MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Gezi-Alışveriş » Konteyner Taşımacılığı’nın Önemi ve Avantajları

Konteyner Taşımacılığı’nın Önemi ve AvantajlarıUluslararası ticaretin en önemli parçalarından biri olan konteyner taşımacılığı, taşıma kapasitesi ile bu alanda önemli bir avantaj sağlıyor. Diğer taşımacılık yöntemlerine göre gerek yük kapasitesi gerekse de maliyet avantajı konteyner yani denizyolu taşımacılığında oldukça ön plana çıkıyor. Elbette demiryolu taşımacılığının maliyet avantajı deniz yoluna göre daha çok. Lakin her yerde demiryolu olmadığını hesaba katarsak ve ülkemizin de üç bir yanının denizlerle çevrili olması ve denizyolu ile dünyanın birçok ülkesine ulaşım kolaylığı nedeniyle en önemli tercih sebeplerinden biri oluyor.
Ülkemizin çevresinde denizlerin yer almasının yanı sıra devletin bu konuda yaptığı yatırımlar ile birlikte bu sektörde yer alan firmalar için tanınan imtiyazlarda büyük bir avantaj sağlıyor. Öyle ki birçok firmanın kendine ait limanı bulunuyor. Bunun yanı sıra da devlet limanların genişletilmesi ve kapasitenin artırılması için çeşitli çalışmalar yürütüyor.
Konteyner Taşımacılığı’nın Avantajları
Konteyner taşımacılığı adından da anlaşılacağı gibi büyük yük konteynerlerinin içerisine yerleştirilen yüklerin gemi üzerinde taşınmasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta konteynerlerin aldığı yük miktarıdır. Yani bir konteyner neredeyse bir kamyonun alacağı yükten daha fazlasına alabilmektedir. Bu nedenle uluslararası ticarette gemi taşımacılığı tercih edilmektedir. Taşıdığı yük miktarı da en büyük avantajı sayılır.
Diğer taşıma yöntemlerine göre daha güvenilir olan denizyolu taşımacılığı aynı zamanda da daha ekonomik bir yöntemdir. Burada maliyeti düşüren ise dolu gidip dolu gelen konteynerlerdir. Yani A şehrinden içerisinde yük ile çıkan bir konteyner, B şehrine vardığında tekrar doldurularak A şehrine veya başka bir şehre gidecektir. Bu da elde edilen karı maksimize eden bir kanaldır. Bu nedenle firmalar gerekirse varış şehrine konteynerlerin dolmasını bekler ve sonrasında hareket eder.
Konteyner Taşımacılığı’nın Önemi
Konteyner taşımacılığı’nda en önemli husus taşınan yük miktarı ve düşük maliyet kalemidir. Bu firmalar için önemlidir. Keza karayolu veya diğer taşımacılık yöntemleri ile birden çok seferde yapabilecekleri taşımayı bu yöntemle çok daha rahat bir şekilde tek seferde ve ekonomik olarak yapacaklardır. Özellikle deniz aşırı uzun yollarda karayolunu kullanmanın pek mantığı olmadığı gibi havayolunu da kullanmak maliyetli olacağından en mantıklı çözüm denizyoludur.
Sizlerde konteyner taşımacılığı hakkında bilgi almak istiyorsanız Borusan Lojistik sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

📆 04 Nisan 2018 Çarşamba 12:21   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR