SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Türkiye’nin, Yeniden İnşa Edilmesi Gereken “Türkmen Politikası”

Yayınlanma:
ABONE OL

Konuyla alakalı yine, Kerkük doğumlu Irak Türkmen Cephesi’nin Kurucu Üyesi ve 2006-2010 ITC Dış İlişkiler koordinatörü 2010-2019 ITC Türkiye Temsilcisi görevini üstlenen Irak Siyasi Partiler Kanununa göre ITC’nin resmî kurucu üyelerinden Dr. Hicran Kazancı’nın kaleme aldığı dikkat çeken yazısına yer vereceğiz.

Kazancı, “Türkmen toplumunu bağrından çıkıp kendilerini temsil eden siyasi müessesenin, özellikle 2003 Saddam sonrasında başkanlık koltuğuna gelen başkanlarının entelektüel birikimleri olmadığı gibi, toplum veya siyasi parti yönetimi, kriz yönetimi veya müzakere yürütme konularında da yetersizler. Şahsi çıkarlarını Türkmen toplumun çıkarlarına tercih ettikleri için ve yetersizlikleri nedeniyle deneme yanılma yöntemi ile Türkmen toplumunu temsil eden siyasi yapıyı yönetiyorlar. Neticesinde önce tosluyorlar, kuruma zarar verip toplumu perişan ediyorlar, sonra başladıkları noktaya geri dönüp sanki hiçbir hata yapmamış gibi kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Klasik Ortadoğu/şark kurnazlığı kelime oyunlarıyla mantık hamleleri yaparak, Kerkük başta olmak üzere diğer Türkmeneli bölgesindeki büyük yenilgilerini eleştirenleri “Türkmen düşmanı” olarak göstermeye çalışıyorlar. Bu tutum, liyakatsiz, bilgisiz, öngörüsüz ve vizyonsuz kişilerin karakterini yansıtan bir davranıştır. Türkmen siyasetçileri, beceriksizliklerini, başarısızlıklarını örtmek için kimlik ve ideolojik söylemleri kullanmakta ve Türkmen toplumunun içerisindeki küçük/dar bir amatör kitleye oynamaktalar. Türkmen milletinin ekseriyeti entelektüel, yetişmiş insanlar olduğundan Türkmen yönetici/siyasetçilerini görmek ve duymaktan bıkmış durumdalar.  

Irak Türkmen Cephesi  kimsenin malı değil açıklaması ise son derece manipülatif ve acemilik kokan, düşülen telaşı yansıtan bir açıklamadır. Türkmen toplumu daha iyi samimi ve dürüst liderleri hak ediyor.

Türkiye’nin uzun yıllardan beri Irak’a yönelik politikasının merkezinde yer alan Türkmenler,  son dönemde uygulanan yanlış politikalardan dolayı Irak’ın siyasi denkleminden uzaklaştırılmasına, neredeyse Irak’ta adı bile anılmamaya yol açtı.  Yani, son dönemde Irak Türkmenler noktasında yapılan eylemsel hataların neticesinde Irak’ta köşeye sıkıştırılan bir topluluk konumuna düşürüldü Türkmenler.

Türkmen politikası bağlamında Türkiye’nin yakın geçmişin özeti şuydu. Sahip çıkıldığı iddia edilen, politik ve diploması kulvarlardan ziyade daha çok güvenlik temelli ilişki, hatta çok marifetmiş gibi kendi iç politikalarındaki ayrılıkların birebir temsil edildiği bir topluluk haline geldi Türkmenler.

Bütün bu gelişmelere rağmen Irak Türkmenleri, Irak siyasetinin en önemli aktörlerinden birisi olmaya hala aday. Ancak bunun için mevcut şartları daha da doğru analiz etmemiz, soğukkanlı davranmamız, geçmişteki duygusal yaklaşımların dışına çıkarak kendi siyasi duruşlarımızı belirlemek gerekiyor.

Türkiye, söz konusu duruşumuza dikkatle ve geleceğe bakan bir yaklaşımla destek vermesi gerekiyor.

Dr. Hicran Kazancı

author avatar
Hicran KAZANCI
1995 yılında kurulan Irak Türkmen Cephesi (ITC)’nın kuruluşunda yer alan Kazancı, Türkiye’de eğitim gören Türkmen öğrencilerini bir çatı altında toplamak amacıyla Ankara Merkezli ITC Türkmeneli Öğrenci Birliğinin kurulmasında aktif rol aldı ve 1997 yılında kurulan Türkmeneli Öğrenci Birliğinin genel sekreterliğini yaptı.1997-2004 yıllarında, Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde, eğitim sorumlu olarak görev alan kazancı, Türkiye’deki bazı resmi kurumların yeminli tercümanlığı yaptı. 2004’te Ankara’da kurulan Türkiye Ulusal Stratejik Araştırmaları Merkezi (TUSAM)’da Ortadoğu Masası Başkanlığı yaptı, Cumhuriyet Gazetesi ile TUSAM’ın ortak çalışmaları sonucu haftalık olarak yayımlanan Cumhuriyet Stratejisinde Ortadoğu ile ilgili 100’ün üzerinde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.2005-2008 yıllarında, Kerkük merkezli ITC’nin Enformasyon, dışilişkiler koordinatörü ve başkanlık danışmanlığı görevini üstlenen Kazancı, 2008 yılında Washington’da gerçekleşen 6 aylık eğitim programına katıldı. ITC Dışilişkiler koordinatörü olan kazancı, 2010 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilci görevine atandı. 2011 yılında, ITC Dış ilişkilerinden Sorumlu Yürütme Kurulu üyeliğine seçilen kazancı, ABD/Boston’da gerçekleşen 3 aylık yoğun eğitim programına katıldı.ITC Türkiye Temsilci ve ITC Yürütme Kurulu görevini 2019 yılına kadar aktif bir şekilde yürüten kazancı, Irak Siyasi Partiler Kanununa göre ITC’nin hale resmî kurucu üyesidir.Dr. Hicran Kazancı aktif görevi boyunca Irak Türkmen meselesini Washington, Boston, New York, Lahey, Oxford, Brüksel gibi batılı kentlerde anlatmak için bir çok başarılara imza attı.

İlgili Haberler

Basında Kartal
28 Şubat 2024
Kartal’da Kreşli Minikler, Makina Hangar’da Kendi Robotlarını Tasarladı

Kartal Belediyesi ve Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi (MMO) iş birliği ile çocukların, gençlerin ve mühendislerin; inovasyondan yapay zekâya, dijital dönüşümden endüstriyel strateji planı olan 4.0’a kadar; güncel bilgi, teknik ve teknolojileri; öğrenmeleri, geliştirmeleri ve üretmeleri amacıyla kurulan Bilim, Mühendislik ve Teknoloji Merkezi Makina Hangar, bu hafta kreşli minikleri ağırladı. Açıldığı günden bu yana yoğun […]

Politika
28 Şubat 2024
Diyarbakır’daki Muhtarlık Yarışında Dikkat Çeken Aday: Model Simurg Sarsılmaz

Diyarbakır’dan fark yaratacak muhtar adayı. Model Simurg Sarsılmaz 4 erkek adaya karşı kadınlar için yarışacak. Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi, yerel seçimler öncesinde ilginç bir adayla tanıştı. Profesyonel model Simurg Sarsılmaz, Kaynartepe Mahallesi muhtar adayı olarak dört erkek rakibiyle yarışa hazırlanıyor. MODELDEN MUHTAR ADAYLIĞINA Sarsılmaz, model olmanın yanı sıra sosyal sorumluluk projelerinde de aktif olarak yer alıyor. […]

Basında Kartal
28 Şubat 2024
Başkan Adayı Murat Kurum: “İstanbul artık tamam demiştir, Kartal, kararını vermiştir”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Kartal mitinginde vatandaşlara seslendi. İstanbul’un mevcut yönetim tarafından 5 yıldır ihmal edildiğinin altını çizen Kurum, “31 Mart’tan sonra her evladımızın geleceğe dair umudu biz olacağız.” dedi. Kartal’ın tüm mahallelerinde vatandaşların dağ gibi biriken sorunlar nedeniyle dertli olduğunu dile getiren Kurum, “Gönlünüz müsterih olsun. Sizleri; CHP’nin insafına, belediyecilik anlayışına […]

Genel
28 Şubat 2024
İstanbul Boğazı’nda yoğun sis nedeniyle gemi trafiği çift yönlü durduruldu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul için yoğun sis uyarısı yapmıştı. Sabah saatlerinde yoğun sesini etkili olduğu İstanbul boğazında gemi trafiği çift yönlü olarak durduruldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü bir açıklama yaparak İstanbul Boğazı’nda yoğun sesin etkili olacağını duyurmuştu. Sabah saatlerinde İstanbul Boğazı’nda yoğun sis görülürken kıyı emniyeti Genel Müdürlüğü de bir son dakika açıklaması yaptı. Yapılan açıklamaya […]