MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Eğitim, Etkinlikler, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Ahmet Şimşekli öğrencilerden kadın haklarına yönelik etkinlik
Ahmet Şimşekli öğrencilerden kadın haklarına yönelik etkinlik


Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 83. yılında farkındalık etkinliği gerçekleştirdi. Sosyal Bilimler Bölümü Tarih zümresi öğretmenleri Saniye Tan ve Neşe Aydın Dizman sorumluluğunda düzenlenen etkinliğe katılan 9-A ve 11-A sınıfı öğrencileri, cadde ve sokakları dolaşarak kendi hazırladıkları broşürleri dağıttı.

“Kadının toplumdaki yerini vurguladık, dikkat çektik.”

Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Saniye Tan etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Atatürk, Şubat 1923 ‘de; ‘Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir.’ diyerek Türk kadınının toplumda ne kadar önemli olduğunu ifade etmiştir. 5 Aralık 1934’de yürürlüğe giren yasayla da, ‘Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı’ tanınmıştır. Etkinliğimizi bu çok önemli konuya dikkat çekmek, kadının toplumdaki yerini vurgulamak ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenledik. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin ne anlama geldiği, demokrasi açısından önemi, bunun Dünya Demokrasisindeki yerinin ne olduğu çok iyi bilinmelidir. Öğrencilerimiz etkinlik öncesinde çok iyi hazırlandılar. 11-A sınıfı öğrencileri broşür tasarlayıp çoğalttılar, 9-A sınıfı öğrencilerimiz de etkinliğin her anında aktif olarak görev aldılar. Güzel bir etkinlik oldu ve istenilen amaca ulaşıldı.”

📆 12 Aralık 2017 Salı 17:05   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR