MENÜ ☰
Şeref Bey Döner
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Beylikdüzü Belediyesi’nden ‘koruyucu aile’ projesine destek
Beylikdüzü Belediyesi’nden ‘koruyucu aile’ projesine destek


4 bin 600 koruyucu ailenin bulunduğu Türkiye’de, “koruyucu aile” kavramına dikkat çekmek için İstanbul Koruyucu Aile Derneği ve Evimiz Beylikdüzü Derneği’nin hazırladığı proje toplantısına, Beylikdüzü Belediyesi de destek amacıyla harekete geçti.

Proje toplantısında amaçlarının toplumsal farkındalığı sağlamak olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Beylikdüzü’ndeki koruyucu aile sayınını arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

İstanbul Koruyucu Aile Derneği ve Evimiz Beylikdüzü Derneği, ilçede koruyucu aile farkındalığı oluşturmak amacıyla çalışmalara başladı. Beylikdüzü Belediyesi’nin desteğiyle dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli olan “koruyucu aile” bakımını konuşmak için toplantıda bir araya gelindi. Organizasyona Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu, Başkan Yardımcısı Fatma Hoşgöz, sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar ve İstanbul Koruyucu Aile Derneği ve Evimiz Beylikdüzü Derneği yetkilileri katıldı.

“Farkındalık oluşturmayı Amaçlıyoruz”

Toplantıda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolunun öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanması olduğunu tanımlayan koruyucu aile kavramı, detaylı bir şekilde ele alınarak kamuoyunda farkındalık oluşturmak amaçlandı. İstanbul Koruyucu Aile Derneği’nin Genel Koordinatörü Alev Topal; koruyucu aile sisteminin 2010’dan beri artış göstermeye başladığını, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan, Türkiye’de sürekli ikamet eden, en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olan, 25-65 yaş aralığında bulunan, ve düzenli gelire sahip olan herkesin koruyucu aile olmak için ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvurabiliceğini belirtti.

“İnsana Katkıyı Hayat Felsefesi Edinmeliyiz”

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, sıcak bir aile ortamına ihtiyacı olan çocuklara el uzatmanın, onların gelecekleri için yüce bir adım olacağını ifade ederek, “Emek verilmiş çocuklar, çok düzgün bireyler olarak yetişiyor. Hayata çok olgun ve olumlu şekilde tutunuyorlar. İnsana katkıyı hayat felsefesi olarak edinmeliyiz. Amacımız Beylikdüzü’nde koruyucu aile sayısını arttırmak. Tüm iletişim kanallarımız ile bu kavramı vatandaşlarımıza anlatmalıyız. Muhtarlarımız da bu aşamada çok değerli bir kanal oluşturabilir. Seneye 15-20 aileyi daha bu statüye getirebilirsek ne mutlu bizlere.” şeklinde aktardı.

 

İstanbul Koruyucu Aile Derneği Başkan Yardımcısı Füsun Kalkan Başkan İmamoğlu’na ve Evimiz Beylikdüzü Derneği Başkanı Gülten Polat’a katkılarından dolayı teşekkür ederek çiçek takdim etti. Projenin devamı kapsamında Beylikdüzü Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile Sağlık İşleri Müdürlüğü, Evimiz Beylikdüzü Derneği ve İstanbul Koruyucu Aile Derneği işbirliği ile Avrupa yakasında hizmet veren tüm psikologlara “Koruyucu aileye yaklaşım” seminerleri verilecek.

📆 19 Aralık 2017 Salı 12:43   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR