MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » Türkmen Araştırma Merkezi olarak kurulan, amacından uzaklaşan ORSAM’ın Anatomisi
Hicran KAZANCI

Türkmen Araştırma Merkezi olarak kurulan, amacından uzaklaşan ORSAM’ın AnatomisiORSAM,  Kerkük başta olmak üzere, Iraklı Türkmenlerin Irak’ta uğradıkları yenilgide, bölgenin gerçeklerini hiç bir zaman yansıtamadığı araştırmalarının büyük payı/katkısı olduğunu vurgulamak gerekir.

Türkiye’de Türkmen Çalıştayı yapılmalıdır. Bu çalıştaya Türkmen partileri, başkanları, Türkmen akıl adamları, TÜRKMEN davasını yaşayan Dr. Hicran KAZANCI gibi dava adamları katılmalı ve Türkmen meselesi gerçekleri ile masaya yatırılmalıdır.

Konuyla alakalı yine, Kerkük doğumlu Irak Türkmen Cephesi’nin Kurucu Üyesi ve halen Yürütme Kurulu Üyesi de olan Dr. Hicran Kazancı’nın kaleme aldığı dikkat çeken yazısına yer vereceğiz.

 Türkmen Mesulleri Milletinin Aynası Olmalı

Kazancı, Akademik bir çatı altında her türlü eleştirinin saldırı düzeyine ve sübjektiviteye varmama koşuluyla yapılabileceği noktasından harekât ederek, isimlendirerek eleştiri yaparsam ve/ veya yapmışsam bunu kişisel görüşlerimin ifadesi değil, bir tartışmanın bilimselliğe oturtulması ve akademinin bir gereği olarak algılamanızı özellikle vurguluyorum.

1975 Cezayir Anlaşması ile büyük yenilgiye uğrayan Irak siyasal Kürt hareketi, Washington merkezli ABD’de sivil siyaset temelinde örgütlenmeleriyle büyük yenilgiyi Irak’ta kendi açılarından büyük başarıya dönüştürdüler.

Yani, tarih boyunca bölgedeki Kürtçülük harekatının önderliğini yapan Iraklı Kürt siyasi yapılanmasının, bugün Irak’ta elde ettiği kazanımlar temelinde Washington faktörü yatmaktadır. Başka bir ifadeyle, Iraklı Kürt siyaseti, Irak’ta elde ettiği kazanımları, uzun yıllardır Washington’daki stratejik düşünce üretim merkezlerine borçludur.

Ne Cumhuriyetçilerin ne de Demokratların uzantısı olmadan Kürtçülük hareketinin genel menfaati doğrultusunda, Amerikan araştırma merkezlerinin yaptığı stratejik katkılar istikametinde hareket etmeleri belirleyici olmuştur.

Türkmen Araştırma Merkezinin Anatomisi (ORSAM’ın hikayesi)

 Washington Iraklı Kürt harekatı için ne kadar önemliyse, tarih boyunca Ankara’da Iraklı Türkmen siyasi hareketi için de o kadar önemlidir. Söz konusu önemin farkında olduğumuzdan dolayı, Ankara merkezli bir araştırma merkezinin kurulma planı üzerinde çalıştık.

Türkmen Toplumunu analiz etmek, Türkmen siyasi hareketine öneride bulunmak, gerçekler üzerinden politikalar üretmek ve ortaya çıkan gelişmeleri değerlendirerek geleceğe dönük eylem planı/yol haritasını belirlemek amacı güden düşünce merkezinin Ankara’da kurulması için adım attık.

Böylece, 2001 yılında Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilciliğinin bünyesi içerisinde Irak Araştırmaları Merkezi kuruldu. Çalışmalarının kapsamı genişleyince, 2003 yılında Global Stratejik Enstitüsü’ne dönüştürüldü. 2008 yılında ise Ortadoğu Stratejik Araştırmaları Merkezine (ORSAM) dönüşen Global, Türkmenler ile ilgili ciddi çalışmalar ve eserlere imza attı.

Son dönemde, Türkmen “stratejisinde” yapılan köklü değişimden etkilenen ORSAM, kendi yapısında değişikliğe gitti. Bu bağlamda, bağımsız ve kendi başına bir dernek statüsüne kavuşturuldu. ORSAM, 2019 yılında “de facto” olarak Türkmen kuruluşlarından “bağımsızlığını” ilan etti.

Alanını ve kadrosunu genişletti. 30’un üzerinde merkez kadrosu ile 20’e yakın dışarıdan araştırmacı/danışman statüsünde olan, toplam 50 civarında eleman çalıştırıyor. Türkmenlerin emeği ve çabası ile kurulan yapıda, bugün 1 Türkmen çalıştırılmaktadır. “Büyük projeler” ve “derin saha çalışmaları” adı altında, Kerkük merkezli sahada yaptığı araştırmaların hiç biri gerçekleri yansıtmadığı aşikâr.

Irak’a gönderdiği, bir kelime Arapça bilemeyen Irak Koordinatörü başkalığındaki heyetin hiç bir zaman halkın içine inerek kamuoyu yoklaması yapamadı.

Saha gerçeklerinden uzak, bölgenin realitesini yansıtmayan, sadece yukarısının hoşuna giden ve duyması gerekenler doğrultusunda gelişmeleri, taraflı ve belirli kişiler üzerinde yapmaktadırlar.

Kerkük merkezli Türkmeneli Televizyonu ile değil, 100’ün üzerinde Gaziantep’te ticari şirketi olan ve Kerkük Havalanın açılmasına var gücü ile karşı çıkan Barzani’ye ait olan Erbil Merkezli Rodaw Tv ile derin işbirliği yapmaları da, iyi niyetli argümanla izah edilecek bir konu değil.

Dolayısıyla ORSAM,  Kerkük başta olmak üzere, Iraklı Türkmenlerin Irak’ta uğradıkları yenilgide, bölgenin gerçeklerini hiç bir zaman yansıtamadığı araştırmalarının büyük payı/katkısı olduğunu vurgulamak gerekir.

Çıkış Stratejisi

Irak’ta nüfuslarının bir kaç yüz bin olan Yezidiler, Irak’ta uğradıkları haksızlık, yerlerinde zorla göç ettirme ve merkez hükümette temsil etme hakları gibi konular, 7 yabancı dillerde yazdıkları 100’lerce hakemlik dergi ve gazetelerde yayılanmış yazı ve makaleleri bulunmaktadır.

Ancak, Irak’ın üçüncü ana unsuru olan Türkmenler bugüne de, Yezidilerden daha fazla haksızlığa uğramalarına rağmen, uluslararası mahfiller bir tarafa durusun, Irak’ta belgelere dayanarak akademik bir şekilde anlatamadılar.

Dolayısıyla, uluslararası akademik niteliğe sahip olan Kerkük merkezli bir araştırma merkezinin açılması gerekiyor.  Ankara’daki Türkmen kuruluşları başta olmak üzere, Türkmen üst düzey görevlilerin belli özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Uluslararası ve bölgesel gelişmeleri iyi okumak, öngörüye sahip olmak, Irak’ta yaşayan toplumda kabul görülmek, Araplarla ve yabancılarla kolayca diyalog kurmak gibi “stratejik beyin” özelliklerine haiz olmalıdır.

Ayrıca Türkiye’de de hiçbir siyasi partinin uzantısı olmaksızın Irak’taki Türkmen mevcudiyetini koruma ve kollayabilme becerisine sahip olmalıdırlar. Türkmenler ve Türkmeneli’nin bu tip araştırmacı ve siyasetçilere ihtiyacı vardır. Aksi takdirde, Irak’taki Türkmen varlığı açık bir hedef haline gelecektir.

📆 12 Mart 2022 Cumartesi 23:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR