MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Manşet, Pendik, Sivil Toplum, Toplum » Pendik’te ‘Ummana Dökülen Irmaklar’ sergisi açıldı
Pendik’te ‘Ummana Dökülen Irmaklar’ sergisi açıldı


Pendik Belediyesinin Mehmet  Âkif Ersoy’u vefatının 81. ölüm yıldönümünde anmak üzere düzenlediği “Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Âkif Ersoy’un Dost Çevresi” başlıklı sergi ve panel büyük ilgi gördü. Serginin açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Bizlere rehber olmuş bu önemli şahsiyeti her genç tanımalı ve anlamalı” dedi.

Mehmet Âkif Ersoy Sanat Merkezi’nde  açılan sergi, Mehmet Akif’in hayatını, ailesini  ve dostlarını  gözler önüne serdi.  Koleksiyoner M. Ruyan Soydan’a ait eserlerin yer aldığı “Ummana Dökülen Irmaklar” adlı sergide Akif ve ailesine ait  fotoğraf, mektup ve çeşitli evrakların yanı sıra yakın dostlarına ait tamamı orijinal çok sayıda dergi, kitap, fotoğraf ve taş plaklar yer alıyor.

Son mektubu da sergilendi

Sergide el yazması eserler arasında en dikkat çeken ise Akif’in hayattayken yazdığı son el yazması mektup oldu. 1936 yılında Eşref Edib Fergan’a yazılan mektubun orijinali ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.  Sergi 14 Ocak’ta sona erecek.

Başkan Şahin: “İstiklal Marşımızın şairini farklı bir çalışmayla anlatmak istedik”

Serginin açılışında konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: “Mehmet Akif, hayatı boyunca ülkesine çeşitli şekillerde hizmet etmiş, vatanını her şeyden fazla seven bir insandır. Şuurlu bir Müslüman Şair ve düşünce adamı olarak yaşadığı coğrafyanın ve Türk-İslam Aleminin uyanık bir beyni ve dürüst bir vicdanıdır. Bizlere rehber olmuş bu önemli şahsiyeti her genç tanımalı ve anlamalı.  Pendik Belediyesi olarak “İstiklal Marşımızın” şairi olan Mehmet Akif Ersoy’un hatırasına hürmeten hayatını, mücadelesini ve hizmetlerini günümüz gençlerine farklı bir çalışmayla anlatmak istedik. Bu sergi de bu anlamda büyük fırsat.” şeklinde konuştu.

Mehmet Akif’in dostlarını anlatan panel

 “Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Âkif Ersoy’un Dost Çevresi” projesi  kapsamında  sergi sonrası bir de panel düzenledi.   Moderatörlüğünü Doç. Dr. Turgay Anar’ın yaptığı panelde; Prof. Uğur Derman, Beşir Ayvazoğlu ve Prof. Dr. Hüseyin Hansu, sırasıyla Akif’in dostları Fuat Şemsi İnan, Mithat Cemal Kuntay ve Babanzade Naim Bey’i anlattılar. Yaklaşık 1 saat süren panel, Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in konuşmacılara plaket takdimiyle sona erdi.

 42 kitaplık araştırma ve çizgi roman da yayınlandı

Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Âkif Ersoy’un Dost Çevresi” başlığı altında gerçekleştirilen  etkinlikler kapsamında, İstiklal Marşı şairinin hayatı ve çevresinde bulunan dostlarını anlatan 42 kitaplık büyük bir arşiv oluşturuldu.  Her bir kitapta , Mehmet Akif’in ailesi, talebeleri,  devam ettiği kültür-sanat mahfilleri, öğrencilerinin yanı sıra Bosnalı Ali Şevki Hoca’dan Hasan Basri Çantay’a 38 dostu tek tek yer aldı.  Belediyesi, Safahat Şairini çocuklara tanıtmak ve sevdirmek amacıyla  “Göğe Yükselen Hilâl: Mehmet Âkif Ersoy’un Hayatı”  adını taşıyan bir de çizgi roman  yayınladı. Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı işbirliğinde hayata geçirdiği projede çizgi romanı Turgay Anar  yazdı, Yavuz Selim Baş da çizgiye döktü.  Mehmet  Akif Ersoy’un hayatını, mücadelesini, hizmetlerini  anlatan çizgi roman 48 sayfadan oluşuyor.

📆 29 Aralık 2017 Cuma 16:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR