MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » Türkmen Siyasi Harekatı ve “24 Saatte Devrim”
Kenan GÜLERCİ

Türkmen Siyasi Harekatı ve “24 Saatte Devrim”Siyaset mutfakta hazırlanır, pişirilir ve sahaya sunulur

Konuyla alakalı yine, Kerkük doğumlu Irak Türkmen Cephesi’nin Kurucu Üyesi ve 2006-2010 ITC Dış İlişkiler koordinatörü 2010-2019 ITC Türkiye Temsilcisi görevini üstlenen Irak Siyasi Partiler Kanununa göre ITC’nin resmî kurucu üyelerinden Dr. Hicran Kazancı’nın kaleme aldığı dikkat çeken yazısına yer vereceğiz.

Kazancı, “Dünyaca ünlü şef ve işletmeci Gordon Ramsay tarafından sunulan “24 Saatte Devrim” veya “Tekerlekler Üzerindeki Cehennem”/“Hell On Wheels” programı 24 Hour Kitchen isimli yemek kanalında yayınlanıyor.

Ramsay, her programında zarara geçen ve işletmesinde sıkıntı yaşanan farklı bir lokantayı ele alır. Belirlenen hedef lokantaya iki asistanı ile birlikte tanınmaz halde müşteri kılığında gider. Daha önceden restoranın mutfağına yerleştirdikleri gizli kamera devreye girer.  Ramsay ve asistanları, masada oturup yemek siparişi verip, yemeğin masalarına gelene kadar etrafı incelerler. Ramsay, önlerine konulan yemeği iyice inceledikten sonra, ayağa kalkıp kendini tanıtır, bütün müşterilerin önünde lokanta sahibini çağırır ve ona sorar “zarar eden lokantanın kâra geçmesini istiyor musun? Evet cevabını aldıktan sonra, o zaman dediklerimi yapacak mısın sorusuna aldığı evet cevabından sonra zararın nedenlerini anlatır. Yayımladığı tüm programlarda zararın kaynağı mutfaktır. Düzeltilmesi de mutfaktan başlar.

Yemeklerin üretildiği/pişirildiği mutfak, siyasetin üretildiği/planlandığı mutfak ile eş değerdir. Doğru strateji ve planların üretilmesi, üretilen stratejilerin doğru taktikler ile uygulanmasını sağlayacak doğru kişilerin seçimi önemlidir. Siyaset mutfakta hazırlanır, pişirilir, sunulur ve sahaya kazanç diye yansır.

Mutfakta yanlış stratejiler üretilmesi ve yanlış kişilerin seçilmesi, aşağıya kavga, kutuplaşma ve birbirlerine pusu kurma olarak sirayet eder ve sahaya yenilgi olarak yansır. Nitekim, 1000 yıllık Türk diyarı olan Kerkük’teki Türkmenlerin son dönemde yaşadıkları bunun bariz örneğidir. Burada, aynı siyasi müesseselerin kisvesi altında yer alan farklı birimlerin içerisinde görev yapan kişiler de birbirleriyle düşmanca uğraşmaktalar. Sonuç, siyasi iflas. Düzeltilmesi, mutfaktan geçer. Mutfağın düzeltilmemesi konusunda ısrar edilirse, Türkmen siyasi harekâtı daha büyük felaketlere gebedir.

Dr. Hicran Kazancı

📆 27 Eylül 2022 Salı 09:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR