SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Eğitimcilerden gazeteciler günü günü buluşması

Yayınlanma:
ABONE OL

Memur-Sen İstanbul İl Başkanı ve Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Talat Yavuz Basın Mensuplarıyla bir araya gelerek ‘’10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Gününü’’ kutladı.

Geçtiğimiz Cuma günü Memur-Sen İl Başkanı ve Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Talat Yavuz, Şube ve İlçe yönetimleri ile birlikte; İstanbul’da faaliyet gösteren Gazeteci, Televizyoncu ve Habercilerle Maltepe Bist Kafe/Restoran’da düzenledikleri kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Yavuz, Basın mensuplarının ‘’10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Gününü’’ tebrik ettikten sonra gündeme dair; Son yapılan memur zammı, öğretmenlik meslek kanunu ve eğitimin sorunları başta olmak üzere birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Eğitime dair ve Ekonomik değerlendirmeye devam ediyoruz

Yavuz; Son dönemde sendikal faaliyetlerimizi ekonomik alana yoğunlaştırdık. Ağustos ayında yaptığımız Toplu Sözleşmenin son aylar içerisinde gelişen döviz kurlarında ve enflasyondaki büyük hareketlilik nedeniyle büyük kayıplarımız oldu. Bu kayıpların telafisi için Aralık ayında yoğun temaslarda bulunduk.

En son Asgari ücrete zam yapılmasına belge düzenlemesi üzerine ilaveten % 2.5 ilave bir zam yapıldı. Biz bunu yetersiz görsek te önemli bir adım olarak gördük. Temmuz ayına kadarki süreci takip edeceğiz, yeni kayıplar olursa bu kayıpların telafisi için yoğun bir çaba içerisinde olacağız. Ocak ayında % 2.5 telafi zammıyla birlikte % 30.5 zam yapıldı. Bunu önemli görüyoruz. Son dönemde Ekonomik alanda yaptığımız bu takibimizin önemli kazanımlar sağladığını özellikle emekli maaşlarında artış, asgari ücretin arttırılması vergi dilimindeki iyileştirme noktasında köklü problemlerin çözüm yoluna girdiğini görüyoruz.

Sendika Toplu Sözleşme Aidatı üzerinden yapılan iyileştirme sonrası Sendikalarda bir hareketlilik görüldü. Özellikle bizim Aralık ayında ve Ocak ayında (şu ana kadar) en önemli üye artışlarını kaydettik.

Öğretmenlik Meslek Kanunu

Öğretmenlik Meslek Kanunu bizim yıllardır söylediğimiz, birçok meslek grubunun kanunu var ama bizim öğretmenler olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu yok. O süreç belirli bir noktaya Meclis gündemine geldi. Ancak bunun yetersiz kaldığını görüyoruz. Bu kanununun maddelerin çoğaltılmasını talep ediyoruz. Bizim özellikle öğretmen ve idarecilerimizin bu pandemi döneminde hem velilerimizin hem öğrencilerimizin yoğun bir şekilde problem çıkarıp saldırılarda bulunduklarına şahit oluyoruz. Bunun artık iyi niyetli açıklamalarla temennilerle çözülebilecek problemden öte geçtiğini görüyoruz.

Öğretmenlik Meslek Kanunun içerdiği iki önemli maddeyi önemli görüyoruz

Özellikle 3600 ek gösterge ve Kariyer basamakları düzenlenmesini önemli görüyoruz. Ama bizim sözleşmeli öğretmenlerin kayıp haklarının düzeltilmesi ve öğretmenlik mesleğinin topluma statü kazandıracak şekilde düzenlenmesi talebini özellikle söylüyoruz.

Kariyer basamakları noktasındaki düzenleme 16 yıldır beklediğimiz bir düzenleme, burada da Uzman Öğretmen ve Başöğretmenlikle ilgili düzenlemenin daha kolaylaştırılmasını bekliyoruz.

Yarıyıl tatili yaklaşıyor. Salgının bu sene aşılarla birlikte bakanlığın yeni salgın sürecini okullarda takip etme sisteminin tuttuğunu sınıfların kapalı kalarak okulların tamamının kapatılmadığı sistemin önemli bir yöntem olarak kalacağını düşünüyorum.

Milli Eğitim Şurası

MEB Milli Eğitim Şurasını topladı. Salgın ve sonrası çalışmalardan nasıl bir sistem-yöntem çıkar, gündeminin oluşmasının beklentisi içindeyken, Okul öncesi ve meslek eğitimi üzerine yoğunlaşan bir gündem oldu. En yakın zamanda daha kapsamlı bir Milli Eğitim Şurasının toplanmasını temenni ediyoruz.

Katılım gösteren basınımızın değerli emekçilerine çok teşekkür ediyor bu vesile ile‘’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü’’ tekrar kutluyoruz.

İlgili Haberler

Dünyadan
16 Haziran 2024
Bir Toplumun Yok Oluşunun Mimarileri; Farkındalığı Olmayan Siyaset-çiler

Farkındalığı olmayanlar, yalan bir dünya içinde yaşadıkları ve sürdürdükleri hayatın gerçek olduğunu zan ederler. Ancak, farkındalıkları olmayanların dışındaki herkes bunun öyle olmadığının farkındadır. Bahse konu olan farkındalığı olmayan kişiler, gerçek zan ettiği hayatının yalandan ibaret olduğunu anlayamaz/ kavrayamaz ve gündelik yaşamı ile ilgili verdiği kararların, tarafınca verdiğini düşünür. Ancak öyle değil, dahası, kendisiyle ilgili kararların […]

Genel
15 Haziran 2024
Meteoroloji’den SARI KOD! O İller İçin Peş Peşe Uyarı

15 Haziran için Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son raporlarına göre, Türkiye’nin birçok bölgesinde sağanak ve kuvvetli rüzgar bekleniyor. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde olumsuz hava koşulları etkili olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 15 Haziran’a dair hava durumu raporunu yayımladı. İstanbul başta olmak üzere, birçok şehirde sağanak yağışların yanı sıra kuvvetli rüzgarların da etkili olması bekleniyor. Hava sıcaklıklarının bazı bölgelerde […]

Genel
15 Haziran 2024
Survivor 2024 Finaline Çakarlı Araçla Giden Yarışmacılara Ceza! Bakan Yerlikaya “Gereği Yapıldı” Dedi

Eski Survivor yarışmacıları Survivor finaline usulsüz çakar kullanarak gittiler; İçişleri Bakanı Yerlikaya, sürücüye ceza kesildiğini duyurdu. Survivor All Star 2024’ün muhteşem finali, eski yarışmacıların çakarlı araç kullanarak etkinliğe katılması nedeniyle gölgede kaldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın müdahalesiyle, trafikte usulsüz üstünlük sağlama girişimi sert bir şekilde cezalandırıldı. ÇAKARLI ARAÇ KULLANIMINA TEPKİLER BÜYÜYOR Survivor’ın dün geceki finaline, […]

Genel
14 Haziran 2024
Marmaris Belediye binasının yerindeki kaçak inşaat mühürlendi

Belediyenin kendine ait yerin inşaatı kaçak çıkan Marmaris belediyesi yapılan kaçak inşaat çalışmasını durdurdu. Muğla’da Marmaris Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, inşaat ruhsatı olmadan yapılan çalışma nedeniyle Marmaris Belediyesi’nin yıkılan eski hizmet binasının yerinde yürütülen inşaatı durdurdu. Bunlar yaşanırken Marmaris belediye başkanı Acar Ünlü ile ilgili olarak kendine ait dubleks evin de kaçak olduğuna […]