MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Ekonomi, Genel, Gezi-Alışveriş, Manşet, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » Alışverişlerde cep numaramı vermek istemiyorum!
Okan ALGÜN - Siber Güvenlik Uzmanı
Okan ALGÜN - Siber Güvenlik Uzmanı
Tüm yazıları için tıklayınız.

Alışverişlerde cep numaramı vermek istemiyorum!İstenmeyen SMS ve ARAMALAR

Daha önceki yazılarımda kişisel verilerimizin günlük yaşantımızdaki yeri ve öneminden bahsetmiştim. Yazımın konusu olan Kişisel verilerin korunması kanunu, hak ehliyeti olan tüm kişi ve firmaları ilgilendirir. Kamu kurumları dâhil olmak üzere her vatandaş, kanunun usul ve esaslarına uymakla yükümlüdür.

Bu kanun maddesi ile kişisel hak ve özgürlüklerimizin korunması güvence altına alınır.

“ Birçok market ve mağazada ödeme için kasaya geldiğimizde indirim hakkı veya fatura bilgisinde kullanılmak üzere biz müşterilerinden cep telefon numaralarımızı isterler. “


2016’da yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre otellere kimlik fotokopisi verilmez, sadece bilgileri emniyetin sistemine girmesi yeterlidir, kasiyerler cep telefonu numarası, spor salonları parmak izi gibi bilgileri isteyemeyecekleri belirtilmiştir. Kanuna aykırı bilgi, belge isteyen, saklayan, paylaşan kişi ve kurumların ceza alacakları da gayet açıktır.

Mali açıdan mağazalarda fatura kesilirken ad soyad ve adres bilgilerinizi verebilirsiniz. Telefon numaranız işlenmesi gereken zorunlu veri değildir.

Bu yazıyı okuduktan sonra ilk yapmanız gereken cep numaranızın hangi firmalarda reklam veya bilgilendirme amaçlı kayıtlı olduğunu tespit etmenizdir. Bunun için İYS üzerinden İstenmeyen mesajları engelleme  https://iys.org.tr adresi üzerinden vatandaş giriş ekranına tıkladıktan sonra e-Devlet şifresi veya telefon numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra rıza metnini onaylayıp size mesaj gönderebilen şirketlerin tam listesini göreceksiniz. Liste üzerinden istemediğiniz firmaların sizler ile iletişime geçmesini engelleyebilirsiniz.

Yapılan düzenlemelere rağmen telefonunuza rızanız olmayan SMS geldiğinde ne yapmalısınız?

İYS sistemi öncesinde izin vermiş olabileceğiniz firmalardan size gelen sms için Red bildirim hakkınızı kullanın. Ret bildiriminizi sms veya telefon ile arayarak yapabilirsiniz. Sizin ile hiçbir ticari ilişkisi olmayan iletişim bilgilerinizi vermediğiniz halde gelen istenmeyen SMS oluyorsa; iletilerin ekran görüntülerini kaydedin. 

Rızanız dışında SMS in geldiği kaynak (telefon numarası, SMS başlığı) bilgileri ile birlikte GTB’nin Ticari Elektronik İleti Şikâyet Sistemi’ne (TİSS) https://tiss.gtb.gov.tr adresinden girerek şikâyetinizi yapın. Sisteme e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Mevzuata göre şikâyetinizi yazılı olarak, ikametinizin bulunduğu Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüklerine de yapabilirsiniz. Zaten TİSS üzerinden yapacağınız şikâyetler de İl Müdürlüklerine yönlendirilir. Başvurunuz sonrası İl Müdürlükleri sizden detaylı bilgiler isteyebilir. Şikâyetinizin takibini sistem üzerinden yapabilirsiniz.

Okan ALGÜN
Siber Güvenlik Uzmanı

📆 18 Mart 2022 Cuma 14:49   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR