MENÜ ☰
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Toplum » Nafaka Nasıl Alınır ?
Nafaka Nasıl Alınır ?


Birçok ülkede, nafaka terimi, eski eşe ödenen paraya atıfta bulunurken eş destek veya bakım desteği ifadesi ile değiştirilmiştir. Mevcut nafaka türleri ve hak kazanma kriterleri nafaka avukatı ile davadan davaya değişir. Bununla birlikte, nafaka almak için genel süreç aynıdır.

Nafakayı Anlamak

Nafaka amaçlarını anlayın. Nafaka çeşitli amaçlara sahiptir. Birincisi, eşin alıştığı bir yaşam tarzı yaşamasını sağlamaktır. Diğer amaçlar, eşin rehabilite edilmesini, böylece evlilik sona erdikten sonra kendilerini destekleyebilmelerini ve evlilik sırasında yapılan fedakarlıklar için eşi ödüllendirmelerini içerir.

Nafaka hukuku zor bir evliliğin hayatta kalması için bir ödül veya kötü bir davranış için eşi cezalandırma aracı olarak kullanılmaz.

Çocuk desteğinin ardındaki mantık, çocuklar bu ebeveynle birlikte yaşamamış olsalar bile, bir ebeveynin çocukları için finansal olarak sorumlu olmasıdır. Kuşkusuz, eski bir eş, çocuklar onlarla birlikte yaşarsa, çocuk desteğinden finansal olarak yararlanabilir. Ancak, amaç, çocukların velayeti olmayan ebeveynlerin yaşam tarzlarını paylaşmalarını sağlamaktır ve çocuk destek miktarları bu amaç göz önünde bulundurularak hesaplanacaktır.

Farklı Nafaka Çeşitlerini Anlayın

Nafaka farklı amaçlara hizmet ettiğinden, farklı nafaka biçimleri vardır. En yaygın olanları geçici destektir. Bir eş boşanma, evlilik iptali veya yasal olarak ayrılma sırasında geçici nafaka alabilir. Karar verilen geçici nafaka genellikle yerel kurallara göre hesaplanır ve nihai nafaka kararından daha az karmaşıktır. Sadece yasal ayrılık sürecinde yürürlüktedir ve nihai nafaka emri ile değiştirilecektir.

Etiketler: , ,
📆 12 Eylül 2019 Perşembe 11:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR