SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Bakan Kurum, Kartal’a neşter vurdu!

Yayınlanma:
ABONE OL

Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal’da AK Parti Kartal İlçe Teşkilatı tarafından Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kartal’da Kentsel Dönüşüm Sorunları” konulu toplantıya katılarak bir çok konuda müjdeler verdi.

 Kartal’ın ‘İmar ve Kentsel Dönüşüm Sorunları’nın konuşulduğu toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kartal’la ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kartal’a ilişkin birçok müjdesi olduğunu söyleyen Bakan Kurum “2014 yılından bu güne kadar Kartal Belediyesi’nde bekletilen Etap-1 Etap-2 Riskli Alanları 6 yıldır süren çileyi bitireceğiz, 8 ay içerisinde bu planları onaylayıp TOKİ kanalıyla destek olacağız” dedi.


AK Parti Kartal belediye Başkan Adayı Ebubekir Taşyürek’e destek isteyen Murat Kurum ” 1 Nisan sabahından itibaren Kartal yeni bir belediyecilik anlayışıyla yönetilecek. Ebubekir Taşyürek’in projeleriyle Kartal yeniden gelişecek” dedi.

5 YIL İÇİNDE 1.5 MİLYON KONUT

Kentsel Dönüşüm’le alakalı önümüzdeki süreçte 1.5 milyon konutu 5 yıl içerisinde  dönüşümünü yapmak istediklerini belirten Bakan Kurum, “Her yıl 300 bin konut yapacağız, bu 300 bin konutu yüzde 10-15’ini TOKİ  direk yapacak, kalanını da yerel yönetimimizle birlikte yapacağız. Yerel yönetimlerimize de hem kredi desteği vereceğiz, hem de İller Bankası kanalıyla yüzde 50’ye kadar faiz desteği vereceğiz” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ NASIL İSTERSE ÖYLE YAPACAK

Kurum, “Vatandaşımız derse ki bizim bu anlayışımıza uygun olacak şekilde  ‘Benim planımı yap, ben müteahhide veririm.’ peki yapalım. Yok ‘Sen gel burada TOKİ ile bize yardımcı ol’ ona da oluyoruz. ‘Yok efendim ben onu da istemiyorum, ben kendim yapacağım ama bana kredi desteği ver.’ orda da İller Bankası’yla yüzde 50’ye kadar faiz desteği vermek suretiyle bu Kentsel Dönüşüm sürecini yapacağız ve sizlerin rızası ve çoğunluğuyla yatay mimari esaslı mahalle kültürünü yansıtacağımız bu projeleri de sizlerle birlikte yapacağız.

Sizlerin rızası olmayan iş yapılmayacak yaptırılmayacak ve yapılmasına da  müsaade etmeyeceğiz, bunun takipçisi de biz olacağız” dedi.

“ETAP 1 – ETAP 2 RİSKLİ ALAN PROJESİNİ 8 AYDA ONAYLAYIP BAŞLAYAĞACAĞIZ


11 Eylül 2013 tarihinde Dönemin CHP li Kartal Belediyesi Riskli Alan ilan edilmesi için başvuruda bulundu.
12 Ekim 2013 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak Riskli Alan ilan edildi.
12 Kasım 2013 tarihinde tüm İmar Planı Yapma ve Uygulama yetkisi Kartal Belediyesine devredildi.
27 Ekim 2014 – Mart 2019 5 YILDIR Kartal belediyesinde planlar bekliyor.

YAVUZ SELİM HASTANESİ YENİDEN YAPILACAK

Kapanmış olan Yavuz Selim Hastanesi ile ilgili de müjde veren Kurum “Bu binanın inşaatını yeniden yapmak suretiyle buraya yeni bir hastane yapılacak ve Orhantepe Cevizli’de ki Kentsel Dönüşüm proje alanlarında vatandaşlarımızın mevcut haklarını koruyacağız. Mevcutun altında hiçbir şey vermeyeceğiz. Boş laflara kanmayın, bunların boş vaatlerine inanmayın.” dedi.

Kartal Belediyesi Ak Partiye geçtiği takdirde 8 Ay içerisinde planları onaylayacağız. Kentsel Dönüşümün hayata geçmesi amaçlı TOKİ kanalı ile destek olacağız. Kapanmış olan Yavuz Selim Hastanesi binasını mevcut yerinde yeniden yapacağız. 


ORHANTEPE – CEVİZLİ MAHALLELERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJE ALANI 


Kartal Belediyesi Ak Partiye geçtiği takdirde vatandaşlarımızın mevcut haklarını koruyacak,  ada ve parsel bazında mağdur durumda bırakmayacak şekilde kentsel dönüşüm planlama çalışmalarını yapacağımıza, kentsel dönüşüm uygulamalarında TOKİ, KİPTAŞ, özel sektör ve belediyemiz eliyle yapacağız.

UĞUR MUMCU MAHALLESİ GECEKONDU ÖNLEME BÖLGESİ


Kartal Belediyesi Ak Partiye geçtiği  takdirde bölgemizi dönüşüme engel imar planlarından kurtarıp, hiç kimsenin mağdur edilmeyeceği ve mevcut haklarının korunacağı kentsel dönüşüm planları yapacağımıza, kentsel dönüşümde TOKİ, KİPTAŞ, özel sektör ve Kartal Belediyemiz eliyle yapacağız.


SOĞANLIK ORTA, SOĞANLIK YENİ VE GÜMÜŞPINAR MAHALLERİ TAPU VE İMAR SORUNLARI 

Kartal Belediyesi Ak Partiye geçtiği takdirde Soğanlık Orta, Soğanlık Yeni ve Gümüşpınar mahalleleri çevresindeki imar planlarını yeniden düzenleyerek, tüm vatandaşlarımızın tapu ve imar sorunlarına çözüm bulacağız.

YUNUS MAHALLESİ MERKEZ PLANLARI 

Kartal Belediyesi Ak Parti Belediyeciliğine geçtiği takdirde Kartal Belediyesinde bekletilen 1/1000 Uygulama İmar Planlarını 6 ay içerisinde onaylanması için bakanlık olarak elimizden gelen desteği şaplayacağız. Ada bazlı mevcuttaki maliklerin haklarını koruyacak şekilde dönüşüm çalışmalarının TOKİ, KİPTAŞ, kartal belediyemiz ve özel sektör eliyle çözüm bulması için çalışacağız. 10 yıldır süren sorun ortadan kalkacak. Ayrıca Bakanlığımızda beklemekte olan riskli alan planlarınızı da seçim sonrası onaylayacağız” dedi.

İlgili Haberler

Genel
22 Temmuz 2024
Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…

Konuk Yazar, Marmara Üniversitesi YADYO Müdürü Prof. Dr. Halûk Harun DUMAN, TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Erzurumlu Lütfü Ortakale’nin vefatı sonrası bir yazı kaleme aldı. *   Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…   Gitti gelmez bahar yeli, Şarkılar yarıda kaldı, Bütün bahçeler kilitli, Anahtar tanrıda kaldı…   ÜNLÜ ŞAİR Cahit Sıtkı Tarancı (1910-1956), […]

Genel
22 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! 24 Saat Sürecek: Resmen Nefes Alınmayacak

Son dakika uyarısı İstanbul için geldi. Tam 24 saat sürecek, resmen nefes alınmayacak. Herkes hazırlıklı olsun. Türkiye’de sıcaklık rekorları kırılmaya devam ediyor. Bugün haftanın en sıcak günü olacak. Özellikle İstanbul için gün oldukça zorlu geçecek. Meteorolojik kaynaklar uyarı yaptı. Bugün evden dahi çıkmayın. İşte İstanbul için kritik uyarı detayları… İSTANBUL İÇİN KRİTİK 24 SAAT Hava […]

Genel
21 Temmuz 2024
Tüm Türkiye’ye 22 Temmuz Uyarısı! Yarın 08.30’da Başlayacak: Hazırlıklı Olun

Tüm Türkiye için yeni uyarı geldi. 22 Temmuz 08.30’da başlayacak, 24 saat boyunca sürecek. Resmen kırmızı alarm verildi. Son dakika haberi… Bu hafta sıcaklıklar düşüyor, düşecek derken Afrika devreye girdi. Tüm Türkiye için yeni uyarı yapıldı. Yarın yurdumuza Afrika’dan ilave sıcaklıklar geliyor. Haftanın ilk gününde Türkiye genelinde hava sıcaklıklarının daha da artması bekleniyor. YARIN BU […]

Genel
21 Temmuz 2024
Aydos Ormanındaki yangın söndürüldü mü? Aydos orman yangını son durum

İstanbul Aydos ormanında çıkan yangın söndürüldü mü? Aydos orman yangını son durum ne? İstanbul Pendik’te Aydos ormanında çıkan yangın devam ediyor. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada olay yerine çok sayıda itfaiye ekibinin sevk edildiği bildirildi. Yangına iki yangın söndürme uçağı, 4 helikopter müdahale ediyor. Ayrıca karadan da çok sayıda itfaiye ekibi yangın söndürme çalışmalarına devam […]