MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Kültür-Sanat, Manşet, Pendik, Sivil Toplum, Toplum » Şeb-i Arus Haftası’na özel ‘Sessizliğin Dili’ sergisi açıldı
Şeb-i Arus Haftası’na özel ‘Sessizliğin Dili’ sergisi açıldı


Şeb-i Arus Haftası’na özel olarak hazırlanan “Sessizliğin Dili” Sergisi, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldıSergi,  Hz. Mevlana Celalledin-i Rumi ve Mevlevilik kültürüne ait dervişlerin günlük hayatlarında önemsedikleri sembollerin manalarını yakalama fırsatı sunuyor.

Pendik Belediyesi Şeb-i Arus Haftası’nda “Sessizliğin Dili” Sergisi’yle  Hz. Mevlana’yı anıyor . 21 Aralık’a kadar açık kalacak sergide 16. yüzyıldan günümüze koleksiyonlardan eserler ve araştırmalar yer alıyor.  Kreatörlüğünü Erkan Doğanay’ın yaptığı serginin açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, tüm Pendiklileri sergiye davet ederek “Tasavvufla ilgili çok önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyoruz. Sergideki eserler Mevlevi kültürüne ait mesajlar veriyor.” dedi.

400 yıllık mataralar sergileniyor 

Sessizliğin Dili Sergisi’nde Erol Akyavaş, Süheyl Ünver, Ali Toy, Fatih Özkafa, Nusret Çolpan, Ülker Erke, Muhsin Kaleli ve Merhum Nusret Çolpan’a ait koleksiyonlara ait eserler bulunuyor. Sergide sarıklar, işlemeli kaşıklar ve yağlıboya tabloların yanı sıra dikkat çekici tarihi eserler de yer alıyor. Bunlardan birkaçı arasında 400 yıllık derviş mataralarıyla 19. yüzyıla ait sarık bulunuyor.

 Fatih Çıtlak’la Mevlevi Mukabelesi   

Etkinlikler kapsamında Tasavvuf Müziği Konserinde Sedat Anar 15 Aralık Cuma günü,  Fatih Çıtlak’la Mevlevi Mukabelesi de 23 Aralık Cumartesi  günü Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahne alacak.

📆 08 Aralık 2017 Cuma 16:24   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR