MENÜ ☰
Kurban Bayramınız kutlu olsun!
Kartal Gazetesi » Eğitim, Genel, Manşet, Toplum, Yazarlar » Bu okul; akademik başarı, sosyal projeler, spor ve sanatta önemli mesafeler almış!..
Mustafa Telli
Bu okul; akademik başarı, sosyal projeler, spor ve sanatta önemli mesafeler almış!..


Türk Eğitim Sen, bir öğretmen sendikası, Maltepe Mehmet Salih Bal Meslek lisesi öğretmeni Mustafa Velioğlu da bu sendikanın üyesidir.  Velioğlu’nu bu sendikadan tanırım. Zaman zaman bir masa etrafına oturur, bir bisküvi eşliğinde çay ya da kahve içip, sohbet ederiz.

 

Velioğlu son birkaç aydır: “Maltepe Mehmet Salih Bal”  ya da  “Bizim okul” değince Bir otobüse binip, Maltepe Mehmet Salih Bal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gittim.

 

Maltepe, E5 kavşağında  İETT otobüsü, metro ve minibüse birkaç dakika mesafede yer alan okul, yeşille donatılmış, büyük bir bahçe içinde. Bahçede iki bina var. Binalardan biri dersliklerin yer aldığı 4 katlı ana bina, diğeri olimpik ölçülerdeki kapalı spor salonu. Açık spor ve oyun alanlarının da bulunduğu okulda; konferans salonu, kütüphane, fizik ve kimya laboratuvarları, bilişim ve teknoloji sınıfları, alan ve idare odaları, kantin, mescit ve wc gibi birimler var.

2000 yılında açılan okulun amacı; çalışma hayatına ara eleman yetiştirmek. Pazarlama ve Perakendecilik, Muhasebe ve Finansman ile Bilişim Teknolojileri alanlarında eğitim veren okulda; 53 genç, dinamik ve idealist öğretmen, bilgi ve beceri yüklü 980 çalışkan öğrenciyi hayata hazırlıyor.

 

Okul girişinde başlayan hazırlık Başöğretmen Atatürk,15 Temmuz Şehitleri, kupa ve madalyalarla dolu şeref köşesi ile başlıyor. Her katta farklı bir bölümün, her katta bir uçtan öbür uca uzanan temiz, bakımlı ve aydınlık koridorlar ve koridorlar boyunca sıralanmış her biri bir birinden güzel sınıflar yer alıyor. Her bölüm kendi katını ders konularına göre bilgilendirici, eğitici ve yönlendirici panolarla süslemiş.

 

İdare, öğretmen, öğrenci ve veli dayanışması kurarak mesleki bilgi ve başarıyı yakalayan Maltepe Mehmet Salih Bal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi:  Üniversite yerleştirme, iş bulma, ilçe ve il dereceleri ile akademik başarı, sosyal projeler, spor ve sanatta önemli mesafeler almış.

 

Konferans salonunda kitap ve şiir okuma günleri,  müzik dinletileri, tiyatro gösterileri, konferans ve panel düzenleyen öğrenciler;  spor salonunda voleybol ve basketbol oynayarak bilgi ve becerilerini geliştirip, birlikte yaşamayı öğreniyorlar.

 

3 bin kitabın yer aldığı kütüphanede; mesleki kitaplar, roman, öykü, macera ve şiir kitaplarını okuyan öğrenciler;  bilgi dağarcıklarına yeni bilgiler ekleyip, farklı dünyalara yelken açıyorlar. Bu dünyalardan biri de mescitin dünyası. Namaz saatlerinde mescitte koşan öğrenciler, 5 vakit namaz kılmanın gönül rahatlığıyla derslerine sarılıyorlar.

 

Her tür duyuruyu LCD ekranıyla yapan okul idaresi: Öğretmen, öğrenci ve veli ile her an iletişim halinde. Duymadım, görmedim, biliyorum gibi cevapların önüne set çeken Okul Müdürü Semih Rasih Aktaş: ”Başarının yolu, sormak, sorgulamak, çalışmak ve disiplin” diyor.

 

Büyük bir mutfağı ve geniş bir salonu olan kantin, günün her saati kaliteli, temiz ve sağlıklı yiyecek ve içeceklerle  öğrencilerin hizmetinde.

 

Uzun lafın kısası Maltepe Mehmet Salih Bal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kısa yoldan hayata atılmak isteyen öğrenciler için: Ulaşım kolaylığı, büyük bahçesi, spor salonu, derslik ve atölyeleri, idarenin yönetim anlayışı ve öğretmenlerin çabası ile öne çıkıyor.

 

Maltepe Mehmet Salih Bal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetimini, öğretmenlerini, öğrenci ve velileri ile tüm çalışanları kutluyor,  başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Teşekkürler Mehmet Salih Bal.

Galeri
📆 17 Ocak 2018 Çarşamba 12:54   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR