MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Eğitim, Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » CUMARTESİ SEÇİM VAR

CUMARTESİ SEÇİM VARTürk Eğitim Sen, seçim sürecine girdi. Delege seçimi ile başlayan süreç, şube başkanlığı ve genel merkez seçimi ile devam edecek. 

Türk Eğitim Sen, eğitim çalışanlarının hak arama sendikasıdır. Birden fazla seçeneğin olduğu yerde bu seçeneklerden birini tercihe seçim denir.  

Sendikaya başkan seçmek, bir kişiyi değil, binlerce üyeyi hatta üyenin eş ve çocuklarını ilgilendirir. Çünkü sendika mevcut hak ve kazanımları koruma, kazanımlara yeni kazanımlar ekleme yeridir. Eklenen her kazanım da tüm üyeleri ve yakınlarını ilgilendirir. 

Tüm üyeleri ilgilendiren seçimde; başkan seçimi çok önemlidir. Zira başkan ne kadar bilgili, becerikli, işinin ehli ve işini iyi yapıyorsa; kazanımlarda o derece iyi olur.  

Aklı başında her üyenin işi mevcut kazanımları koruyacak ve yeni kazanımlar elde edecek adayı başkan seçmektir. Seçerse kendisi kazanacak, seçemezse kendisi kaybedecektir. Bu seçim bir arkadaş seçimi, bir hem şehri seçimi, ben seçtim oldu bitti seçimi değil, kendi hak ve menfaatlerini koruma seçimidir.  

Hangi aday sendikayı daha iyi temsil eder? Hangi aday giyimi kuşamı ile örnektir? Kim hitabeti ile etkileyici, kim yaklaşımı ile kucaklayıcıdır? Kim bu işe vakit ayırır, kim daha çok sosyal çevreye sahip, kim dengeleri daha iyi koruyabilir? Kim sendikayı daha iyi yönetir… Ve en önemlisi kim üyenin başı sıkıştığında yanında yer alıp, menfaatlerini daha iyi korur, kim siyasal otoriteyle (işverenle) daha iyi mücadele ederek maaş, özlük ve sosyal haklara yeni bir kazanım ekler?  

Hemen her seçimde mevcut başkan teşkilat hâkimiyeti, bilgi ve birikim ile bir adım önde ve kazanmaya daha yakındır. Değişimin yeni bir hamle gibi artıları, neden değiştirelim gibi eksileri vardır. Adaylar; kafalardaki soru işaretlerinin cevaplarını vermek için tüm üyelere tek tek ulaşmalı, kendi artılarını ortaya koymalıdır.  

Seçimlerde; Pazarlık yapmak için, kendisini tanıtmak için, bir sonraki seçime hazırlamak için ve hatta birilerinin iteklemesi ile aday olanlar olabilir, olması da seçimin zenginliğidir. Birisinin ya da birilerinin baskısını ise asla kabul edemeyiz. Üniversite mezunu öğretmen kendi kararını kendisi verecek güç ve iradeye sahiptir. 

Seçim: bir arkadaş, bir hem şehri seçimi değil, üyelerin haklarını işverene karşı koruyup, daha çok hak alacak, üyenin çocuk ve torunlarına mutlu bir gelecek verecek adayı seçmektir. 

Akıl, ilim ve irfan sahibi üyelerin en doğru adayı seçecekleri inancıyla tüm adaylara başarılar dilerim. 

Mustafa Telli 

📆 14 Ekim 2021 Perşembe 17:49   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR