MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum » Kerkük’te yaşanan Altınköprü Katliamındaki Türkmen Şehitleri unutulmadı

Kerkük’te yaşanan Altınköprü Katliamındaki Türkmen Şehitleri unutulmadıIrak ordusunun 28 Mart 1991’de Kerkük ile Erbil arasında kalan Altınköprü kasabasına düzenlediği operasyonda hayatını kaybeden 100 Türkmen anıldı. 

28 Mart 1991 – bir Ramazan akşamı oruç dudaklı, genç, yaşlı, aksakallı, çiçek ömürlü çocuklar, evlerinden çıkartarak ( 99 ) Türkmen yurttaşını, numara ( 8 ) ilçesi dolaylarında gözlerini bağlamadan, kendilerine bir yudum su vermeden hepsini hunharcasına, zalimcesine kurşuna dizmişlerdir.

Sonra toplu şekilde bir uçuruma atıp toprakla yüzlerini örtmüşlerdir, işte bunlar Türkmen eli ve dilinin faturasıdır bu, bunlar doğru yol ilkesine inanarak kutsal amaç uğrunda şehit düştüler, zulme karşı bir millet mefküresinin göstergesi oldular.

Artık bu olay Türkmen toplumu ve tarihi için büyük anlamlar taşır. Çünkü milletlerin tarihi var oluşu, mücadelesi vermiş oldukları şehit sayısıyla ölçülür, yüce Türkmen halkımız böyle bir soykırımlara 1923 yılından bugüne kadar karşı karşıya gelmiştir.

Ama ne pahasına olursa olsun, dillerinden, ellerinden, sazlarından, tellerinden geçmediler, kanlı ellerin, din düşmanlarının, hainlerin yollarını seçemediler.

Hurma ağacı gibi dim dik durarak başları yüksek yaşadılar. Şehitlerimiz olmasaydı tarihimize, yurdumuza sahip çıkamazdık.

          Evet, Altun Köprü şehitleri ölümsüzlük tablosunda, zamanın zakiresinde hürmetle anılacaklardır, Türkmen tarihinde mücadele sembolü, özgürlük sesi ve hakkın simgesi olmuşlardır.

Galeri
📆 28 Mart 2022 Pazartesi 16:34   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR