MENÜ ☰
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum, Yazarlar » Bencillik diz boyu!
Mustafa Telli
Bencillik diz boyu!


Sadece kendini ve kendi çıkarını düşünmeye «bencillik», kendi çıkarı için toplumum menfaatini görmeyen insanlara da «bencil insan» denir. Bencillik; bütün ilahi dinlerde ve beşeri ilişkilerde hoş karşılanmayan, men edilmiş bir davranış biçimidir.

Fotoğrafta 4 şeritli ortası bölünmüş bir yol, yolun sağ yanındaki  kaldırıma sıra sıra park etmiş araçlar, araçların arkasında, bebek arabalı bir anne var. Trafikte yürüyerek giden kişiye yaya, yayaların, cadde ve sokaklarda güvenli bir şekilde yürümesi için yolun her iki yanına yapılan yaya yoluna kaldırım denir.

Türkiye’de 82 milyon insan, 22 milyon araba var. Yol; arabaya, kaldırım yayaya aittir.

Gelelim fotoğrafa: önünde bebek arabası ile yürüyen bu kadın ne yapacak? İşine, çarşıya, annesine ya da doktora giden kadın, işe, çarşıya, annesine ya da doktora gitmesin mi? Kaldırım yayaların yürümesi için mi yoksa araçların park etmesi için mi yapıldı? Kaldırım araçların park alanı mı, yayaların yürüme alanı mı?

Bebek arabası ile yürüyen bu kadın şimdi ne yapacak? Araçların üzerine basa basa yoluna devam edebilir mi? Edemez. Kaldırımdan asfalta inip, yürüyebilir mi? Yürür ama yürümeli mi? Ya arkadan gelen bir araç yol benim diye kadına çarparsa?

Diyeceksiniz ki: Kadın sola dönüp, dört şeritli ortası bölünmüş yolun karşısına geçsin, park eden araçları geçtikten sonra sağa dönüp, aynı kaldırıma geri gelerek yoluna devam etsin. Niye bir kaç bencil kaldırıma park etti diye öyle mi? Hayır.  Yapılması geren tek şey, kaldırımdaki araçların  teker teker oradan çekilmesi ve yüklü miktarda bir para cezası yazılmasıdır. Zira kaldırım kimsesin babasın malı değildir ve kaldırım yayalara aittir. Yaya kaldırımı yayalar içindir.

«Aracı nereye koyalım? Yeterli park alanı yok, Park alanı olsa da parka verecek paramız yok.» gibi bir savunma, yayanın sorunu değildir. Aracı alıp keyfini süren, aracını park edecek yeri de bulmalıdır. Parkın yoksa; araba alma, araba almak zorundaysan; oto parkı olan yerde otur.

Allah’tan korkmaz, kuldan utanmaz bu insanlar kendisinden başkasını düşünmeyen bencil insanlardır. Bu insanın gözünde senin benim on paralık değerimiz yoktur. Bunlar kendilerini kral, bizi de teba olarak görür.  Bencilin söylediği yalan; kendine «doğru», yaptığı yanlış; kendine «güzel» gelir. Bu bir hastalıktır. Toplum bu hastalığı tadavi etmelidir.

Yaya kaldırımda yürür, araç oto parka park edilir. Kaldırımı, araç yolundan ayıran15-20 santimlik yükseklik, insanı insan yapan topluma olan saygısıdır. Millet olmak medeni olmak, medeni olmak da karşısındaki insanın hakkına ve hukukuna saygı göstermektir.

Bencilk ise biz olmanın önündeki en büyük tehlikedir.

Mustafa Telli

Etiketler: , ,
📆 03 Ağustos 2019 Cumartesi 13:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR