MENÜ ☰
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Yazarlar » BİR İYİLİK YAPIN
BİR İYİLİK YAPIN


Bismillahir-Rahmanir-Rahim

İslâm kültüründe, kendi öz örf ve adetlerimizde 1 Ocak’da yılbaşı kutlaması eğlencesi var mı?

Kur’an ve sünnette, Allah’ın emrimidir ki çam ağaçlarını bir bir devirip süslemek. TV kutusu herşeyimizi, bizi bizden aldı. Onunla bulaştı bu hastalık, özendirdi herkesi, kutlamayan ayıplandı nerdeyse, TV kutusunun emri, Allah’ın emrinden daha üstün tutuldu. İnat ettik batıl kutlamaları yapmaya, sanki ant içtik. Haram mı helal mi görmedi gözümüz, yedik, içtik, azdıkça azdık. Uğur getirsin diye, cümle aleme eşe dosta hediye ettik, giydik kırmızı tangaları, çaldık oynadık tangoları.

Çırılçıplak dansözlere para takmak, sarhoş olmak için yarıştık. Ellerimizde “Kumarın millisi” piyangolar, bekledik kime çıkacak diye… Ne hayaller kurduk kimbilir?

İslâm ile bağdaşır mı diye düşünmedik. İslâma saldıranlara sustuk.

Elimizde her türlü imkan, kolayca doğru bilgiye ulaşabileceğimiz birçok kaynak varken, birilerine benzemek için bu çabamız niye? Ya da sürü psikolojisi ile kalabalığa uymakla, okuyup araştırmadan, taklit ederek neleri kaybettiğimizin farkındayız değil mi? Gömleğimizin bir düğmesini yanlış iliklediysek hepsi yanlış olur öyle değil mi? Eğer cetvel eğri ise doğru çizgi çıkar mı? Bizler bu hale getirdik kendimizi, çocuklarımızı, ailemizi, neslimizi… Kimseyi suçlamayalım.

Kabre yaklaşıyoruz her an , hayatımızdan geriye kalan ömrümüz bile belli değil. Geçirdiğimiz yıllar gelecekten fazladır çünkü gelecek yıllar meçhuldür. Önü mezara giden bir hayat ve insanın akıl denilen nimetten yoksun olması gerekiyor ki, yaş günü, yılbaşı vb kutlamalar, şenlikler yapsın. Ölen birisine matem töreni yapılırken, eceli kendisine bir yıl yaklaşan ise kutlama yapıyor. Bu müslüman düşüncesine sahip bir kafa olamaz. Bu ancak yaşamayı bu dünya olarak kabul eden, cennetten hiçbir umud taşımayan insan aklı olabilir, bir Müslümana yakışmaz. Olsa olsa avrupalının, batının, kapitalizm, liberalizm aklı olabilir…

Not : İnkâr ve küfre karşı karşıya gelecek için Türkiye için bir iyilik yapın…

Saygılarımla selamlıyorum…

Lütfiye Çanacık

📆 30 Aralık 2020 Çarşamba 10:04   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR