MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Eğitim, Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Okur Yazar buluşmalarının konuğu Bünyamin Demirci oldu
Okur Yazar buluşmalarının konuğu Bünyamin Demirci oldu


Kelebeğe Tapan Adam ve Yeraltı Bulutları adlı öykü kitaplarının yazarı Bünyamin Demirci, Kartal Yıldız-Ahmet Arayıcı Anadolu Lisesinde düzenlenen okur yazar buluşmalarının son konuğuydu.

05/03/2020 tarihinde Yıldız Ahmet Arayıcı Anadolu Lisesi Ömer Arayıcı Konferans Salonunda öğrenciler ile öykücülük üzerine sohbet eden Bünyamin Demirci, öğrencilere yazarlık, öykücülük yolculuğundan evvel kendi okurluk yolculuğundan bahsetti.

Daha çocukken ailesiyle yaşadığı eve ilk kitabı getirenin kendisi olduğu günlerden kendi kitaplığını kurduğu günlere olan okurluk yolculuğunu anlatan Demirci, iyi bir okur olmanın sabırlı olmak, seçici olmak ve nicelik kadar nitelikli okumaktan geçtiğini anlattı. İyi bir kitabın okuyanda bir iz bırakan kitap olduğunu da ifade etti.

Okurluk ve yazarlık yolunda en önemli etkenin hem çok hem de nitelikli okumak olduğunun da altını çizdi. Kendi öykücülük serüvenini de öğrencilerle paylaşan Demirci, öğrencilerin de  kitaplarındaki öyküler başta olmak üzere öykücülük ve yazarlık üzerine sorduğu sorulara da yanıt vererek çok güzel bir söyleşiye imza attı.

Yazarlık – öykücülük yolculuğunu anlatırken özellikle 4 mertebeden bahsettiği bölüm öğrencilerin çok dikkatini çekti. 4 mertebenin 1.sinin “Oku” 2.sinin  “Dinle” 3.sünün “Söyle”4.sünün de “Sus” mertebesi olduğunu belirten Demirci, çokça okuyan ve dinleyen kişinin okudukları ve dinledikleri ile dolup taştığını ve söyleme mertebesine geldiğinde yazmaya başladığını ancak en önemli mertebenin de susup kendini ve her şeyi dinlemek olan sus mertebesi olduğunu belirtti.

Söyleşinin 2. Kısmında öğrencilerin, kitaplarında yer alan öyküleri, yazarlık ve öykücülük üzerine sorduğu soruları cevapladı. Programın sonunda öğrencilerin kitaplarını da imzalayan Bünyamin Demirci bu keyifli etkinlik için başta okul idaresi olmak üzere tüm öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Öğrencilerinin akademik başarıları kadar okur-yazarlık becerilerini de önemseyen ve geliştirmek isteyen Yıldız Ahmet Arayıcı Anadolu Lisesi Okul Müdürü Asuman Büber, bu etkinliklerin devam ederek öğrencilerini farklı kalemlerle buluşturmayı hedeflediklerini de belirtti.

Söyleşinin ardından okul müdür yardımcı Hayati Demirci okulumuzu ziyaret eden Bünyamin Demirci’ye teşekkürlerini sunarak hediye ve çiçek takdiminde bulundu. Daha sonra Demirci öğrencilerin kitaplarını da imzalamadı.

Galeri
📆 07 Mart 2020 Cumartesi 20:03   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR