MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Büyükşehir, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum » İBB Adayı Yıldırım Kartal Cemevi’nde “Canların destek ve dualarını bekliyorum”

İBB Adayı Yıldırım Kartal Cemevi’nde “Canların destek ve dualarını bekliyorum”AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, yerel seçim çalışmaları kapsamında Kartal’da bir dizi ziyarette bulundu.  Yıldırım’a ziyaretinde Kartal Belediye Başkan adayı Ebubekir Taşyürek de eşlik etti.

İlk ziyaretini Kartal Cemevi Vakfı’na yapan Yıldırım,  burada Cemevi yönetimi ve vatandaşlarla kahvaltı yaptı.

Kahvaltıda kısa bir konuşma yapan Cemevi Vakıf Başkanı Selami Sarıtaş “Hak, Muhammet, Ali  yolunda  Alevi Bektaşi İslam inancıyla yaşayan aleviler yüz yıllardır Anadolu topraklarında,  barış ve hoşgörü içerisinde yaşamaktadırlar. Farklılıklarını zenginlik olarak kabul etmişlerdir. Bugün 21. yüzyılda inancı ve ibadeti ötekileştirilmeden barış ve hoşgörü içinde yaşamak istemektedirler.” dedi.

İbadetlere eşit pay isteği

Hükümetten bazı beklentilerinin olduğunu söyleyen Sarıtaş, “Cemevleri ibadethanelerimizdir. Bununla ilgili düzenleme istiyoruz. Direkt yasalarla değiştirilerek cemevlerimizin ibadethane olarak kabul edilmesini ve ihtiyaçların devlet tarafından karşılanmasını istemekteyiz. AİHM kararlarının uygulanması ve kararlarının içerisinde ayrıca milli eğitimdeki müfredata Aleviliğin ve Bektaşiliğin en doğru ve hak ettiği şekilde girmesini, Alevi İslam inancı ihtiyaçlarını karşılamak için genel bütçeden pay talep etmekteyiz. Kamu kurumlarına, personel alırken liyakata esas olacak şekilde personel alınmasını istiyoruz. Bugün ülkemizde 81 vilayette hiç alevi kaymakamın olmaması üzüyor. Devletin mezheplere ve cemevlerine diğer ibadetlerle eşit pay ayırmasını istemekteyiz.” dedi.

“Canların destek ve dualarını bekliyorum”

AK Parti Belediye Başkan adayı Ebubekir Taşyürek ise şunları söyledi: 31 Mart’taki mahalli idariler seçimlerinin vatanımıza İstanbul’umuza Kartal’ımıza hayırlı olmasını istiyorum. Canların destek ve dualarını bekliyorum.

Binali Yıldırım ise yaptığı konuşmasında, “ 21 Mart Nevruz, Hz. Ali Efendimizin doğum günü olarak ve baharın gelişi olarak kutlanıyor. Anadolu’da Mevlanalar, Hacı Bektaş Veliler, Pir Sultan Abdallar bu topraklarda kardeşliği, birlikteliği öğütlediler. Onların öğretisinde kavga ve ayrıştırma yok. Biz etnik kimliğimizi belirlemiyoruz. Kürt’sek Kürtlüğümüzle, Türk’sek Türklüğümüzle gurur duymalıyız.” dedi.

Gözlerimizden akan yaşların rengi aynı”

Yıldırım, “İbadetlerimiz, göz ve saç rengimiz farklı olabilir ama farklı olmayan ortak bir şeyimiz var; gözlerimizden akan yaşların rengi. Acılarımız aynı, Kerbela’da yaşananlar tüm Müslümanlığın acısıdır. Bugün evlatlarımızın adını ‘yezid’ koyan kimse var mı? Hz. Ali efendimizin ehlibeyti hepimizindir. Tabii ki farklılıklarımız olacak. Zaten farklılıklar olmasa dünyanın tadı kalmaz. Farklılıklarımızı zenginlik bileceğiz. Kardeş olarak yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Vakıf Başkanı’nın beklentilerine cevap veren Yıldırım, “Bunları biliyoruz. Bunlarla ilgili atılan adımlar var.  Burada bizlerin bir araya geliyor ve konuşuyor olması önemli şeyler.” ifadelerini kullandı.

“BU ŞEHRE BORCUM VAR”

Yıldırım, “İstanbul ’a 12yaşından geldim. Kartal birinci bölge beni milletvekili yaptı, bakan, başbakan, meclis başkanı yaptı, daha ne yapacaksınız. Şimdi de bu şehre benim borcum var bunu ödemek için bu şehrin belediye başkanlığına aday oldum.” dedi.

Yıldırım Cemevi’nden sonra Kartal Oto Sanayi Sitesi’ne kısa bir ziyaret gerçekleştirdi.

Yıldırım daha sonra Ankara Caddesi’nde vatandaşa seslendi. Burada ilk işlerinden birinin Etap1-Etap2 dönüşümünü gerçekleştirmek olduğunu ifade eden Yıldırım, “Kartal’ın birçok mahallesinin deprem dönüşüm ve imar sorunları var. Bütün bunları yakın zamanda Nisan ayı itibarı ile Kartal’ı, Kartallıların istediği yönde her türlü hizmeti yapmaya beraber geliyoruz. Size güveniyor ve inanıyoruz.” dedi.

Galeri
📆 22 Mart 2019 Cuma 23:47   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR