MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Genel, Mahalleler, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » Eveet, ot biçme hikayesi yeterince eğlendirdi mi?
Kenan GÜLERCİ
Eveet, ot biçme hikayesi yeterince eğlendirdi mi?


Ot biçme tartışması üzerinden yapılan muhalefete ben ancak “Etkisiz – Pasif Muhalefet” derim.

Konu Kartal Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü personelinin ot biçme hikayesi!

Evet sosyal medyada günlerdir paylaşılan bir fotoğraf üzerinden özellikle AK Parti camiası tarafından Kartal Belediyesi’nin bu çalışmasını alaycı bir dil ile “Komiksiniz“ diyerek epeyce paylaşıp eğlendiklerini gördük.

Hatta uzun zamandır sesi soluğu çıkmayan, izdivaya çekildiği söylenen, en küçük bir eleştiriden dolayı alınganlık gösterip küsen AK Parti İlçe Başkanı da bir açıklama yapmış.   

Öncelikle benim AK Parti politikalarını benimsediğimi herkes bilir. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkemiz için gösterdiği gayretlere bakınca teşkilatların çalışmalarını yeterli görmeyip gerektiğinde eleştirdiğim de bilinir.

Şimdi Kartal’da Belediyeyi CHP yönetiyor, AK Parti muhalefet durumunda. Kartal Belediyesi’nin durumu malum yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dolayı rutin hizmetlerin haricinde yeni bir yatırım yapabilmesi yakın zamanda zor gibi. Yani temizlik işleri, park bahçeler, çevre, sağlık gibi hizmetleri bir süreliğine ancak yapabilecek güçtedir. Altyapı veya farklı bir yatırım ise sadece İBB sayesinde olacaktır.   

Ak Parti iyi bir muhalefet yapsa da bizde haber olarak yayınlasak. Seçimlerden sonra hiç görünmez oldular. Ama bu ot biçme konusunda söylenenler ile yapılan işin mahiyetinin aynı olmadığını vicdanen belirtmek gerekir.

Yani ne demek istiyorum, Kartal Belediyesi Temizlik İşleri personeli uzayan otları biçme işi yapıyor, bu iş yapılırken bir kişi ot biçiyor iki kişi de bir afişi tutuyor. Görüntüye bakınca öyle anlaşılıyor;

Bir kişi ot biçerken iki kişi de bu işin reklamını yapan bir afişi yanında tutuyor. İlk bakışta fotoğrafa bakan böyle anlayabilir. Fakat işin aslı öyle değil, hatta çok güzel nezaket gösterilen bir davranış olduğu gözden kaçmış bir detay oldu.

Nasıl mı; Belediye Basın Yayın Müdürlüğü tarafından servis edilen basın bülteninde de belirtildiği gibi, Ekipler titiz bir çalışma yürütürken, ot biçme esnasında cisimlerin fırlayıp arabalara zarar vermemesi için koruyucu brandalar kullanıldıifadesi yeterince dikkat çekmediği için iyi niyetli bir davranış, yanlış anlaşılmaya sebep oldu.

Fotoğrafa bakınca ot biçme işi yapılırken, vatandaşın otomobillerine zarar verilmemesi için koruyucu bir brandayı tutan iki kişinin emeğinin yanlış anlaşılması vicdanen insanı rahatsız eder.

Şahsen ben konuya bu açıdan bakınca hakkaniyetle dile getirme gereği duydum. Hatta bu hassas davranış yani (ot biçerken araçların zarar görmemesi için tedbir alınması) başlı başına bir haber konusudur.  

Birde bu pandemi döneminde personel sayısında yaşanan olumsuzlukları da bilmek gerekir. Belediye kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Kronik hastalığı olan Kamu personelinin zorunlu olarak idari izne çıkartılması noktasında; temizlik işlerinde görev yapan 400 personelin yaklaşık yüzde % 40’ı kronik hastalıklardan dolayı mecburi idari izne ayrıldı geri kalan personelin 60 tanesi tüm Kartal genelinde dezenfektasyon çalışmasında aktif şekilde görev almışlar.

Kartal’da siyaset daha güzel yapılmalı, ama bu temennim muhalefet konumundaki AK Parti’nin gerek teşkilat içinde gerekse meclis çalışmalarına bağlı.

Pandemi dönemini geçirdik, hem belediye hemde muhalefet için artık daha fazla çalışma vaktidir.

Selametle kalın…  

Galeri
📆 04 Haziran 2020 Perşembe 10:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR