MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Eğitim, Etkinlikler, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Kartal Hacı Hatice Bayraktar Anadolu Lisesi, C2 ve C3 projelerine katıldı
Kartal Hacı Hatice Bayraktar Anadolu Lisesi, C2 ve C3 projelerine katıldı


İlçemiz okullarından Kartal Hacı Hatice Bayraktar Anadolu Lisesi, Erasmus+ Okullararası Stratejik Ortaklık Ana Eylem 2 projeleri kapsamında, ortak olduğu 2016-LT01-KA219-023185 no’lu “Inventions anda Cultural Behaviour”(Buluşlar ve Kültürel Davranış) adlı projelerinin geçtiğimiz şubat ayında yapılan C1 Romanya toplantısının ardından C2 ve C3 proje hareketliliklerine katıldı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında İtalya’nın Capua şehrine yapılan toplantıda, okul öğrencileri Anastasiia Hubina, Ceyhun Özmen ve İrem Su Özer, ülkelerini ve okullarını temsilen, okul öğretmenleri İsmail Bahadır Özmen, Derya Aksakallı ve Bekir Bahçe eşliğinde, ev sahibi okul konferans salonunda proje hareketlilik toplantısına katıldılar. İletişim teknolojileri alanındaki buluşların irdelendiği toplantıda, bu alandaki sunumlar yapıldı ve Steve Jobs’un yaşamına ve buluşlarına ilişkin bir poster ve kısa film yarışması yapıldı. Türk ekibinin hazırladığı poster büyük beğeni topladı. İtalya’nın önemli bilim müzelerinin ve bilim fuarlarının yanında ülkenin bazı turistik merkezleri; Roma Old City, Panteon, Trevi’s Fountain ve Napoli şehir merkezi gezildi. Farklı ülkelerden gelen öğretmen ve öğrenciler çalışmalarını bir işbirliği içinde tamamlayıp ülkelerine döndüler.

Geçtiğimiz ay, 22-28 Ekim tarihleri arasında yapılan bir diğer toplantı, İspanya’nın Galiçya bölgesindeki Pobra de Caraminal şehrinde gerçekleştirildi. Bu toplantıya yine okul öğretmenleri Sultan Yalçınkaya Özen, Derya Aksakallı ve Mehmet Ali Davarcı nezaretinde ilçemiz öğrencileri Serap Uzuner ve Ayça Sarak, ülkemizi ve okullarını temsilen hazır bulundular. Yiyecek içecek alanındaki buluşların kültürel davranışa olan katkılarının tartışıldığı bu hareketlilikte, katılımcı ülkelerin geleneksel ya da yöresel bir yemeğinin sunumları gerçekleştirildi. Bu alanda Türk okulu öğrencileri, proje çalışmalarında ortak dil olarak belirlenen İngilizce olarak Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan Zeytinyağlı Yaprak Sarması yapımı videosu hazırladılar ve Fast Food’un icadı sonrası kültürel yaşamımıza etkileri üzerine bir sunum gerçekleştirdiler. İspanya Galiçya bölgesinde bulunan, özellikle bölge mutfağının popülerlerinden deniz ürünleriyle ve yiyecek konservasyonu ile ilgili bazı fabrika ve atölyeler gezildi. Atlantik okyanusu kıyılarında bir Katamaran gezisi yapıldı. Okul kütüphanesinde yapılan toplantılarda proje konuları yedi ülke öğrenci ve öğretmenleri tarafından detaylı olarak tartışıldı.

Litvanya koordinatörlüğünde yapılan projeye, İtalya, İspanya, Slovenya, Polonya, Romanya ve Türkiye olmak üzere yedi farklı Avrupa ülkesi okulları ortaklığında farklı dil ve kültürlerin proje konuları üzerindeki farklı yaklaşımları ve ortak çalışmaları ile yüzlerce fikrî çıktı katkısı sunuldu.

Sırada projenin Türkiye toplantısı var. 2018 yılının Mayıs ayında ilçemiz Hacı Hatice Bayraktar Anadolu lisesi toplantı salonunda gerçekleştirilecek olan  Kimya ve ilaç teknolojileri alanındaki buluşların inceleneceği toplantıya hazırlıklar şimdiden başladı. Avrupa’nın hemen her bölgesinden gelecek öğretmen ve öğrenci misafirleri en güzel şekilde ağırlamak için Türk okulu proje ekibi canla başla çalışıyor.

Galeri
📆 27 Kasım 2017 Pazartesi 16:48   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR