MENÜ ☰
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Sağlık » Hasta Yatağı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?
Hasta Yatağı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?


Günümüzde farklı sorunlarla karşı karşıya kalan hastalar için hasta yatağı çeşitleri büyük bir öneme sahiptir. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak kısa süre içerisinde ayağa kalkabilmeleri adına, etkin çözümler sunar. Fakat sundukları farklı fonksiyonel yapılarının yanı sıra, temizlik açısından da her zaman steril ve hijyenik bir yapı sunmalıdırlar.

Bunu gerçekleştirmek için ise düzenli olarak temizliğinin yapılması gerekir. Özellikle farklı bakteri ve mikroorganizmalardan hastaların uzak tutulması için hasta yatakları temizliği çok önemlidir. Böyle zamanlarda hataların bağışıklık sistemi zayıf olduğundan dolayı, daha tehlikeli durumlar ön plana çıkabilir.

Hasta Yatağı Temizliği Nasıl Gerçekleştirilir?

Farklı fonksiyonel yapılara sahip olan hasta yatağı çeşitleri, genelde değişik sayılar altında motor sistemlerine sahiptir. Uzaktan kumandayla yataklar bu sayede farklı açılara getirilerek kolayca temizlikleri gerçekleştirilebilir. Böylece her kısmı için sadece temiz bir bez kullanmak suretiyle kısa sürede işlem tamamlanabilir.

Bunu haftada bir uygulamak yeterli gelecektir. Böylece değişik bakteri ve mikroorganizmalar yataktan uzat tutulurken, değişik böcek türlerinin yuva yapmasına engel olunabilir. Doğru şekilde ele alınacak temizlik sayesinde, hastaların böylesi zayıf zamanlarda zarar görebileceği farklı etmenler uzak tutulmaktadır.

Hasta Yatağı Çeşitlerinin Farklı Bölgelerinin Temizliği

Hasta yatakları birçok değişik fonksiyonel yapıdan oluşur. Bunlardan biri yan korkuluklardır. Alüminyum profilden dayanıklı bir yapıya sahip olan yan korkuluklar, genellikle çıkarılabilmektedir. Böylece dikkatli bir şekilde temizlikleri yapılabilir ve yeniden kolayca yerine yerleştirilebilir.

Ayrıca serum askısı, yemek masası ve yatağın tüm iskelet yapısı eksiksiz olarak temizlenmelidir. Bunu özel olarak elde edilen ve tamamen steril olan bezlerle gerçekleştirmek büyük bir önem taşımaktadır. Hafif ıslak bir bezle düzenli olarak temizliğini gerçekleştirmek yeterli gelecektir. Bu şekilde hasta yatağı güven içerisinde sorunsuz olarak kullanılabilir.

Zorlu Hastalıklar Geçirenler İçin Yatak Temizliğine Önem Verilmelidir

Özellikle ameliyattan yeni çıkmış insanlar, hastalar ve felçli kişiler için yatak her şey demektir. Bu yüzden hasta yataklarının düzenli olarak steril, sağlıklı ve hijyenik kalması iyileşme sürecinin daha güven içerisinde geçmesine fırsat sunar.

Hastaların yaşadığı probleme bağlı olarak farklı fonksiyonel yapıları ile tercih edilen hasta yatakları, mutlaka düzenli biçimde temizlenmelidir.

📆 23 Ocak 2019 Çarşamba 15:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR