MENÜ ☰
19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Mustafa Telli
İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ


İstiklal Marşı 100 Yaşında. 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve 10 Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklal konulu anma programı 12 Mart 2021 Cuma günü Kartal’da gerçekleşti.

“Girmeden nifak millete, düşman giremez, Toplu vurdukça yürekler, Onu top bile bölemez.” Kartal İstanbul Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi tarafından Kartal Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda organize edilen anma programda İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılını ve Mehmet Akif Ersoy’u andık.

Programa Kartal Kaymakamı Abdullah DEMİR, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Adem UÇAR, Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Harun TÜYSÜZ, Şube Müdürü Mevlüt ER, çevre okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Pandemi şartlarında maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilerek yapılan anma programı Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Mehmet Akif Ersoy ve tüm şehitlerimiz adına yapılan saygı duruşu ile başladı.

İstanbul Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi Beden Eğitimi öğretmeni Türkan Kırımlıoğlu’nun komutu, Müzik Öğretmeni Ferhat Köse’nin yönetimi ile İstiklal Marşımızı okuduk. İstanbul Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Nermin Göktürk’ün günün anlam ve önemini anlattığı “On Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklal” konulu konuşmasında tüylerimiz diken diken oldu.

Göktürk, yaptığı konuşmada İstiklal savaşından kesitler sunup, Mehmet Akif Ersoy’un vatan, millet, din ve hürriyet adına verdiği mücadeleden örnekler verdi. “Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl; Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl: Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet; Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklâl!” “Hakkı’ın Sesi Mehmet Akif ERSOY” konulu şiir yarışması ödül töreni ile devam eden programda: · 3.lük ödülünü Özel Kartal Yesevi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi “Bu Marş Bizimdir” şiiriyle Ahmet Denizhan, 2.lik ödülünü Medine Tayfur Sökmen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi ”Kudretlidir Kalemim” şiiriyle Merve Tursun, 1. lik ödülünü Fatih Rüştü Zorlu Anadolu Lisesi öğrencisi ”Aydınlığın Doğmamış Bestesi” şiiriyle Seda Nur Yıldız aldı.

İstanbul Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan slayt gösterisini, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Evrim Sarı Pay tarafından hazırlanan oratoryo, Müzik Öğretmeni Ferhat Köse tarafından hazırlanan müzik dinletisi ve İstiklal Marşımızın okunması izledi. Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın; Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.

Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın…

Kim bilir, belki yarın… belki yarından da yakın. Program günü ölümsüzleştiren hatıra fotoğraf çekimi ile devam edip, Mehmet Akif Ersoy fotoğraf sergisinin gezilmesi ile sona erdi.

📆 13 Mart 2021 Cumartesi 12:03   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR