MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Dünyadan, Genel, Politika, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » Erşat Salihi’nin Bağdat’ta İngiliz Büyükelçi’siyle gizemli buluşmasının sırrı nedir acaba?
Kenan GÜLERCİ

Erşat Salihi’nin Bağdat’ta İngiliz Büyükelçi’siyle gizemli buluşmasının sırrı nedir acaba?2011-2021 yılları arasında Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) başkanlık koltuğuna oturtulan Erşat Salihi, geçmişteki bağlantıları sebebiyle, Ankara’nın menfaatine değil, Ankara’ya karşı olanların planlarını uygulamaya çalıştığı ve çalışmaya devam ettiği artık inkar edilemez bir noktadadır…

Salihi, duygusal, dürüst ve iyi niyetli olan Türkmen toplumunun milli duygusunu istismar ederek, siyasi beceriksizliğini ve Türkmeneli bölgesine yönelik uyguladığı iflas siyasetini ve parçalama projesini gizlemek konusunda, arkasındaki destekçilerinden aldığı yönlendirme neticesinde başarılı oldu. 

Bahse konu olan gelişme, Irak’ın Başbakanı olan Maliki ve Bağdat-Ankara arasındaki ilişkilerin gergin olduğu bir dönemde yaşanmıştır. Özelliklede, söz konusu olan siyasetçi, Türkmenlerin milli duygusunu istismar etme eylemlerini, Ankara’nın siyasi aklı tarafından terörü bitirmek için başlattığı süreç sırasında belirgin bir hal almıştır.

Şahsi hedefine ulaşmak için her türlü yöntemi ve aracı meşru sayan Erşat Salihi, her zaman davanın değil, iyi niyetli olmayan hesapların ve karanlık odakların parçası oldu ve olmaya da devam ediyor. 

Salihi’nin bu tutum ve davranışları, Türkiye’nin PKK Terör Örgütünü bitirme planlarını baltalamaya çalışan dış mihrakların hamlelerine yardımcı olduğunu bütün Türkmen toplumu dile getirmektedir..

Örneğin, Maliki başbakan iken “Maliki Kerkük’ü Kürtlerden kurtarmak istiyor, Türkiye Kürtlere altın tabakta vermeye çalışıyor, Türkiye, Kerkük’e yerleşmeleri konusunda PKK ile anlaşma yaptı” gibi geliştirilen temelsiz safsatalarını, Türkmen Davasına ayrılan imkânlarla oluşturduğu şakşakçı troller tarafında yönetilen mahalli internet siteleri aracılığıyla halka yaydı.

Ayni zamanda Türkmen siyasi harekâtının omurgası olan ITC’nın kisvesi altındaki birimlerini felç etmek maksadıyla, FETÖ Terör Örgütünün uyguladığı yöntem misali paralel yapılar oluşturdu.

Örneğin, siyasi bir Türkmen partisini teşkil ettirdi. Türkmeneli Televizyonuna paralel olarak uydudan yayın yapan Bağdat merkezli bir Türkmen TV kanalının kurulmasını sağladı. Dahası da, “Türkmen harekâtına bizim aracılığımızla maddi destek sağlayın ki Türkmen toplumu sana bağlayalım” diye dönemin başbakanı olan Maliki’ye iletecek kadar gözü dönmüş Salihi, öngörüsünün olmayışı sebebiyle kurduğu hiç bir paralel yapının kendi kontrolünde kalmadığı da aşikârdır.

Ayrıca, Türkiye’nin Türkmen davası üzerindeki etkisini kırmak için Türkmen Hakları Yasası’nın taslağı yazılarak parlamentoda onaylatılmasına çalışıldı. Söz konusu taslakta, Türkmenlerin idari, siyasi, sosyal ve mali olan tüm konuları dönemin Irak Başbakanı olan Maliki’ye bağlanacak, daha sonra değiştirilerek Irak Başbakanlığına bağlanacaktır. Aynı zamanda, 17 Mayıs 2017 tarihinde, Eşgüdümlü Koordinasyon Heyeti kuruldu. 29 Ekim 2017 yılında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkmenlerin en yüksek organı diye görüştürüldü.

Bugün ise, ITC adayları tamamen heyetin dışına itildi. Heyet, Bağdat’ta ITC’yı marjilanize ederek siyasi faaliyetlerini, milli çizgiden uzak mezhep temelinde icra etmektedir.

Irak Parlamento Seçiminin yapıldığı 10 Ekim 2021 tarihi için tasarlanan seçim kanunun hazırlık aşamasındayken,  daha sonra başkanlıktan alınan Erşat Salihi’ye ait olup ve sosyal medyaya düşen bir ses kaydında söyle konuşuyor; “Türkmenlerin Kerkük’te 300 bin nüfusa sahip azınlık unsur olduğunu, nüfus olarak Kürt ve Araplardan sonra geldiğini” ifade ediyor.

Söz konusu ses kaydının internet medyası üzerinde yayınlandığı dönemde, Kerkük başta olmak üzere diğer “tartışmalı bölgeler” diye bilenen coğrafya üzerinde Birleşmiş Milletler gözetiminde Kürt, Türkmen ve Araplar tarafından bir seçim yasa tasarısı üzerinde mutabakatın sağlanma noktasında gizli görüşmeler devam ediyordu.  Seçim yasa tasarısı üzerinde sağlanan mutabakatın Irak Parlamentosunda, başta Erşat Salihi olmak üzere dönemin diğer Kerkük Türkmen milletvekililer tarafından oyalanarak yürüklüğe girdi.

Erşat Salihi’nin Bağdat’taki İngiliz Büyükelçi’siyle gizemli buluşmanın sırrı nedir acaba?

10 Ekim 2021 tarihinde yapılan Irak Parlamento seçiminin resmi sonuçları açıklandığında, Salihi’nin söyledikleri gerçekleşti. Türkmenler Kerkük’te resmi olarak azınlık konumuna düştüğü resmileşti ve İran İslam Devriminin Irak sorumlusu Haç İkbal Por’un Salihi’yi evinde ziyaret etmesi de bu talimatının uygulanmasından dolayı gerçekleştirilen teşekkür ziyareti olarak yorumlanabilir. Buna ilave olarak da, son günlerde Bağdat’taki İngiliz Büyükelçisini, elçilikte “Türkmen Grubu” adı altında yalnız ziyaret etmesi de, kirli bir tezgâhın görünmeyen halkasını da görünür hale getirmiştir.

Başkanlıktan alınan Salihi, şimdiye dek 10 bin dolar aylık şahsi ödenek alması ve ITC’ye ait olan 6 aracı geri vermemesi, Türkmen toplumunun kafasında bir düzine soruların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu konuda dikkat çeken hususta şudur ki; Erşat Salihi’nin şaibelerle dolu başkanlık sürecinde yaptıklarına karşı tavır koyan tek isim Dr. Hicran Kazancı’dır.

Bu gelişmelerin sonucunda ITC, dinamiklerini, seviyesini ve kalitesini kayıp etmiştir. Yeniden dinamiklerine kavuşmak için, Kerkük merkezli Türkmeneli bölgesinde ortaya çıkan sorunlar, söylemlerle değil ciddi ekip çalışmalarıyla çözülür.

Gerginleştiren ve kutuplaştıran söylemlerden kaçınılması gerekir, yerine birleştirici, kapsayıcı ve motive eden dillerin kullanması lazım. Türkmen toplumu, söylemlerin sahada eylemlerle desteklenmesini sağlayan siyasetçileri görmek istiyor. Somut ve gerçekçi icraat bekleyen Türkmen milletinin siyasi temsilcilerine yönelik güvenleri sarsılmıştır ve her geçen gün erozyona uğramaktadır. Bu bağlamda, Türkmen milletinin güvenini yeniden tesis edebilme kabiliyeti olan ve toplumda karşılık bulan adayların isimlerin olması gerekmektedir.

Selametle kalın

Galeri
📆 19 Mart 2022 Cumartesi 21:26   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR