MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Etkinlikler, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Zehra Yıldız, Kartal Belediyesi’nin düzenlediği geceyle anılacak
Zehra Yıldız, Kartal Belediyesi’nin düzenlediği geceyle anılacak


Türk Operasının kıvancı soprano Zehra Yıldız, bu yıl da Kartal Belediyesi’nin düzenlediği geceyle anılacak. Kartal Belediyesi ve Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı’nın işbirliğiyle düzenlenen anma gecesi, sanat dünyası ve halkın katılımıyla 16 Aralık 2017 Cumartesi günü saat 20.30’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Bu yıl 20.si düzenlenecek anma gecesinde Piyanist Gökhan Aybulus; Soprano Bengisu Çimen, Soprano Elif Tuğba Tekışık, Kontrtenor Kaan Buldular ve Bariton Noyan Coşkun; Kemanda Şeniz Aybulus ve Gülen Ege Serter, Viyolada Elena Ünaldı ve Çelloda Mutlu Varlık Kocaili’den oluşan ‘Nemeth Quartet’ ile birlikte sahne alacak.

Anma gecesine katılmak isteyen vatandaşlar, ücretsiz e-biletlerini 11 Aralık 2017 Pazartesi saat 08.30’dan itibarenwww.kartal.bel.tr adresinden temin edebilir.

Zehra Yıldız kimdir?

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera ve Şan Bölümünden 1983 yılında mezun olan Zehra Yıldız, aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi ailesine katılarak ilk kez ‘Venedik’te Bir Gece’ opereti ile sahneye çıktı. 1984’te İtalya’daki La Boheme yarışmasında ‘Mimi‘ rolü ile ilk beş soprano arasına girdi. Antonietta Stella, Lia Guarini, Carlo Bergonzi, Renato Gavarini gibi ünlü sanatçılarla çalışan sanatçı, “Hoffmann’ın Masalları”, “Madama Butterfly”, “Otello”, “Maskeli Balo”, “Aida” operalarında baş kadın oyuncu rolünü üstlendi. Zehra Yıldız, 1994-95 sezonunda Kültür Bakanlığı tarafından “Yılın En Başarılı Kadın Opera Sanatçısı” ünvanına değer bulundu. Sanatçı, 1995-96 mevsiminde Almanya’da oynadığı “Uçan Hollandalı” operasındaki Senta rolü ile ünlü ‘’Opern Welt’’ dergisinde yılın en başarılı sanatçıları arasında yer aldı. Almanya’nın iki ayrı opera evinde “Salome” ve“Fidelio” temsillerinde baş kadın rolünde sahne almış olan sanatçı, İstanbul da ise son kez “Tosca” temsiliyle belleklerde ayrı bir yer tutmuştu. Zehra Yıldız, 12 Aralık 1997’de Heidelberg Operası’nda temsil sonrası geçirdiği beyin kanamasıyla beklenmedik biçimde yaşama veda etmişti.

📆 15 Aralık 2017 Cuma 16:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR