MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » AYGAD, üyelerini 10 Ocak Gazeteciler gününde kahvaltıda buluşturdu!

AYGAD, üyelerini 10 Ocak Gazeteciler gününde kahvaltıda buluşturdu!Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği (AYGAD) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bünyesinde yer alan basın mensupları ile Maltepe Şato Kafe’de kahvaltı sofrasında bir araya geldi.

Yaklaşık 250 üyesi ile Medya sektörünün öncü STK’larından olan AYGAD, geçtiğimiz günlerde olağan kongresini gerçekleştirip yeni yönetimini oluşturarak, sağlam adımlarla yoluna devam ederken, hem yeni katılan üyelerin birbiri ile kaynaşmasını hemde fikir ve projeler konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak üzere verdiği kahvaltıya özellikle Anadolu Yakasının her köşesinden gelen basın temsilcileri ile verilen kahvaltı sohbet havasında yapıldı.

Kahvaltı açılışını yapan AYGAD Başkan yardımcısı Bilal Parlak, kahvaltıya katılan üyelere teşekkür ederek, gazeteciler için önemi büyük olan böylesi bir günde kendilerini yanlız bırakmayan basın mensuplarına teşekkür etti ve sözü AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ’a bıraktı.

Başkan Ahmet Işıkdağ ise yaptığı konuşmada, gazetecilerin oldukça sıkıntılı günlerden geçtiğini, özellikle pandemi nedeniyle gazetecilerin güç şartlarla mücadele etmek durumunda kaldıklarını hatırlatarak, derneğin kuruluş amacının öncelikle birlik ve beraberliğin sağlanması ile daha iyi şartların oluşmasına katkıda bulunmak olduğunu tekrarladı.

Işıkdağ şöyle konuştu:

“10 Ocak gününün önemini burada anlatmaya gerek duymuyorum. Ancak gazetecilik 2022 yılına girdiğimiz bu dönemde maalesef istenilen konumunda değil. Bunun en büyük nedenlerinden biri basında eğitim çıtasının düşük olmasından kaynaklanıyor.

Geçmişte bu çıtanın oldukça yüksek olduğunu görebiliyoruz. AYGAD’ın bu anlamda en büyük hedeflerinden ve vizyonlarından biri de eğitim çıtasını yükseltmek ve mesleğin saygınlığını, itibarını en azından eski konumuna getirmektir. Biz de göreve geldiğimizden itibaren bununla ilgili birkaç çalışma yaptık. Çalıştay ve Kültür-Sanat eğitimleri gerçekleştirdik. Mesleğimizi geliştirmek adına yaptığımız çalışmalarda var. Fakat bunlar yinede yetersiz.

Bu işin acı olan tarafı ise bizler birlik ve beraberliği tam manasıyla sağlayamıyoruz. Bu konuda belki de en büyük eksik bende. Ancak sizlerden bu konuda biraz daha özveri istiyorum. Eskiden alaylı dediğimiz bir kesim vardı. Onlar uzun yıllar duayen isimlerin yanında olur, gerektiğinde gazete dağıtır, gereğinde matbaacılık yapar ve çok uzun bir süre kendisin gazeteci diye tanıtmaya dahi sakınırdı.

Oysa günümüzde artık ‘gazeteci’ değil ama ‘gasteci’ kişilikler baş gösterdi. Oysa ikisi arasında büyük bir fark var. Birçok toplantıya katılan gasteciler orada “bizim için hazırlanmış bir zarf var mı?” diye soranlardır. Bunlar mesleğini layıkıyla yapanlar için utanç kaynağıdır. Bu bizim için çok kötü bir tablo. Bunlardan arınmamız gerekiyor. Belki burada biz dernek yöneticilerine çok iş düşüyor ama sizlerin de desteklerinize çok ihtiyacımız var. Arkadaşlar Ahmet Işıkdağ’ı seversiniz yada sevmezsiniz.

Ancak AYGAD bir çatıdır. Derneğimiz 2010 yılında Hakan Manici ve arkadaşlarının öncülüğünde kurulmuş ve o günden bugüne çok değerli ağabeylerimiz görevlerde bulunmuşlardır. Ben bu vesile ile katkı sunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Lütfen AYGAD’a sahip çıkalım. O hepimizin çatısı. Biz burada çok şeyler üretmek istiyoruz. Sizin destekleriniz şart.” dedi.

Kahvaltılı toplantı daha sonra sohbet havasında devam ederek, karşılıklı bilgi alışverişi ile sona erdi.

📆 09 Ocak 2022 Pazar 20:39   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR