MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Eğitim, Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mustafa Telli

Öğretmenler Günü Kutlu OlsunÖğretmenlik; Sevgi, sabır ve fedakârlık, öğretmenlik; örnek ve önderliktir. Önder olmak içinde her öğretmen: Toplumun ve çağın icabı Bilgi, Beceri ve Değer duygularına sahip olmalıdır. 

İstiklal savaşı sonrası cehalet ile savaşa başlayan Atatürk, %10’lar seviyesindeki okuma yazma oranın %100’ler seviyesine çıkarmak için 1 Kasım 1928 de okunması ve yazılması daha kolay olan Latin alfabesine, 24 Kasım 1924’de kara tahta başına geçti. 

Kara tahta başında öğretmenlik yapan Atatürk, 24 Kasım 1924’de Başöğretmen oldu. O günün anısına her 24 Kasımı Öğretmenler Günü olarak kutlamaktayız. 

Öğretmen; ana kucağından kopup gelen çocuğa gösterdiği şefkatle bir anne, çocuğun tüm ihtiyaçlarını karşılaması ile bir babadır. Öğretmen öğrenciye aktardığı bilgi ile kütüphane, neyi nasıl yapacağının öğretmesi ile yol göstericidir. 

Öğrenciye, “Türküm” “Doğruyum” diyen öğretmen genlerimizi genç nesle aktaran maya, İstiklal marşımızı okuturken vatan sevdalısı, bayrağımızı göndere çekerken hürriyet aşkımızın ateşidir. 

Öğretmen; karanlıkta ışık, sanayide usta, ovada çiftçi, dağ köylerinde çoban olan öğretmen üretimimizin manevi mimarı, Serhat şehrimizde asker, camilerimizde imam olan öğretmen varlığımızın, birliğimizin ve dirliğimizin görünmez kahramanıdır. 

Sevmeği ve saymayı, bir arada yaşamayı, yardımlaşmayı ve dayanışmayı öğretmenimizden öğreniriz. Yedi yaşındaki çocuğu kendi ayakları üzerinde ayağa kaldırıp, yürüten ve topluma faydalı bireyler yetiştiren öğretmen yarınlarımızın teminatıdır. Bu teminatı yerine getirmek içinde öğretmenlerimizin çok iyi bir eğitim alması gerekir. 

68 bin 500 okulu, bir milyon 180 bin öğretmen ve 18 milyon 200 bin öğrencisi olan ülkemizde: Ticaret Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Spor Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi var. Fen Lisesi, İmam Hatip Lisesi var, Öğretmen lisesi yok? 

Öğretmen lisesi neden yok? Öğretmen okulu bir ihtiyaçtır ve derhal açılmalıdır. Öğretmen okullarının açılması, öğretmenlik meslek kanunun çıkarılması, öğretmenlere vaat edilen 3600 ek göstergenin verilmesi, Öğretmen maaşlarının mesleğe yaraşır noktaya çıkartılması, tüm öğretmenlerin eğitim fakültesi mezunu olması, ücretli ve sözleşmeli öğretmen uygulamasına son verilmesi eğitim kalitemizin artması bakımından önemlidir. 

“Alnımızda bilgilerden bir çelenk, Nura doğru can atan Türk genciyiz. Yeryüzünde yoktur, olmaz Türk’e denk; Korku bilmez soyumuz. Şanlı yurdum, her bucağın şanla dolsun; Yurdum seni yüceltmeye antlar olsun.” 

Başöğretmen Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere, Pendik ilk Okulu öğretmenim Şükrüye Şenkon,  Pendik Lisesi öğretmenlerim Mustafa Kemal tokuç ve Ali Rıza İçer, İstanbul İlk öğretmen okulu öğretmenlerim Kadriye Sümer, Hasena Demirtaş, Yümni Sezen ve Namık Özer Erdoğan şahsında tüm öğretmenlerimi saygı ve sevgiyle anıyorum. Sağ olanlara uzun ömürler, hasta olanlara şifalar, derdi olanlara dermanlar, ebediyete intikal edenlere de Allahtan rahmetler diliyorum. İyi ki varsınız/dınız öğretmenim. 

Öğretmenler günümüz kutlu, sağlığınız yerinde, mutluluğunuz daim olsun. 

Galeri
📆 27 Kasım 2020 Cuma 12:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR