MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Maltepe, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın yazarının heykeli Maltepe’de açıldı
‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın yazarının heykeli Maltepe’de açıldı


Yeşilçamın efsane filmi “Selvi Boylum Al Yazmalım”ın öyküsü gibi dünyaca ünlü pek çok öykünün yazarı, Kırgız Edebiyatçı Cengiz Aytmatov’un heykeli, 89’uncu doğum gününde Maltepe’de açıldı.

Cengiz Aytmatov Heykelinin açılışı Cevizli Mahallesi’nde bulunan Cengiz Aytmatov Parkı’nda gerçekleşti. Açılışa, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yanı sıra, Aytmatov’un oğlu Asgar Aytmatov, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Mesim Haciyev ve Kırgızistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Mirlan Arstanbaev’in katıldı. Açılış öncesi saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okundu.

 

Açılış programında konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Dünya edebiyatçısını, dünya sanatçısını bir dünya adamını bugün 89’uncu doğum gününde Maltepe’de ağırlıyoruz. Onu Türk İnsanı ile buluşturuyoruz. Hak ettiği yerde olması gerekiyordu. Maltepe’de buradaki en büyük parklardan birisinin adını Aytmatov Parkı olarak değiştirdik. Ve 89’uncu doğum gününde de onun anısı önünde saygıyla eğildiğimiz onu genç kuşaklara taşımak, gen kuşaklarla bizim aramızda bir köprü vazifesi görmesi amacıyla da Aymatov’un eserini buraya kazandırdık. Kendisi gönlümüzde yer etmiş bir sanatçı zaten onu Maltepe’de ağırlamaktan büyük bir onur duyuyoruz” dedi.

 

Babasının heykelinin Maltepe’deki açılışına katılan Asgar Aytmatov ise “Mutluyum, heyecanlıyım. Sağ olsun Bedrettin Dalan, Sağ olsun Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a Maltepe Belediyesi’ni tüm çalışanları sağ olsun” şeklinde konuştu.

📆 12 Aralık 2017 Salı 15:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR