SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

BİR HUTBENİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Yayınlanma:
ABONE OL
BİR HUTBENİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Geçen hafta irad edilen Cuma Hutbesi dikkat çekici, insani, milli ve manevi değerler adına önemli, toplumun hassasiyetlerini gözeten, günümüz sorunlarına değinen, doğru noktalara temas eden, uzun yıllardır olmadığı kadar gerekli ve etkileyiciydi.

Hutbe açık ve net bir şekilde toplumu aldatan yalancılara, sahtekârlara, “devletin malı deniz yemeyen domuz” özdeyişinin muhatabı olan devletin malını, mülkünü, imkânlarını, gücünü kendi malı, kendi gücü gibi kullananlara yönelikti.

“Yüce dinimiz İslam, din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin bütün insanların haklarını kutsal ve dokunulmaz kabul eder.

Her alanda ve her şartta adaletli olmayı, hakkı üstün tutmayı, helal-haram hassasiyeti gözetmeyi emreder.

Kul ve kamu hakkına riayet etmeyi, haksızlığın ve zulmün karşısında yer almayı öğütler…”

Diye başlayan hutbe bütün insanlara ve özelinde Allah’a iman etmiş olan, Kur’an ahlâkını ve Peygamber Sünnetini yaşamaya çalışanlara hitaben diyor ki;

Amacı, hedefi, ideali ne olursa olsun, bağlılığı, tarafgirliği nereye, kime olursa olsun, Müslüman, sosyal, görsel, yazılı medyada, hayatın her alanında iftira atmaz, dedikodu yapmaz, gıybet etmez, hakaret etmez, kul hakkına girmez, yalan söylemez, yalan haber yapmaz, yalan bilgi yaymaz, laf taşımaz, insan onurunu zedeleyecek ifadelerde bulunmaz.

Tarafgirliği, bağnazlığı, taassubu sebebiyle münafıklık alametleri göstererek, haktan, hukuktan, adaletten ayrılmaz.

Müslüman devletin hangi makamında bulunuyorsa bulunsun, adaletten şaşmaz, ehliyete ve liyakate özen gösterir, adam kayırmaz, devletin malını israf etmez, devletin imkânlarını, devletin kendisine verdiği yetkiyi, gücü şahsı için, tarafı oldukları için, eş, dost, hısım, akrabası için kullanmaz.

Yukarıdaki uyarılar tabi ki bütün insanlık içindir, bütün bu değerler insani değerlerdir fakat Cuma Hutbesi Müslümanlar ve Allah’a gerçekten iman etmiş, Allah’tan gerçekten korkan Müminler için olduğuna göre, bu hutbe özellikle Müslümanları bağlamaktadır.

Bütün bu haram, helal, emir ve yasaklara rağmen kendi ve tarafı oldukları adına yalana, dolana, bağnazlığa, taassuba, fanatizme, yobazlığa, hırsızlığa, kul hakkı yemeye, adaletsizliğe, cehalete devam edenler, münafıklık alameti gösteren, Müslüman kılığında dolaşan gafillerdir.

İnsanları kandırmakla, aldatmakla kazandıklarını sanan bu gafiller öncelikle Allah’ın her şeyi gördüğüne, bildiğine, bütün bunların hesabını soracağına inanıp inanmadıklarını ve Allah’ın hayatlarının neresinde olduğuna dair inançlarını sorgulamak zorundadırlar.

author avatar
Ahmet Berhan Yılmaz

İlgili Haberler

Dünyadan
22 Mayıs 2024
İran’da Meydana Gelen Bell 212 Helikopter Kazasının Kodları

1 Şubat 1979 tarihinde, Ayetullah Humeyni’nin İran’a dönüşüyle kurulan İran İslam Cumhuriyeti, dünyayı etkileyen bölgesel konjonktürde derin değişikliklerin gerçekleşmesine domino etkisi yarattı. 1979 yılında SSCB Afganistan’ı işgal etti ve bu işgal İleride, SSCB’nin dağlamasına yol açtı ve New York’taki İkiz Kulelere yapılan saldırının faili olan ve daha sonra El-Kaide, Ceyşul-İslam, Irak-Şam Ordusu ve DAİŞ gibi […]

Genel
01 Mayıs 2024
Dolandırıcıların Hedefinde Teknik Servis Aramaları

Son zamanlarda, teknoloji ürünlerinin fiyatlarının artmasıyla birlikte tüketiciler, ellerindeki cihazları onararak veya güncelleyerek kullanmaya yöneliyorlar. Ancak, bu durum teknik servis aramalarını da arttırıyor ve dolandırıcıların yeni bir hedefi haline geliyor. Eskiden dolandırıcılar, telefon veya basılı ilanlar aracılığıyla tüketicileri kandırırlardı. Ancak, internetin gelişmesiyle birlikte bu taktikler daha da sofistike bir hal aldı ve vatandaşlar artık doğrudan […]

Genel
09 Nisan 2024
Tatil Fotoğraflarınız: Hırsızlara Davetiye mi, Keyifli Anılar mı?

Sosyal Medyanın Hırsızlık İstatistikleri Üzerindeki Etkisi Son yıllardaki istatistikler, bayram ve ara tatiller gibi yoğun dönemlerde artan hırsızlık vakalarına dikkat çekiyor. Ancak bu artışın arkasında yalnızca geleneksel yöntemlerin değil, aynı zamanda dijital dünyanın etkisinin de olduğunu söyleyebilirim. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte, hırsızlar giderek daha sofistike ve planlı bir şekilde işlerini yürütüyorlar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, […]

Dünyadan
09 Nisan 2024
Irak’ın Sahipsiz (Üçüncü) Unsuru; Türkmenler

Irak, farklı etnik ve mezhep gruplarından oluşan değişik oluşumların bir arada yaşadığı bir ülkedir. Tipik Ortadoğu ülkesi olan Irak’ta yaşayan farklı etnik-mezheplere mensup olan her bir toplumun kaderi, arkasında olan farklı ülkelerin desteğine bağlıdır. Tipik Ortadoğu ülkesi demenin de anlamı budur. Örneğin, Iraklı Kürtlerin arkasında ABD ve bazı batılı ülkelerin desteği var, Iraklı  Şiilerin arkasında […]