MENÜ ☰
23 Ocak Uğur Mumcu'yu anma Yol Koşusu
Pilot Garage Kartal
Mustafa Telli
CANIMIZ YANIYOR


Covid-19 insanın ağzından çıkan tükürük zerreleri ile insandan insana geçiyor. Bu geçişi önlemek için de: Maske takmalı, bir birimize yaklaşmamalı, kalabalık oluşturmamalı, temizliğe dikkat etmeliyiz.  

Ancak Covid-19 hızla yayılıyor, yayılırken de canımızı ve sevdiklerimizi alıp, götürüyor. Bu gidişi durdurmalıyız. Durdurmak için de üzerimize düşenin en iyisini yapmalıyız. Yapmalıyız çünkü bizim en değerli varlığımız canımız, canımızı tehdit eden de virüs. Virüsün yayılımını durdurmak için her birimiz, Maske, Mesafe, Temizlik ve Kalabalık yapmama kuralına uymalıyız. Büyük çoğunluk bu konuda çok hassas her biri kurallara uyuyor. Ancak ayrıntılarda sıkıntı var.  

Bu sıkıntıları aşmak için önce: «Covid ya da Korana diye bir hastalık yok, ilaç şirketleri uyduruyor.» diye gözü kör, kulağı sağır aptallar kendisine gelmeli. Kendisini süpermen zanneden ukalalar kendilerinin bir hiç olduklarının farkına varmalı. “Herkesin ölüm saati belli, onu kimse ne ileri ne de geri alır.” diyen yarı din bezirganları, her insanın kendi kaderini kendisinin yazdığını hatırlamalıyız 

Sonra: Evinde COVİD’li  hasta olan evler, evin kapısına  «BU EVDE HASTA VAR» tabelâsı asarak çevreyi uyarmalı. Evden dışarı kimse çıkmamalı, eve kimseyi almamalı. İşi olmayan hiç kimse sokağa çıkmamalı, çıkmak zorunda olanlar kurallara uymalı. 

Ve Koltukları sökerek, 14 kişilik minibüse 25 yolcu alıp, sosyal mesafeyi sıfıra indirerek bulaşa davet çıkaran minibüs şoförü fazla yolcu almaktan vaz geçmeli. 

Açıkta ekmek satan fırıncı: «İçeriye giren hastadan çıkan bir damlacık ekmeğe, oradan da tüm mahalleye dağılır. Tüm mahalleli hasta olup, onlarca kişi ölür» varsayımıyla, ekmeklerin hepsini dolaba hatta poşete koymalı. 

Elindeki bir bez ile tüm masa ve sandalyeleri silen komi elindeki bezi atıp, tek kullanımlık kağıt peçete ile her müşteriden sonra masayı deterjanla temizlemeli.  

Pazar alış verişi on dakikada bitmeli, hiçbir ürüne el sürmemeli, tezgah başında kalabalık yapmamalı. Alınan ürün bir gün sonra kullanılmalı.  

Bir tahta altlık üzerinde lahmacun servisi yapan lahmacuncu o tahtayı atıp, hijyene uygun porselen tabak kullanmalı. 

Soğuk su ile bardak ve çay kaşığı yıkayan çaycı; soğuk suyla temizlik olmayacağının bilincine erişip, bulaşık makinesine geçmeli. 

Yaptığı düğüne yüzlerce kişi çağıran düğün sahipleri: «Mutlu olduğumuz gün, arkadaşlarımızın katili olmamalıyız.» diyerek iki şahit ile evlenmeli.  

Zira virüs şaka yapmıyor.  

Bizim sağlığımız için: Tüm ekmeleri dolaba koyan Bizim Fırını, Ağzından maskeyi elinden eldiveni çıkarmayan Erzincan Kasabını, Tüm sebze ve meyveleri poşetleyen Komşu Marketi, Randevu sistemi ile çalışan Emlakcı Nevzatı, Her müşteri için ayrı malzeme kullanan Berber Mustafayı, Çay bardağını ve kaşıklarını 90 derecelik su ile makinede yıkayan çaycı Beytullahı, Her yolcusunun eline kolonya döken şöför Ahmeti, Doğum gününü beş kişilik küçük ailesi ile kutlayan Sema Hanımı size örnek gösteriyorum.  

DOKTORLAR, HEMŞİRELER, HASTA BAKICILAR, ECZACILAR ve elindeki kolonya ile geleni gideni dezenfekte eden gönüllü covid-19 savaşçıları iyi ki varsınız. 

El ele verdiğimiz gün, bu illetten kurtulduğumuz gündür. 

Mustafa Telli

📆 31 Ekim 2020 Cumartesi 12:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR