MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » AKEL Konut mağdurları adına müjdeli bir hamle! ‘Tek Taraflı Fesih başvurusu yapıldı

AKEL Konut mağdurları adına müjdeli bir hamle! ‘Tek Taraflı Fesih başvurusu yapıldıGeçtiğimiz günlerde TBMM meclisinde kabul edilerek yürürlüğe giren ‘tek taraflı fesih hakkı’ yasasından faydalanmak için Türkiye’de ilk kez çok malikli başvuru yapıldı.

DKY İnşaat’ın, Kartal Esentepe Mahallesi’nde “Kentsel Dönüşüm” kapsamında 2015 yılında yapmayı taahhüt ederek yıktığı, ancak bugüne kadar inşaata başlamadığı Akel Sitesi mağdurları, yürürlüğe giren “Tek Taraflı Fesih” hakkından yararlanmak için Türkiye’de ilk kez çok malikli başvuruyu bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğüne yaptı.


Bugün sabah saatlerinde kooperatif binasında toplanan kooperatif üyeleri, hazırladıkları tek taraflı fesih dilekçesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğüne iletmek üzere araçlarla hareket etti.


Burada kısa bir açıklama yapan AKEL Sitesi Kooperatif Başkanı İbrahim Karslıoğlu şunları söyledi;


“BU YASAYLA YÜKLENİCİ FİRMADAN KURTULMUŞ OLACAĞIZ”


“420 malikli Akel İşçi Yapı Konut Kooperatifi üyeleri olarak resmi gazetede onaylanan ‘tek taraflı fesih’ yasası için bugün başvurumuzu İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yapacağız. Bunun neticesinde şubemizin vereceği karar doğrultusunda yasaya istinaden firmaya bir aylık süre verilecek ve bir aylık süre sonrasında Bakanlığımız umut ediyoruz; bizim lehimize sonuç alarak sözleşmenin tek taraflı feshini ilan edecek. Tabudaki şerhin kaldırılmasını sağlayacak. Bizim zaten mağduriyetimiz tapudaki şerhin olmasıydı. İnşallah bu yasayla bizim lehimize sonuçlanacak ve yüklenici firmadan kurtulmuş olacağız.”


“AŞAMA AŞAMA İLERLİYORUZ”

Fesih hakkı kazanıldıktan sonraki sürecin nasıl olacağına ilişkin soruya ise Karslıoğlu şu şekilde yanıt verdi; “Süreçlerimizi aşama aşama ilerletiyoruz. Bir yıl önce ilk olarak dava açma sürecimizi yaptık. Bir yıl sonra bu yasa çıktı. Hemen bu yasaya başvurmak için evraklarımızı topladık. Tabudaki şerhin kalkmasından sonra bizlere dört yıldan beri eziyet çektirmekte olan bu firmadan kurtulduktan sonra isterse maliklerimizle beraber dışarıdan yüklenici firmalardan teklif toplama safhasına gireceğiz. Dilersek de Bakanlığımızın da onayı doğrultusunda Bakanlığımızın yönlendireceği firmalarla anlaşma yoluna gireceğiz. “


“MUVAFAKATNAME VEREN MALİK SAYISI YÜZDE 93’Ü GEÇTİ”


Tek taraflı fesih yasasında aranan üçte iki çoğunluğun toplanıp toplanmadığı yönündeki soruya Karslıoğlu, “301 dairemiz, 430 malikimiz var. Şuanda ben de bu yasadan faydalanmak istiyorum diye imza veren, muvaffakatname veren malik sayımız yüzde 93’e ulaştı. Yasa üçte iki çoğunluğu arıyor ama biz neredeyse yüzde 100’e ulaştık. Çok az bir kesimimiz var onlar da uzakta ve yurtdışında olanlar. Ama şundan eminiz ki; tüm maliklerimizin hepsi bu yasadan faydalanmak için gönüllerini, imzalarını koydular. Buna eminiz ki; büyük bir çoğunlukta biz bu yasadan faydalanacağız.” dedi.

AK-EL Kooperatif üyeleri tek taraflı fesih için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğüne başvuru yaptı. 

📆 31 Temmuz 2019 Çarşamba 23:21   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR