MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Büyükşehir, Genel, Mahalleler, Manşet, Mekanlar, Sivil Toplum, Toplum » Kartal’ın tam ortasında unutulan kambur!

Kartal’ın tam ortasında unutulan kambur!Açılışı 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Marmaray demiryolu hattı boyunca yapılan istinat duvarının Kartal merkezinde yaklaşık yüz metre mesafede eksik bırakılması büyük bir sorun oldu.

Edinilen bilgiye göre; Demiryolunun yenilenmeden önceki zamanında kullanılan Hürriyet Caddesinden minibüs yoluna (Kilisenin önü) bağlanan üstgeçit yolunun Hürriyet Caddesi tarafındaki dolgu toprak zemin olduğu için hat boyunca yapılması gereken istinat duvarı bu alanda eksik bırakılmıştı.

Hat yenileme çalışmaları yapılırken çevresinin koruma amaçlı kapatılması sebebiyle bugüne kadar dikkat çekmemiş. Fakat İBB İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kartal Neyzen Tevfik ve Şifa Hamamı Meydan projelerinin yapımına başlamasıyla birlikte adeta bir kambur gibi ortada kalan toprak zemin kurumlar arasında sorun teşkil etti.

Aslında Marmaray Projesinin Yüklenici firması olan Cengiz İnşaat’ın demiryolu hattı boyunca yapmak zorunda olduğu istinat duvarını sadece bu kısımda yaklaşık 100 metrelik bir alanda yapmadan açılışa yetiştirmesinin ihmali bugün meydan projelerinin yapımı aşamasında büyük bir sorun olarak karışımıza çıkmış oldu.

Şöyle ki; İBB tarafından yapımına Aralık 2021 tarihinde başlanılan meydan projelerinde bu istinat duvarın bir şekilde yapılması gerektiğini İBB, Kartal Belediyesi ve TCDD kurumları arasında yazışmalar yapıldığı bildirildi. Akabinde TCDD’den gelen cevap yazısında, “Yapılabilecek herhangi bir çalışmanın Marmaray’ın elektronik sinyalizasyon sistemine zarar verebileceği seferlerin aksamasına sebep olabileceği gerekçesiyle her hangi bir çalışmanın yapılmasının sakıncalı olacağı ve oluşabilecek zararlardan da ilgili kurumların sorumlu tutulacağını” belirtilmesi sonrası nasıl bir yol izleneceği merak konusu.

Yetkililerden alınan bilgiye göre kurumlar arası yazışmaların devam edeceği ve en kısa zamanda bir çözüm yolu bulunması için görüşmelerin yapıldığı bildirildi.

Galeri
📆 15 Aralık 2021 Çarşamba 19:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR