SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Çöken Yeşilyurt Apartmanı ile ilgili 31 Kartal Belediye Çalışanı için 15 yıla kadar hapis talebi

Yayınlanma:
ABONE OL

Kartal’da 21 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesine ilişkin binanın ruhsatının alındığı 1992 yılından çöktüğü tarihe kadar Kartal Belediyesi’nde görev yapan 31 kişi hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 15’er yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

Kartal’da çöken bina soruşturmasına yeni dava: Belediye çalışanlarının hapsi istendi – Tıkla İzle

Kartal’da 6 Şubat 2019 tarihinde 21 kişinin hayatını kaybettiği 17 kişinin yaralandığı Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesine ilişkin, binanın ruhsatının alındığı 1992 yılından çöktüğü tarihe kadar Kartal Belediyesi’nde görev yapan imar müdürü, mıntıka mühendisi ve şefinin de aralarında bulunduğu 31 kişi hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Bilirkişi raporunda ‘tali’ kusurlu bulundular

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, 32 kişi mağdur olarak bulunurken, 31 kişi ise şüpheli sıfatıyla yer aldı. Soruşturma kapsamında kusur tespitine yönelik alınan bilirkişi raporunda, belediyenin ruhsat ve yapı kontrol biriminde görevli, kontrol ve denetleme yükümlülüğü olan belediye görevlilerinin tali kusurlu olduğu aktarıldı. Binanın yapı ruhsatının düzenlendiği 20 Ekim 1992 tarihinden, yıkıldığı 6 Şubat 2019 tarihine kadar Kartal Belediyesi İmar/ Şehircilik Müdürlüğü’nde müdür, mıntıka mühendisi ve şefi olarak görev yapan kişiler hakkında soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı.

İskân bulunmamasına rağmen abonelik hizmeti verildi”

İddianamede, binanın ruhsata aykırı olarak yapılıp tamamlandığı, binaya toplam 7 kat olarak ruhsat verilmesine rağmen kaçak olarak 2 kat daha çıkıldığı, binanın ruhsat ölçülerinden en ve boy olarak daha büyük inşa edildiği, betonun istenilen basınç dayanımında olmadığı, tüm bu nedenlerin binanın yıkılmasına neden olduğunun belirtildi. Binaya yapı izni verilmesine rağmen kullanım izninin yani iskânının bulunmadığı, binanın kullanım izninin bulunmamasına rağmen binaya 29 Mayıs 1995 tarihinde elektrik aboneliği, 13 Haziran 1996 tarihinde ise su aboneliği verildiği kaydedildi. Kullanma izni bulunmayan yapılara elektrik, su ve kanalizasyon hizmeti verilemeyeceği, buna rağmen yıkılan binaya bu hizmetlerin belediye tarafından verildiği bilgisine yer verildi.

2001’de müteahhide yazı gönderildi

Kartal Belediye Başkanlığı’nca binanın müteahhidi olan Hikmet Yeşilyurt adına 2001 yılında ‘hasar tespit’ konulu yazı gönderildiğinin vurgulandığı iddianamede, yazıya göre, binada 17 Ağustos 1999 depreminden sonra yapılan gözlemlerde hasar tespit edilmediği ancak binanın zemin yapısının zayıf olduğu aktarıldı.

“Denetim ve kontroller zamanında yapılmadı”

İddianamede, binadaki kaçak katlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı belirtilirken, yıkılan Yeşilyurt Apartmanı’nın imar yapı izninin verilmesine rağmen binanın ruhsata, yapı izin belgesine aykırı olarak yapıldığı, buna rağmen binanın belediye ekipleri tarafından hiçbir şekilde denetlenmediği, denetim ve kontrollerin zamanında ve yerinde yapılmadığı vurgulandı. Binanın inşaatı aşamasında da belediyelerin denetleme ve kontrol görevini yerine getirmesi gerektiği, buna rağmen mıntıka mühendisi ve şefi olarak görev yapan şüphelilerin bu görevleri yerine getirmedikleri, bu şüphelilerin amiri konumundaki imar müdürlerinin de gözetim ve denetim yükümlülüklerine yerine getirmedikleri kaydedildi.

“Ruhsata aykırı yapılan binanın mühürlenmesi gerekiyordu”

Şüphelilerin görevlerini layıkıyla yapmaları halinde ruhsata aykırı olarak yapılan binanın mühürlenmesi, ruhsata aykırı yapılan kat ve eklentilerinin ortadan kaldırılması gerektiği ama bu işlemlerin yapılmadığı anlatıldı. Yeşilyurt Apartmanı’nın diğer etkenlerin de birleşimi ile yıkıldığı, şüphelilerin eylemleriyle birçok vatandaşın ölmesi ve yaralanması ile sonuçlanan yıkım olayı arasında uygun illiyet bağının bulunduğu belirtildi.

15 yıla kadar hapis talebi

İddianamede, şüphelilerin kusurlu davranışları ile 21 kişinin ölümüne, 17 kişinin yaralanmasına neden oldukları belirtilerek, 31 şüphelinin “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianame gönderildiği Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Öte yandan, mimar Suzan Çayır ve Uğur Mısırlıoğlu ile inşaat teknikeri Arzu Keleş Baran’ın ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 15 yıla kadar yargılandıkları dava sürüyor.

İHA – İstanbul

İlgili Haberler

Dünyadan
16 Haziran 2024
Bir Toplumun Yok Oluşunun Mimarileri; Farkındalığı Olmayan Siyaset-çiler

Farkındalığı olmayanlar, yalan bir dünya içinde yaşadıkları ve sürdürdükleri hayatın gerçek olduğunu zan ederler. Ancak, farkındalıkları olmayanların dışındaki herkes bunun öyle olmadığının farkındadır. Bahse konu olan farkındalığı olmayan kişiler, gerçek zan ettiği hayatının yalandan ibaret olduğunu anlayamaz/ kavrayamaz ve gündelik yaşamı ile ilgili verdiği kararların, tarafınca verdiğini düşünür. Ancak öyle değil, dahası, kendisiyle ilgili kararların […]

Genel
15 Haziran 2024
Meteoroloji’den SARI KOD! O İller İçin Peş Peşe Uyarı

15 Haziran için Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son raporlarına göre, Türkiye’nin birçok bölgesinde sağanak ve kuvvetli rüzgar bekleniyor. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde olumsuz hava koşulları etkili olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 15 Haziran’a dair hava durumu raporunu yayımladı. İstanbul başta olmak üzere, birçok şehirde sağanak yağışların yanı sıra kuvvetli rüzgarların da etkili olması bekleniyor. Hava sıcaklıklarının bazı bölgelerde […]

Genel
15 Haziran 2024
Survivor 2024 Finaline Çakarlı Araçla Giden Yarışmacılara Ceza! Bakan Yerlikaya “Gereği Yapıldı” Dedi

Eski Survivor yarışmacıları Survivor finaline usulsüz çakar kullanarak gittiler; İçişleri Bakanı Yerlikaya, sürücüye ceza kesildiğini duyurdu. Survivor All Star 2024’ün muhteşem finali, eski yarışmacıların çakarlı araç kullanarak etkinliğe katılması nedeniyle gölgede kaldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın müdahalesiyle, trafikte usulsüz üstünlük sağlama girişimi sert bir şekilde cezalandırıldı. ÇAKARLI ARAÇ KULLANIMINA TEPKİLER BÜYÜYOR Survivor’ın dün geceki finaline, […]

Genel
14 Haziran 2024
Marmaris Belediye binasının yerindeki kaçak inşaat mühürlendi

Belediyenin kendine ait yerin inşaatı kaçak çıkan Marmaris belediyesi yapılan kaçak inşaat çalışmasını durdurdu. Muğla’da Marmaris Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, inşaat ruhsatı olmadan yapılan çalışma nedeniyle Marmaris Belediyesi’nin yıkılan eski hizmet binasının yerinde yürütülen inşaatı durdurdu. Bunlar yaşanırken Marmaris belediye başkanı Acar Ünlü ile ilgili olarak kendine ait dubleks evin de kaçak olduğuna […]