MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Genel, Mahalleler, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Kartal’da kaçak yapılan bu binada spor kulübü – kütüphane – lokal – faaliyet gösteriyor

Kartal’da kaçak yapılan bu binada spor kulübü – kütüphane – lokal – faaliyet gösteriyorKartal Belediyesi tarafından yaklaşık 40 yıl önce, Spor Kulübü’ne tahsis ettiği arsaya, Kulüp yetkilileri temelsiz projesiz “papuçlar” üzerine önce iki kat, bir kaç yıl sonra da iki kat daha kaçak yapılaşma yaparak binayı dört kata çıkardı.

“Karot” almasına neden izin verilmedi?

En küçük bir depremde yıkılma tehlikesi bulunduğu belirtilen bina için, mahalle sakinlerinin belediyeden inceleme yapılması talebinde bulunduğu, iddiaya göre Kulüp yöneticilerinin “karot” almaya gelen belediye görevlilerinin “karot” almasına izin vermediği, Kartal Belediyesi’nin de bu duruma göz yumduğu iddia edildi.

Belediye Bilgi Veremiyor! Neyi Saklıyor!

Bu arada, konuyla ilgili görüştüğümüz ve binanın durumu hakkında bilgi istediğimiz Kartal Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Bayram Ali Baştan, ‘konuyu inceleyip bilgi vereceğini söylemesine ve aradan günler geçmesine rağmen, haber yayına girdiği bu saate kadar henüz dönüş yapmadı ve bilgi de vermedi.

-Öte yandan binanın riskli olup olmadığı konusuyla ilgili telefonla görüştüğümüz Çavuşoğlu Spor Kulübü Başkanı Nasır Süleymanoğlu, telefonla bilgi vermek istemediğini ve bizim kulübe gitmemiz gerektiğini, o binada spor faaliyetler, eğitim ve sosyal etkinlikler adına neler yapıldığının yerinde görülmesi gerektiğini söyledi.  

Mahalle Sakinleri Tedirgin

Mahalle sakinleri ise binayla ilgili şunları söyledi “binanın bodrum katında bir işletme var ne ürettiğini tam bilmiyoruz, ama  pandemi döneminde maske gibi şeyler üretiyordu galiba. Birinci katın bir tarafında  spor kulübü yönetim odası, diğer ucunda Kütüphane bulunuyor. Üçüncü katta düğün salonu, dördüncü katta ise kıraathane bulunduğu söyleniyor. Bu bina eski ve depreme dayanıksız, tehlike arz ediyor buna bir çözüm bulunması gerekiyor”

Muhtar Arif Koç “Bu Bina Sağlıklı Bir Yapı Değil”

Görüştüğümüz Mahallenin Muhtarı Arif Koç “Bu bina çok eski bir bina, arsa belediyenin malı. Kartal’ın ilk Belediye Başkanı Mehmet Ali Büklü döneminde Çavuşoğlu Spor Kulübüne tahsis edilmiş. Bu bina ilk yapıldığında iki katlı idi, sonra Belediye Başkanı Mehmet Sekmen zamanında 1994’ lü yıllarda iki kat daha yapıldı. Benim öğrendiğim kadarıyla, sağlıklı değil. Zelzele kirişleri yok, bağlantıları  yok diye biliyorum. Burada gerekli kontroller yapılıp karot alındığında belli olur. Ama duyduğum kadarıyla belediye karot almak istemiş ancak kulüp yöneticileri buna izin vermemiş. Yarın öbür gün burası yıkıldığında bu sorumluluğu kim alacak bilmiyorum” dedi.

Kaçak İki Katı Mehmet Sekmen Yaptırdı

Kartal’da 1975-1990’lı yılları arası Belediye Başkanlığı yapan Mehmet Ali Büklü Çavuşoğlu Mahallesi’nde belediyeye ait  arsayı ‘Çavuşoğlu Spor Kulübü’ne tahsis etti. Kulüp yönetimi arsaya temel atmadan “papuç”lar üzerine dikilen kolanlarla iki kat daire yaptı.

Daha sonra 1995-1996’lı yıllarda Belediye Başkanlığı yapan Mehmet Sekmen (şimdi Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı) beton ve demir malzemesini temin ederek, kaçak iki kat daha yapılmasını sağladığı belirtildi.

Binanın mevcut durumunda, 1. Kat (yarı bodrum) tekstil benzeri bir işletme,  2. katta Çavuşoğlu Spor Kulüp Yönetim Yeri ve karşısında bir kütüphane bulunuyor. 3. Katta düğün salonu 4. Katta ise kıraathane bulunuyor ancak şu anda çalışmadığı söyleniyor.

Yeni Yeşilyurt Apartmanları vakaları yaşanmaması adına,

O riskli binada olası bir çökme tehlikesine karşı başka insanların ölmemesi adına SORUYORUZ..

-Binanın, projesi ve yapı ruhsatı var mı? Varsa ne zaman kim tarafından verilmiş açıklayın!

-Bina kaçak mı yapıldı? Katların kaçak yapılmasına kimler göz yumdu?

-Binanın temelinin ve kirişlerin olmadığı ‘papuç”lar üzerine yapıldığı doğru mu?

-Belediye binadan karot almak istedi mi?

-Karot alınmasına kim nasıl engel oldu? Engellemeye Belediye yetkilileri neden göz yumdu?

-Yeşilyurt Apartmanından ders çıkarılmadı mı? Olası bir depremde burada yaşanacak can kayıplarının sorumlusu kim olacak, hesabını kim verecek?

-Belediye’nin bu skandala kayıtsız kalma durumu ile ilgili Kaymakam ne yapacak?

Haber Merkezi

Galeri
📆 26 Kasım 2022 Cumartesi 13:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR