MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Mustafa Telli
Yöresel zenginliklerimiz


Kartal Türk Kızılayı Anadolu Lisesi, yöresel zenginliklerimizi tanıttı. Okul bahçesinde gerçekleşen fuarda: Yöresel Mutfak, Yöresel Kıyafet, Yöresel Ev Deklarasyonu ve Yöresel Türk Müziğinden örnekler verildi.

 

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen fuarı, sizin için izledik

 

Okul Müdürü İsmail Ermurat rehberliğinde Coğrafya Öğretmenleri Nilüfer Karalar, Murat Demirli, Veysi Aybay, Resim Öğretmeni Elçin Köksay ve Müzik Öğretmeni Ebru Demir Vücut’un organize ettiği programda okulun hemen her öğrencisi görev aldı.

Tanıtım programına çevre okul müdürleri Muammer Okumuş, Ahmet Cinemre, Tuncay Oruç ve Resul Özdemir, müdür yardımcıları, öğretmenler, öğrenci ve veliler katıldı.

 

Öğrencilerin bir biri ile yardımlaşarak gerçekleştirdiği yöresel zenginliklerimizin tanıtıldığı fuarda: yöresel elbiselerini giyip, tencere başına geçen öğrenciler; kendi yörelerinin yemeklerini pişirip, arkadaşlarına servis etti. Üçetek ve bindallı giyen kız öğrencilerle potur, şalvar ve mintan giyen erkek öğrenciler giyim ve kuşamın en güzel örneklerini sundular. Okul bahçesine kurdukları mini köy evi fuarın zirvesini oluşturdu.

 

  1. sınıf öğrencileri Onur Ekinyiyit’in gitarıyla Mervan Yakın’ın sazı eşliğinde şarkılar söyleyen Türk Kızılaylılar, Türk halk ve Türk sanat müziğinden örnekler sunarak halay çekip, dara durdular.

 

Çorba çeşitlerinden sebze çeşitlerine, yaprak sarmasından etli biber dolmasına, köfteden kebap çeşitlerine yüzlerce yemeğin yer aldığı reyonlarda: Ankara dolması, Bayburt helvası, Bilecik keşkeği, Bingöl pilavı, Çankırı tava böreği, Erzincan ekşili çorbası, Erzurum kadayıf dolması, İnegöl köftesi, Tokat kebabı, Elazığ çiğköftesi, Siirt perde pilavı ve Arnavut ciğeri öğrencilerin büyük ilgisini çekti.

Van otlu peyniri, Sarıyer kol böreği, Urfa lahmacunu ve Afyon kaymağının da yer aldığı fuarda: 11-F’den Merve Özbay Erzurum ketesi, 11-F’den Aygül Çarıklıoğlu Gaziantep katmeri, 10-G’den Selin Su Sezgin İzmir lokmasını, Rojbin Günyeli Siirt Arap dolmasını servis etti. 9-E’li Şadiye Sude Tuncer kendi pişirip, kendi servis ettiği Trabzon kuymağı ile şov yaptı.

 

Semaverde pişen çayı misafirlere ikram eden öğrenciler, çay yanında kek, börek, çörek ve poğaça gibi hamur çeşitlerinden örnekler sundular.

Okul bahçesini Türk bayrakları, geleneksel zenginliklerimizi anlatan pankart ve yurt güzelliklerini gösteren fotoğraflarla süsleyen öğrenciler; “Biz Avrupa’dan Asya’ya uzanan büyük bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu büyük coğrafyanın doğal şartları sebebiyle: iklimi, yer yüzü şekli, üretilen ürünleri ve gelenekleri bir birinden farklıdır. Rize’de hamsi yer,  Balıkesir’de börek açarız.

 

Tüm bu farlılıklar bizimdir. Hepsi bizim zenginliğimizin bir parçasıdır. Biz dört mevsimi bir arada yaşayan ülkemizi, ülkemiz insanlarını ve kültürümüzü seviyoruz” dediler.

 

Törende kısa bir konuşma yapan Okul Müdürü İsmail Ermurat, programda emeği geçen ve programa katkı sunan öğretmen, öğrenci, veli ve katılımcılara teşekkür etti.

 

📆 23 Mayıs 2018 Çarşamba 12:35   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR