MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Genel, Gezi-Alışveriş, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum » Cihat Yaycı Paşa “Mavi Vatan Türk Milleti’nin geleceğidir”

Cihat Yaycı Paşa “Mavi Vatan Türk Milleti’nin geleceğidir”Mavi Vatan savunucusu Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, ERKON tarafından düzenlenen ‘Kadim Şehir Erzurum Tanıtım Günleri’nde bir konferans verdi. Yaycı, “Mavi Vatan Türk Milleti’nin geleceğidir” dedi.

Mavi Vatan savunucusu Emekli Tümamiral Cihat Yaycı Paşa bugün Erzurum Tanıtım Günlerine PALEZ Palandöken Ekonomi Zirvesi’nin davetlisi olarak teşrif ederek hem kitaplarını imzaladı hemde konferans verdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz, Akdeniz ve Ege’de ilan ettiği deniz yetki alanlarını kapsayan Mavi Vatan doktrininin önemini vurgulayan emekli paşa Cihat Yaycı, “Mavi Vatan Türk Milleti’nin geleceğidir.

Sadece Doğu Akdeniz’de 572 yıl Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılayacak doğalgaz vardır. Bütün meselede de budur. Bütün mücadele budur. Erzurum Mavi Vatan’a sahip çıkıyor. Şimdi diyecekler ki neden Erzurum Mavi Vatan’a sahip çıkıyor? Erzurum bir liman şehri mi? Erzurum’un bir buçuk saat öncesi zaten deniz.

Dünya küresinde baktığımızda Erzurum denizle yan yana bir şehir. Erzurum üstüne üstün Trabzon Limanı’ndan Azerbaycan’a Orta Asya’ya, İran’a giden ticaretin tam kilit noktasında. Yani limanla iç içe. Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Erzurum’un içinden akar gider.

O zaman Erzurum’un gölleri barajları, nehirleri, çayları, ırmakları var. Mavi Vatan sadece deniz değil ki. Mavi Vatan hem ticaret demek hem güvenlik demek hem göller, nehirler demek, hem barajlar demek, hem Erzurum için milli mesele demek. Erzurum milli meselenin şusuna busuna bakmaz milli mesele neyse ona sahip çıkar. Bugün de Mavi Vatan’a sahip çıkıyor” diye konuştu.

“Uğrunda ölmeyi göze aldığın yer memleketindir”

Erzurum’un, kültürüne sahip çıktığı için kendisini Erzurumlu olarak gördüğünü dile getiren Emekli Tümamiral ve Yazar Cihat Yaycı şöyle konuştu: “Geçenlerde birisi bir laf etti. Ben de çok sinirlendim, üzüldüm. Doyduğum yer memleketimdir gibisinden bir laf edildi. Ben de dedim ki, “Ne doğduğun yer ne de doyduğun yer memleketindir. Uğrunda ölmeyi göze aldığın yer memleketindir.” Onun için ben gerçekten Türkiyeliyim ve Elazığ’ın yanında Erzurumluyum.”

Yaycı, konferans öncesi tüm stantları gezerek bilgi aldı. Yaycı’ya protokol üyeleri de eşlik etti.

Galeri
📆 05 Aralık 2021 Pazar 10:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR