MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » Türkmeneli TV, Türkmenler için faydalı mı zararlı mı?
Kenan GÜLERCİ

Türkmeneli TV, Türkmenler için faydalı mı zararlı mı?Kerkük’te 2004 yılında kurulan Türkmeneli TV Türkmen partileri arasında tarafsız ve objektif bir yayın politikası izleyebilmesi için her hangi bir Türkmen siyasi partisine bağlanmayarak Türkmen Meclisi ile irtibatlandırılmıştır.

Ancak o dönem Meclis Başkanı Saadettin Ergeç 2005 yılında I.T.C başkanlığına getirilmesi ile birlikte TV sanki özel mülkü ve malı imiş gibi Tv’nin irtibatını meclisten kopararak yeni ve ayrı bir göreve gelmesine rağmen kurumun bağlantı ve irtibatını elinde tutmayı yıllarca sürdürmüştür.

TV’yi şahsi mali gibi kişisel reklamı ve marjinal düşüncesi doğrultusunda kullanarak bir çok Türkmen siyasetçi ve şahsiyetine sansür koymuştur. TV’nin yöneticilerini de kukla gibi kullanmıştır, halbuki TV’yi kuranlar onu, Türkmen toplumuna ve hareketine hizmet etmek için, Türkmen toplumu ve davasını tanıtmak, halkımızı aydınlatmak ve şuurlandırmak amacı için kurdular.

Söz konusu hizmetin aynı amaçlar doğrultusunda sürdürülmesi için günümüze kadar finans etmekteler, ancak Türkmen halkı ve hareketinin en önemli araçlarından birisi olan TV’yi etkisiz kılmak için bazı gafil Türkmen siyasetçileri, özellikle Türkmen cephesi ve bazı başkanları TV’nin başındaki piyonları ile işbirliği yaparak söz konusu önemli kurumu kişisel reklam ve Türkmen halkını uyutmak yönünde bir yayın politikası izleterek halkımıza faydadan çok zarar getirmişler, enformasyon yerine dezenformasyon yapmışlardır.

Bu durumun vehameti ilgililerine birçok kez aktarılmasına rağmen ilgililerin de anlaşılmaz sessizliği sayesinde durum devam etmiştir.

Özellikle Salihi’nin döneminde olduğu gibi TV’i cephe başkalarının elinde bir oyuncak haline getirilmesinde TV genel müdürü ve ilgililerin de günahları en az cephe başkalarının günahı kadardır. Ayrıca TV Türkmenleri bölme parçalama,  bizim ile rakip olan halkları birleştirme politikasını ustaca da uygulamıştır, faydadan çok zararlı olmuştur bir avuç insanlara rant kaynağı, Türkmen halkı ve Türkmen ile ilgili merkezlere yanıltma aracı haline gelmiştir.

Birçok Türkmen siyasetçiye yapılan ayrımcılık ve yayın yasağına maruz kalan Türkmen İrade Partisi Lideri Jale Neftçi, Türkmeneli televizyonun Türkmenler arasında ayrımcılık yaptığını ifade etti.

Yıllarca bana karşı Türkmeneli TV’de bir boykot vardı ve maalesef hala devam ediyor.

Türkmen İrade Partisi Başkanı ve önceki dönem Kerkük milletvekili Jale Neftçi’nin https://www.esrefkerkuklu.com/haberler/jale-neftci-esref-kerkukluye-konustu-turkmeneli-tv-turkmenler-h48106.html haber sitesine yaptığı açıklamasını dinlemek için, alta yer alan manşet resmine tıklayın:

Türkmeneli TV’nin Türkmen halkına faydalı hale gelmesi için Yapılması gerekenler:

1- TV’yi bugün Türkmen siyasi hareketini siyasi çatısı durumunda olan Birleşik Irak Türkmenleri Cephesi ile irtibatlandırmak, ileride de kurulacak Türkmen meclisine bağlamak.

2- Yeni yayın kurulu oluşturmak içerisinde tecrübeli insanlara yer vermek.

3- Ehil kişileri TV’nin başına getirmek.

4- Irak ve özellikle kürt bölgesindeki TV’leri model ve baz alarak onlarla gerçek rekabet etmek, Türkmen ve Türk dünyasına gerçek hizmette bulunmak.

5- TV sayısını arttırmak ve radyolara da destek vermek.

6- Hainlik ve yolsuzluklara bulaşmış eski ve mevcut TV’i yöneticileri hakkında soruşturma açmak ve adil cezalara çarptırmak.

7- Genç, teknik ve idari kadrolar yetiştirmek.

8- TV kişilere değil dava ve topluma hizmet ettirilmeli ve Türkmenlere dost kazandırmalı başka etnik gruplarında sempatilerini kazandırmalı bu doğrultuda bir yayın politikası yürütmeli.

Selametle kalın…

📆 19 Mart 2022 Cumartesi 15:09   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR