MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Mustafa Telli
Mehmet Akif’i Anıyoruz


İstiklal Marşımızın yazarı, “ Vatan Şairi” ve “Milli Şair” imiz olan Merhum Mehmet Akif Ersoy;  20 Aralık 1873 günü İstanbul’da dünyaya gelip, 27 Aralık 1936 günü İstanbul’da aramızdan ayrıldı.

Pendik Belediyesi Vatan ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bu yıl farklı bir etkinlikle anıyor. Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı ile birlikte 28 Aralık 2017 Perşembe günü saat 14’dePendik Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde gerçekleşecek anma töreninde; sergi, panel, 42 kitaptan oluşan külliyat ve çizgi roman yer alacak.

Vefatının  81. Yılında rahmet ve minnet ile andığımız Merhum Vatan ve Millet Şairi Mehmet Akif’in baba tarafı Arnavut, anne tarafı  Özbek’tir.  İlk bilgileri babası Mehmet Tahir Efendi’den alan Akif, Halkalı Baytar Mektebi’ mezunudur. Rumeli, Arnavutluk ve Arabistan’da baytar olarak çalışan Akif, Ziraat Mektebi ve üniversitede edebiyat hocalığı yaptı. Sırat-ı Müstakim ve Sebil’ür-Reşat adlı dergilerde şiirler, din ve edebiyat üzerine makaleler yazıp, halkı Kurtuluş savaşına hazırlayan İstiklal Marşımızın sahibi Akif; hafız, veteriner,  şair, vaiz,  Kur’an mütercimi ve milletvekilidir. İstiklal Marşı, Çanakkale Destanı ve Bülbül Akif’in en önemli şiirlerindendir.

Pendik Mehmet Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Ummana Dökülen Irmaklar adlı anma töreni: Mehmet Akif’in seccade, halı ve saati ile Akif’in çevresinde yaşayan 44 kişiye ait belge, fotoğraf ve kitaplarının yer aldığı  500 parçalık serginin açılışı ile başlayacak.

Mehmet Akif Ersoy’un dost çevresi başlığı altında gerçekleşecek etkinlikte: Akif’in çevresinde yer alan; Rıfat Çağatay ( Prof. Dr. Gökay Yıldız),  Sadrazam Sait Halim Paşa ( Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan), Hüseyin Avni Ulaş ( Tahsin Yıldırım) ve Abbas Hilmi Paşa ( İbrahim Özkütükçü) gibi 42 dostu anlatan 42 kitaplık bir külliyat Pendiklilerle buluşacak.

Edebiyatçı Beşir Ayvazoğlu, akademisyen Prof. Dr. Uğur Derman ve ilahiyatçı Prof. Dr. Hayrettin Karaman Mehmet bir panel masasında; Akif severler ile buluşacak. Her bir panelist Akif’i kendi penceresinden anlatıp, dinleyicilerin sorularını cevaplayacak.

“Mehmet Akif olurda çocuklar olmaz mı?” diyen Pendik Belediyesi İstiklal Marşı Şairimiz Merhum Mehmet Akif Ersoy’u Turgay Anar’ın yazıp, Yavuz Selim Baş’ın resimlediği 48 sayfalık çizgi roman ile çocuklara anlatacak.

Plaket takdiminin de yer aldığı anma töreninde; Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, Pendik Müftüsü Hüseyin Baş ve siyasiler kısa birer konuşma yapacak.

De diyordu Vatan ve Milli Şairimiz Merhum Mehmet Akif?

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Biri ecdadıma saldırdı mı, boğarım! … -Boğamazsam yanımdan kovarım.

Üç buçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam; Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.

Doğduğumdan beridir, aşığım istiklale; Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale!

Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim, Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!             Adam aldırmada geç git!, diyemem aldırırım. Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!

Merhumu Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 81. yılında rahmet ve minnet ile anıyor, mekanı cennet olsun diyorum.

📆 26 Aralık 2017 Salı 10:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR