SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Bakan Kurum, Kartal’da Konut Mağdurlarına bilgi verdi

Yayınlanma:
ABONE OL

Bakan Kurum, Kartal’da çöken Yeşilyurt Apartmanı çevresinde riskli yapı ilan edilerek yıkılan ve çevre binalarda oturan vatandaşlarla bir araya geldi. Kurum, vatandaşların talepleri sonrası “Mevcutta 1,75 emsal var genelde, ada bazında olursa 2,25’e çıkıyor. Taleplere göre; ada bazında uygulama yapılacakmış gibi plan notuna bir not koyup o not çerçevesinde gerekirse o emsali 1,75’ten yukarı çıkarırım ama o sınıra bakacağım.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Orhantepe Mahallesi Sema Sokak’ta 6 Şubat tarihinde 21 kişinin can verdiği 17 kişinin yaralandığı Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi sonrası riskli ilan edilerek yıkılan ve çevre binalarda oturan vatandaşlarla toplantıda bir araya geldi. Toplantıya Kurum’un yanı sıra Bakan yardımcısı, genel müdürler ve AK Parti Kartal İlçe Başkanı Gürkan Akyol’da katıldı.

BAKAN TESLİM TARİHİ VERDİ

Orhantepe Mahallesin’deki binaların yıkımından 48 gün sonra yatay mimari esasıyla 148 bölümün yıkılarak  125 yeni bağımsız bölümün inşaatına başlandığını belirten Bakan Kurum, yıl sonuna varmadan konutların vatandaşlara teslim edileceğini söyledi.

Kurum, Yeşilyurt Apartmanı çevresinde riskli yapıların bildirilmesi için kurulan kentsel dönüşüm ofisine gelen taleplerle tespit edilen 113 riskli binanın inceleme sonrası yıkılarak kentsel dönüşüme tabi tutulacağını belirtti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KRİTERLERİ

Bakan, kentsel dönüşümde önemli üç kriteri sıraladı;

Yerinde dönüşüm 
Rızaya dayalı dönüşüm
Hızlı dönüşüm
Kağıthane’de 9 yüz riskli bina tespiti yapıldığını söyleyen Murat Kurum, Gaziosmanpaşa’da 21 Haziran’da 4 bin 400 konutun temelinin atılacağını; Esenler’de 60 bin konutluk kentsel dönüşüm projesinin başladığını ve yıl sonuna kadar 5 bin konutun ihalesinin yapılacağını; Üsküdar’da bin 500 konutluk projenin temelinin atıldığını duyurdu.

Bakan Murat Kurum toplantıya katılan Orhantepe Mahallesi sakinlerinin sorularını da yanıtladı.

Bir vatandaşın “Üçte iki çoğunluğu sağlamamız için emsalin yükselmesi lazım çünkü 24 dairelik yerden 18 dairelik yer çıkıyor.” ifadeleri üzerine Bakan Murat Kurum, “Mevcut yoğunluk aynı daire sayısını yapmaya el vermiyor. Burada oturmak istemeyen vatandaşlara parasını  veriyoruz; başka bir yerden yer alacaklar, acılar yaşadıkları için burada oturmak istemiyorlar. Dolayısıyla 148 bağımsız bölüm 125 bağımsıza yetiyor.”dedi.

“ANLAŞIN YÜZDE 10 ARTIRALIM”

Yetmediği taktirde ise Bakanlık elindeki rezerv alanlardan destek alınacağını veya vatandaşla anlaşılarak hakkaniyet çerçevesinde sürecin yürütüleceğini söyleyen Kurum,”Farz edelim ki; ‘buradaki imar zemin+4/zemin+5, bir kat daha artırır mısın?’ deyim. Artırırım. Yeter ki bu proje tamamlansın. O yüzden ada bazında gelin, ada olarak anlaşın “200 dairemiz var ama fiilen 180 yapabiliyoruz, 20 daire artırabilir misiniz?’ deyin, yüzde on artıralım.” dedi.

“PLAN REVİZYONUNA GİDERİZ”

Bir diğer vatandaşın, ada bazında anlaşamayanlar için ne yapılacağı sorusu üzerine Bakan, karot alınmamış ama riskli olduğu düşünülen binaların Bakanlığa bildirilirse, resen yapılacağını belirterek, “Adada yeni binalar varsa ve üçte ikiyi sağlayamıyorsanız ama kalanlar fiilen riskli. Gerekirse bu adada da plan revizyonuna gideriz. Sizin alanlarınızla onları ayırmak suretiyle, yeni binaların yapılacağı bir süreci işletiriz.” ifadelerini kullandı.

KURAYLA KONUT DAĞITMA İDDİASI

Bir vatandaşın ofisin vatandaşa numaralarına göre kurayla  3+1veya 2+1 konutları vereceği iddialarının gerçekliğini sormasının üzerine   Kurum, ” Oradan almak isteyen herkese ev veriyoruz. Burada ev almaması gereken birileri var. İsmi önemli değil. Yunus Apartmanı’nı kamulaştıracağız. Diğer vatandaşlarımız da hangi katta ve cephede oturuyorsa o kat ve cepheden vermeye gayret göstereceğiz. “şeklinde konuştu.

“KAÇAK BİNA YAPAN SENSİN…”

Bir vatandaşın, “Bize imarı yükseltiyorum sözünü verin. Komşularımızla kavgalı hale geldik. ” sözlerine yönelik olarak Bakan Kurum; “Kaçak bina yapan, riskli binada oturan, o binayı satın alan sensin. Şimdi o riskli binada oturmamanız için yardımcı olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Daha yaşanabilir olmasını istedikleri için ada bazında yapıldığını söyleyen Murat Kurum,  “Mevcutta 1,75 emsal var genelde, ada bazında olursa 2,25’e çıkıyor. Taleplere göre; ada bazında uygulama yapılacakmış gibi plan notuna bir not koyup o not çerçevesinde gerekirse o emsali 1,75’ten yukarı çıkarırım ama o sınıra bakacağım. 2,3 ay içerisinde ofisimizde  çalışmayı yapıp sizlere sunarız. Binaların olduğu alanlarda başvurulması halinde o alanı rezerv alan ilanı yaparız. Yeni bir imar planı hazırlanırız, o imar planı çerçevesinde mevcut fiili yapıların emsallerini korumaya yaklaşarak o planın hazırlığını yaparız ve siz de o noktada müteahhitlerle anlaşma yoluna gidersiniz.” şeklinde konuştu.

VATANDAŞTAN KURUM’A TEPKİ

Bir vatandaş Bakan Kurum konuşması sırasında ” Konuşuyor, ama boş konuşuyor” diye tepki gösterince vatandaşa Bakan ve diğer mahalle sakinlerinden toplantıdan çıkması yönünde tepki geldi.

“MECLİSE TEKLİF ETTİK”

Kurum, “Fiilen riskli alanların olduğu yerde vatandaşa sormadan, riskliyse yıkarız, yeni binaları yaparız, binalarınız budur,borcunuz budur, geçin binanıza’ diyecek düzenlemeyi meclisimize teklif ettik.”dedi.

“ANLAŞILIRSA KİRA DESTEĞİ DE TOKİ TAKSİTLENDİRMESİ DE MÜMKÜN”

Kira bedelini alanların kredi alamayacağına dair gelen soruya ilişkin olarak Kurum, hem kira desteği alınabileceğini hem de TOKİ’nin imkan sağladığı taksitlendirmeden faydalanılabileceğini ifade ederek, bunun ada bazında anlaşılması kaydıyla yapılabileceğini söyledi.

TEK TARAFLI FESİH HAKKI

Tek taraflı fesih ile ilgili gelen soruyla ilgili olarak ise Bakan Murat Kurum, ” Tek taraflı fesih hakkına ilişkin Meclisimize bu askerlik yasası olmasaydı seçim öncesi çıkarmak istiyorduk ancak seçimin akabinde grubumuz bu süreci işleteceğini söylüyorlar. Mecliste de çoğunluk sağlanarak kanuni düzenlemeyi sağlarız ve tek taraflı fesih hakkını getiririz” dedi.

İlgili Haberler

Genel
22 Temmuz 2024
Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…

Konuk Yazar, Marmara Üniversitesi YADYO Müdürü Prof. Dr. Halûk Harun DUMAN, TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Erzurumlu Lütfü Ortakale’nin vefatı sonrası bir yazı kaleme aldı. *   Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…   Gitti gelmez bahar yeli, Şarkılar yarıda kaldı, Bütün bahçeler kilitli, Anahtar tanrıda kaldı…   ÜNLÜ ŞAİR Cahit Sıtkı Tarancı (1910-1956), […]

Genel
22 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! 24 Saat Sürecek: Resmen Nefes Alınmayacak

Son dakika uyarısı İstanbul için geldi. Tam 24 saat sürecek, resmen nefes alınmayacak. Herkes hazırlıklı olsun. Türkiye’de sıcaklık rekorları kırılmaya devam ediyor. Bugün haftanın en sıcak günü olacak. Özellikle İstanbul için gün oldukça zorlu geçecek. Meteorolojik kaynaklar uyarı yaptı. Bugün evden dahi çıkmayın. İşte İstanbul için kritik uyarı detayları… İSTANBUL İÇİN KRİTİK 24 SAAT Hava […]

Genel
21 Temmuz 2024
Tüm Türkiye’ye 22 Temmuz Uyarısı! Yarın 08.30’da Başlayacak: Hazırlıklı Olun

Tüm Türkiye için yeni uyarı geldi. 22 Temmuz 08.30’da başlayacak, 24 saat boyunca sürecek. Resmen kırmızı alarm verildi. Son dakika haberi… Bu hafta sıcaklıklar düşüyor, düşecek derken Afrika devreye girdi. Tüm Türkiye için yeni uyarı yapıldı. Yarın yurdumuza Afrika’dan ilave sıcaklıklar geliyor. Haftanın ilk gününde Türkiye genelinde hava sıcaklıklarının daha da artması bekleniyor. YARIN BU […]

Genel
21 Temmuz 2024
Aydos Ormanındaki yangın söndürüldü mü? Aydos orman yangını son durum

İstanbul Aydos ormanında çıkan yangın söndürüldü mü? Aydos orman yangını son durum ne? İstanbul Pendik’te Aydos ormanında çıkan yangın devam ediyor. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada olay yerine çok sayıda itfaiye ekibinin sevk edildiği bildirildi. Yangına iki yangın söndürme uçağı, 4 helikopter müdahale ediyor. Ayrıca karadan da çok sayıda itfaiye ekibi yangın söndürme çalışmalarına devam […]