MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Eğitim, Etkinlikler, Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Sosyal Güvenlik Haftasında, Kayıt Dışı İstihdam ve sahte sigortalılıkla Mücadeleye dikkat çekildi

Sosyal Güvenlik Haftasında, Kayıt Dışı İstihdam ve sahte sigortalılıkla Mücadeleye dikkat çekildiSosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kartal Merkez Müdürü Muzaffer Kaba, 16-22 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Sosyal Güvenlik Haftası” sebebi ile basın mensupları ile bir araya geldi.

Maltepe’de bulunan Şehit  Erol Olcak Kampüsünde düzenlenen toplantıda SGK Kartal Merkez Müdürü Muzaffer Kaba ve Müdür yardımcıları gazetecilerin sorularını cevapladı.

Toplantıya; Müdür Yardımcıları Ersin Gören, Nuh Koçak, Aynur Ölçer Kurt, Dursun Cıvak, Zekeriya Atasoy, Denetim Sorumlusu Seval Lale Toprak, Denetmen Duygu Selen Bektaş ve İdari Amir Fatma Polat katıldı.

SGK Kartal Merkez Müdürü Muzaffer Kaba; “Amacımız sürdürülebilir sosyal güvenlik hizmeti sağlayabilmek. Özellikle kayıt dışı çalıştırılan işçilerin tespit edilmesi, vatandaşın hakkının yenmemesi en önemli mücadelelerimiz arasında. Oldukça geniş bir bölgeye bakıyoruz.

Denetimleri gelen şikâyetler üzerine yapabiliyoruz. Denetim alanımız Üsküdar ve Tuzla arasındaki ilçeleri kapsamaktadır. Özellikle kayıt dışı çalışanları sistemin içine sokarsak, sigorta primlerini arttırarak, kurumumuzun gelirini artırmak başlıca amacımız. Denetmenler vatandaş tarafından, ceza kesen memur olarak görülüyor. Aslında çalışanın hakkını arayan bir yapıyız. İşverenler, şimdi sigortasız çalıştırıyor, sonra şikâyet edilince çok daha fazla zararla ödemediği primleri ödüyor.  İsteğimiz öncelikle vatandaşın mağduriyetini giderebilmek.


Bu hafta vesilesi ile vatandaşımıza daha çok sesimizi duyurmak, onları bu konuya daha duyarlı hale getirmek istiyoruz. Hem çalışanın hem işverenin mağdur olmaması adına çalışıyoruz.

Kurumun geliri artınca; emekli maaşlarını da daha yukarı çekmek mümkün olacaktır.

Vatandaşlarımız her türlü bilgi edinme, şikâyet etme veya soruları için ALO 170 danışma hattımızı kullanarak bizlere ulaşabilir.

Online olarak yüz yetmiş hizmeti dijital ortamda veriyoruz. Ancak denetim için sahada olmamız şart. Askerlik borçlanması, emeklilik başvurusu, işe girişi işlemleri gibi bir çok konuyu online çözebiliyoruz. Ancak yüz yüze veya telefondan işini halletmek isteyen vatandaşlarımız da çoğunlukta.

Sosyal Güvenlik Haftasında; kaymakamı, belediye başkanını, emekli derneği olmak üzere bazı önemli kurumları da ziyaret edeceğiz” dedi.

Sosyal Güvenlik Haftası Kayıt dışı istihdam ve sahte sigortalılık konusunda uyardı


Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle gerçekleştirecekleri etkinlikler ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kartal SGK Merkez Müdürü Muzaffer Kaba, kurum olarak elde ettikleri gelirlerle emeklilerin de maaşlarını ödendiğini söyledi. Bu noktada hazineden yardım da aldıklarını dile getiren Kaba işverenleri ise kayıt dışı işçi çalıştırmamaları için uyarılarda bulundu. Kadıköy ile Tuzla arasında hizmet verdiklerini dile getiren Kaba, en iyi şekilde paydaşlarına hizmet vermeye çalıştıklarını kaydetti. Kurum olarak internet üzerinden de hizmet verildiğini hatırlatan Kartal SGK Müdürü Muzaffer Kaba, İstanbul genelinde 32 SGK merkezinin bulunduğunu sözlerine ekledi.


KAYIT DIŞI İSTİHDAMLA MÜCADELE
En büyük sorunun kayıt dışı istihdam olduğuna dikkat çeken Kaba, kurum olarak hem işverenin hem de çalışanın haklarını koruduklarının da altını çizdi. İşverenlerin kayıt dışı personel çalıştırmaları halinde ağır cezalar ile karşı karşıya kaldıklarını da vurgulayan Kaba, ” Kayıt dışı istihdamda her iki tarafta mağdur oluyor. Çalışanlar sonradan dava açarak işvereni daha da mağdur edebiliyorlar. Bunun için işverenlerimizin kayıt dışı istihdam yolunu bırakmalarını ve teşviklerden yararlanmalarını istiyoruz” diye konuştu.


SAHTE SİGORTALILIK
Kurum Müdür Yardımcısı Sevin Lale Toprak ise önemli bir konuya değinerek, son yıllarda sahte işyerlerinde sahte sigortalılığın arttığını belirterek vatandaşları uyardı. Merdiven altlarında kurulan şirketlerin para karşılığında vatandaşları çalışmadıkları halde para karşılığında sigortalı gösterildiğini dile getiren Toprak, büyük mağduriyetlerin yaşandığını söyledi.

Konu ile ilgili bilgi veren Toprak “Merdiven altlarında paravan olarak kurulan şirketlerin sayıları son günlerde çok arttı. Bu işyerlerinin maliye ve SGK kayıtları olmasına rağmen, çalıştırmadıkları insanları sigortalı göstererek bunun karşılığında gelir elde ediyorlar. Bu işyerlerinde 500 kişiye kadar sigortalı bildirimi yapılıyor. Denetimlerde işyeri var, ancak çalışan yok. Bunun tespiti halinde sigortalının emeklilik de dahil olmak üzere tüm hakları iptal ediliyor. Ayrıca ödenen tüm haklar faiziyle birlikte sigortalı görünen kişiden tahsil ediliyor. Özellikle hırdavat, inşaat sektöründe bu olaylar gerçekleşiyor. Yakalandıklarında ayrıca haklarında nitelikli dolandırıcılık suçlarından dava açılıyor. Vatandaşlarımızın bu tür işlere girmemelerini ve dikkatli olmalarını istiyoruz” dedi.

Galeri
📆 13 Mayıs 2022 Cuma 22:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR