MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Eğitim, Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » YAVUZ; “BU YÖNETMELİK ACİLEN DEĞİŞTİRİLMELİDİR!
YAVUZ; “BU YÖNETMELİK ACİLEN DEĞİŞTİRİLMELİDİR!


Memur Sen İstanbul İl Başkanı Talat YAVUZ konuyla alakalı yaptığı açıklamada;

“MEB Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği bir an önce, vakit kaybetmeden değiştirilmelidir. Ancak kalıcı ve işe yarar bir yönetmelik için her şeyden önce bir zihniyet değişimine ihtiyaç vardır.

Okul idarecilerine giderek her türlü işi yükleyen, planlanan her projede üstün performans bekleyen fakat onların yaşadığı devasa problemlere kulak tıkayan, onların bir makine gibi çalışmasını bekleyen yaklaşımdan vaz geçilmelidir.

Eğitimin en büyük yükünü çeken, okulların zor şartlarıyla boğuşan, her gün velilerle karşı karşıya gelen ve başarı adına ne yapılmışsa emeği olan idarecileri memnun etmek, onların gönlüne girmek, problemlerini çözmek, taleplerini karşılamak adına neden bu kadar zorluk çıkarıldığını, isteksiz ve önyargılı davranıldığını anlamakta zorlanıyoruz.

Mevcut yönetmelik, Ziya Selçuk döneminin ruhunu yansıtan, bir çok maddesiyle adeta bir mühendislik ürünü olan, uygulaması zor bir yönetmeliktir. Amacı, okulları daha donanımlı idarecilerle buluşturmak değil mevcut idarecileri ustalıkla tasfiye etmektir.

Bunun en bariz örneği, deliye pösteki saydırırcasına tasarlanan puanlamaya son dört yılın belgelerini dahil etmek olmuştur. Puanlamadaki birçok madde mevcut idarecileri ince ince tasfiye etme maddeleridir. Sekiz yılda bir yeniden atama getiren madde ise vurulmak istenen son darbedir.

Okul yöneticilerini küstürmek, problemlerine duyarsız kalmak, onları sahipsiz bırakmak; eğitimde başarı arayan, toplumda memnuniyet oluşturmak isteyenlerin yapacağı işler olamaz.

Meslek Kanunu ile ilgili taleplerimizden okul yöneticileri ile ilgili maddelerin bile karşılık bulmaması, böylesine hassas bir dönemde anlaşılır gibi değil. Şube müdürleri̇ rahatsız, okul müdürleri huzursuz ve en büyük yük onların omuzuna yüklenmiş durumda.

Sadece, şube müdürlerini kariyer sistemine dahil ederek ve okul yöneticilerini dört yıl ve kadrosuz atamadan kurtararak bile büyük bir memnuniyet sağlanabilirdi. Bakanlığın bunu neden yapmadığını anladığımız gün aslında ne yaşadığımızı daha iyi göreceğiz.

Geçen yıl uygulandığında birçok probleme sebep olan bu yönetmelik bir an önce değiştirilmeli, daha sade, uygulaması daha kolay ve problem çözen bir yönetmelik acilen çıkarılmalıdır” dedi.

📆 21 Şubat 2022 Pazartesi 09:59   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR