MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Genel, Manşet, Politika, Toplum » Başkan Öz, AYGAD’ın vizyonu beni mutlu etti!

Başkan Öz, AYGAD’ın vizyonu beni mutlu etti!Yıllardır süregelen İstanbul Yerel Basınının haklarını alması mücadelesine yeni bir açılım ile sahip çıkan ve özellikle meslek itibarını öne çıkaran yaklaşımı ile Gazetecilerin merkez örgütü haline gelen Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti (AYGAD), Başkan Ahmet Işıkdağ öncülüğünde yaptığı ilçe ziyaretlerinden birini de Kartal’da gerçekleştirdi.

Kartal Kaymakamlığı sonrasında Belediye Başkanlığına gelen AYGAD Heyeti, burada hem Başkan Altınok Öz ile görüştü hem geçmiş dönemlerde cemiyete sunduğu katkılar sebebi ile de teşekkürlerini iletti. Yerel Basının yeni merkezi AYGAD, İstanbul Anadolu Yakası Gazetecileri başta tüm mesleğe umut veren çalışmaları ile dikkat çekiyor. Bu kapsamda başlatılan ilçe ziyaretlerinin 8’incisini Kartal Belediye Başkanlığına yaptı. AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ ve Yönetim Kurulu üyeleri, cemiyetin bundan sonra yapacaklarını Başkan Altınok Öz’e aktardı.

“AYGAD’IN ÇABALARI MESLEĞİN İTİBARINI GERİ KAZANDIRACAK”

Ziyarette ilk sözü AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ aldı. Yerel Basının hak ve itibar mücadelesi verdiğini vurgulayan Işıkdağ şunları söyledi;

“Yerel basının çok önemli temel görevleri vardır. Birincisi toplumu bilgilendirmek, ikincisi bölgesinde ve ülkesinde yaşanan olayları meslek ahlakı çerçevesinde objektif bir biçimde yansıtmaktır. Bir diğer temel görevi ise eleştiridir. Eleştirideki amaç ise yöneticileri mükemmeliyete yönlendirmektir. Ama günümüzde gerek yerel basında gerekse ulusal basında liyakatsiz bireylerin artmasıyla bu değerler göz ardı edilmeye başlandı. Biz AYGAD olarak bu değerlere ve görevlere işlerlik kazandırma çabasındayız ve bunun için yola çıkmış bulunmaktayız. Maalesef ülkemizde yerel basın çok geri planda kalmakta, özellikle de İstanbul’da böyledir. Bunun nedeni Türkiye basın merkezinin burada olmasıdır. Ama tek neden bu değildir. Yerel basının yeteri seviyede olmamasının bazı nedenlerini sıralayacak olursak, mesleği icra edenlerin önemli bir bölümü eğitimsiz ve liyakatsiz olması, yasal olan bazı kazanımlardan yararlanmaması, akıllı bir telefonu eline alan kişilerin gazeteciye bürünmesi, küçük çıkarlar için şantaj veya tehditkâr haberlerin yapılması, yöneticilerin eleştiriye kapalı olması, resmi ilanlardan hak ettiğini alamaması ve bu işin eğitimini alan bireylerin bu meslekte olmaması gibi birçok neden sayabiliriz. Kısacası mesleğini hakkıyla yerine getiren yerel basın kurumları İstanbul’da üvey evlat muamelesi konumundadır.  AYGAD işte burada devreye giriyor. Meslek etiğini öne çıkaracak, gazeteciliğin itibarına gölge düşüren yaklaşımlara gerekirse biz de karşı çıkarak, tepki göstererek engel olacağız” dedi.

“BİZE YOL GÖSTERECEK KİŞİLER GAZETECİLERDİR”

Işıkdağ’ın sözlerinin ardından oldukça memnun olduğu gözlenen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz “Etik dediniz. İtibar dediniz. Bu vizyondur. Vizyonunuz ve yapmak istedikleriniz beni çok mutlu etti. Biz halkın seçtiği ama bir makamda bulunan yöneticileriz. Makam öyle bir şey ki önce halkın içindesinizdir. Sonra aynen bir uçağın kentin üzerinden havalanması gibi ağır ağır yükselirsiniz. Siz yükseldikçe detayları göremez olursunuz. Sonra bir anda bakarsınız ki bulutların üzerindesiniz. İşte bizim korkmamız gereken bu. Etrafımızı saran, bizi bulutun altını görmekten alıkoyabilecek kişilere rağmen doğruları gösterebilecek, halk ile temasımızı kurabilecek insanlar siz gazetecilersiniz. Yerel basın bu sebeple önemlidir. Eleştiri olacak. Ama iş hakarete, iftiraya, şantaja dönünce onun adı başka bir şey oluyor” diye konuştu.

“MESLEĞİNİZİ KORUMA ÇABANIZ BENİ MUTLU ETTİ”

Başkan Altınok Öz; “Yerel basın ile ilişkim hep belli bir seviyede oldu. İkinci dönemimin başında basın ilişkilerini Başkan Yardımcımın yürüteceğini söyledim. O şekilde devam ettiriyorum. Bu demek değil ki basın ile ilgilenmiyorum. Şu söylediklerinizi yaparsanız mesleğiniz adına sadece benim değil tüm yerel yönetimlerin dikkatini çekersiniz. Desteğini alırsınız. Ülkemizde basın anlamında en önemli sıkıntı burada yatıyor. AYGAD bizi ziyarete daha önce de geldi. Yer istedi. Verdik. Sonra başka başka şeyler oldu. Bunlar olur. Dernekler zamanla taşı yerine oturturlar. Meslek örgütü olmanızdan dolayı bizler için önemlisiniz. Etik Kurul ile kendinizi, mesleğinizi yıpranmaktan korursunuz. Bu konuda başta da dediğim gibi mutlu oldum. Sizin adınıza umutlandım”

Ziyaretin son kısmında Başkan Öz’e bir Atatürk portresi takdim eden Başkan Işıkdağ ve heyeti, kendisini dernek merkezinde ağırlama sözü alarak belediyeden ayrıldılar.

Galeri
📆 18 Ekim 2018 Perşembe 17:01   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR