MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Büyükşehir, Genel, Mahalleler, Manşet, Mekanlar, Sivil Toplum, Toplum » Mimar Osmanlıoğlu “İBB, Soğanlık’ta ne cami bıraktı, ne de Külliye!

Mimar Osmanlıoğlu “İBB, Soğanlık’ta ne cami bıraktı, ne de Külliye!Soğanlık Merkez Cami Külliyesi’nin Proje Mimarı Mehmet Osmanlıoğlu, projenin çok eksik yapılmasına sitem ederek, “13.334 M2 lik toplam proje alanının 10.000 M2’si iptal edildi” dedi.

Kartal Soğanlık merkezinde yapılan ve yapılma aşamasında “Meydan mı olsun; camii mi olsun” gibi birçok tartışmalarla gündemde kalan Soğanlık Merkez camii İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından nihayet tamamlanarak hizmete açılmıştı.

Cami hizmete açıldı lakin camiinin proje mimarı Mehmet Osmanlıoğlu, tamamlanan caminin projeye uygun olmadığını hatta, Yeraltı Otoparkı, Kuran Kursu, Taziye Evi ve Lojman gibi bir çok alanların iptal edilerek çok eksik bir şekilde tamamlandığını ifade etti.

Eksik bırakılan alanların ise o semtte yaşayan insanların birçok ihtiyacını karşılayacak nitelikte kısımlar olduğunu belirtti.

Osmanlıoğlu, konuyla alakalı olarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla;

“İBB; SOĞANLIK’TA NE CAMİ BIRAKTI, NE DE KÜLLİYE!

13.334 M2 toplam proje alanının 10.000 M2’si iptal edildi. Yapılan bölümler ise 3. Kalite malzeme ve işçilikle tamamlandı.

Kartal Soğanlık Merkez Cami Külliyesi ve Zeminaltı Otopark projesinin mimarı olarak bu camiinin bu şekilde eksik bırakılmasına çok üzülüyorum. Cami cemaatinin halkımızın faydalanabileceği Kuran Kursu, Taziye Evi, otopark gibi cami görevlileri için de lojman elzem bir ihtiyaçtır. Bu alanların iptal edilerek sadece camiyi alalacele şekilde kalitesiz bir malzeme ve işçilikle tamamlamak hiç hoş olmadı. Bu devasa 13.334 metrekarelik alanın sadece 3.334 M2 sine camii yapmak ve 10.000 M2 lik bir alanların iptal edilmesi kabul edilir gibi değil. Koskoca camii açık alanında bahçesinde 1 M2 yeşil alan bırakılmadı. Cami kültürümüze uygun bir iş olmadı” dedi.  

İşte projenin iptal edilen kısımları;

LOJMAN (332,33 M2)  – İPTAL EDİLDİ

KURAN KURSU (936,51 M2) – İPTAL EDİLDİ

TAZİYE EVİ (615,52 M2) – İPTAL EDİLDİ

OTOPARK (6.754 M2) – İPTAL EDİLDİ

Galeri
📆 23 Mayıs 2022 Pazartesi 14:12   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR