MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Maltepe, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Türküler Maltepe’de öğretmenler için söylendi
Türküler Maltepe’de öğretmenler için söylendi


Maltepe Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, Öğretmenler Günü özel konseriyle Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde unutulmaz bir konsere imza attı. Ünlü sanatçı Muharrem Temiz de konuk sanatçı olarak izleyenlere muhteşem bir gece yaşattı.

 

Maltepe Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun konseri, Cumhuriyeti kuran Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehitler ve gaziler adına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Bu yıl sanat çalışmalarına başlayan koronun konserine Maltepeli müzikseverler büyük ilgi gösterdi. Konserin sunuculuğunu üstlenen Ali Gürlü, bütün türkülerin öğretmenler için seslendirileceğini belirterek, “Sevgilerimiz, saygılarımız, sağlık ve mutluluk dileklerimiz öğretmenlerimize. Keşke her gün Öğretmenler Günü olsa. Her gün öğretmenlerimizin ellerini öpsek ve her gün onlarla yaşasak. Bütün duyarlı insanlar adına sesleniyoruz öğretmenlere, sizi çok seviyoruz. Bugün sizin gününüz, kutlu olsun” dedi.

 

25 Kasım’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin başöğretmenliğini kabul ettiği gün olduğunu anımsatan Gürlü, “Bakanlar Kurulu, Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını Atatürk’e 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda verdi. Bu unvan 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanmasıyla resmileşti. Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981’de, onun başöğretmen oluşunun yıl dönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar veriliyor. Öğretmenler Günü’yle ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giriyor” diye konuştu.

 

Genel Sanat Yönetmeni Bülent Yılmaz, Şef Turgay Demir yönetiminde sahne alan koro, konsere Atatürk’ün sevdiği “Kırmızı Gülün Âli Var” ve “Vardar Ovası” isimli türkülerle başladı. Anadolu’nun zengin halk müziği eserlerinden, türkülerinden örnekler sunan koroya dinleyiciler de kimi zaman eşlik etti. Konserde halk ozanı Aşık Mahzuni Serif’ten türkülere de yer veren koro, alkışları topladı.

 

Muharrem Temiz’den Arguvan türküleri

 

Konserde konuk sanatçı olarak Muharrem Temiz bağlamasıyla sahne aldı. Temiz, “Atatürk’ün huzurunda, bütün ilke ve inkılaplarından, Cumhuriyet değerlerinden vazgeçmeyen öğretmenlerimizin gününü kutluyorum” şeklinde konuştu. Temiz, Maltepe Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun başarılı çalışmalarıyla takdirleri topladığını ifade etti. Temiz, Malatya Arguvan türkülerini ve deyişlerini seslendirerek, dinleyicilere unutulmaz bir halk müziği ziyafeti çekti.

📆 26 Kasım 2018 Pazartesi 13:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR