MENÜ ☰
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Genel, Manşet, Mekanlar, Sivil Toplum » DKY AK-EL Sitesi Mağdurları sonunda iptal davası açtı!..
DKY AK-EL Sitesi Mağdurları sonunda iptal davası açtı!..


DKY inşaat firması tarafından verilen taahhütlerin yerine getirilmemesinden dolayı mağdur olduklarını söyleyen yüzlerce kişi firma hakkında dava açtı. 

İstanbul Kartal ilçe sınırları içerisinde bulunan Akel Sitesi 2015 yılında kentsel dönüşüm kapsamından yararlanarak DKY inşaat firmasıyla anlaşma imzaladı. Aynı yıl içerisinde evleri yıkılmasına karşın hala inşaata başlanmadığı ve yine uzun zamandır kira yardımı yapılmadığını iddia eden site sakinleri ellerinde firma aleyhine dövizlerle İstanbul Anadolu Adliyesine kadar yürüyerek burada sözleşmenin iptali için DKY inşaat firmasına dava açtı.

 

Ak-El işçi konut yap kooperatifi önünde bir araya gelen mağdur aileler ellerinde 16 aydır mağduruz, Kentsel dönüşüm dediler, moloz dönüşüm oldu’ şeklinde taşıdıkları dövizlerle adliye ye yürüdüler. Adliye önüne gelen mağdurlarından olan ve aynı zamanda Ak-El işçi konut kooperatifi ikinci başkanı İbrahim Karslıoğlu mağdurlar adına bir basın açıklaması yaptı.

Yaptığı açıklamada Akel Kooperatifi (301) kişi malikleri ile DKY İnşaat arasında 27.04.2015 tarihinde Satış vaadi ve Arsa Payı karşılığı inşaat sözleşmesi imzaladıklarını söylen Karslıoğlu;

Binalarımızın Aralık 2015 yılında yıkımı tamamlanmış ve projemiz DKY ADA adını almıştır. Firma sözleşme gereği Milli Emlaktan ihaleye çıkartılan 165 m2 ve10 m2’lik arsaları, arsa malikleri üzerine yapması gerekirken, kendi adına satın alma gerçekleştirmiştir. Kartal Belediyesi’nden encümen kararıyla 06.08.2017 tarihinde 6.481 m2 alan için m2’si  3.000 TL’den satın alması bulunan yeri süresinin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen satın almasını gerçekleştirmemiştir dedi.

 

DKY firmasına güven tamamen yok olmuştur

DKY firması tüm arsa maliklerine Mayıs 2017’ye kadar (19 ay) kadar sözleşme gereği düzensiz bir şekilde kira yardımlarını yapmıştır. İlgili tarihten bu sürece kadar 16 aydır (Temmuz 2018) arsa maliklerine kira ödemelerini kamamen keyfi ve gayri hukuki nedenlerle durdurmuştur. Kooperatif üyelerimizin  yüzde 90’nın emekli ve yaşlı  olmasını fırsat bilen ilgili firma, üyelerimizin mağduriyetlerini görmeden ve hiçbir açıklama yapmadan süreçlerine devam etmektedir” dedi

Bu olumsuz gidişattan üyelerinin tamamının DKY firmasına karşı olan tüm güvenlerini yitirdiğini belirten Karslıoğlu “ 3 seneden bu yana Ruhsat dahi alamayan ve inşaata başlayamayan DKY firmasının bu projeyi bitireceklerine  olan güvenleri tamamen yok olmuştur”

Yaşanan mağduriyetlerden bazı örnekler veren Karslı oğlu, emikli ve yaşlı üyelerden birinin kendilerine “Evladım firma yine kiraları yatırmadı galiba. Bari şu Bayram öncesi 500 TL yatırsa idi de torunlarımıza bayram harçlığı verebilseydik” dediğini, yine başka bir üyenin “ Bu size vermiş olduğum üye aidatı Ramazan ayında bana verilen fitrelerdendir. Helal olsun ama “lütfen bizleri Allah korkusu olmayan şu DKY firmasından kurtarın” dediğini aktardı.

 

Sözleşmenin iptali için dava açtık

Karslıoğlu, yaşanan bu olumsuzlukları BİMER-CİMER-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı- Kartal Kaymakamlığı ve Kartal Belediyesi de dahil olmak üzere tüm kamu kurumlarına iletildiğini belirterek “31.07.2018 Tarihi itibari ile utanç abidesi durumuna gelen 301 Daire 430 maliki mağdur eden ve 16 aydır kira yardımlarını yapmayan DKY İnşaat ile 2015 yılında imzalanan SÖZLEŞMENİN İPTALİ için dava açmış bulunmaktayız. Sürecin uzun ve sancılı olacağının farkındayız, fakat 3 yılımızı harcadığımız bu firma ile bir 3 yıl daha geçmeyeceğini de öngörebilmekteyiz” dedi

📆 01 Ağustos 2018 Çarşamba 15:46   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR