MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Genel, Gezi-Alışveriş, Mahalleler, Manşet, Mekanlar, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » Kartal Petrol İş Mahallesi’ndeki Rahvanlar Caddesi, yeni bir Prestij Caddesi olamaz mı?
Mustafa Telli

Kartal Petrol İş Mahallesi’ndeki Rahvanlar Caddesi, yeni bir Prestij Caddesi olamaz mı?Şehri güzel gösteren cadde ve sokaklarıdır.  

Kartal Belediyesi, Petrol İş Mahallesi’nde 1250 Ton Asfalt Serimi Yapmış, çalışan ve üreten belediyeye teşekkürler.  

Bir şehir nasıl planlanır? Şehir planlamacıları planlarını nasıl yapar? Bir yol planlanırken: yolun kullanım amacı, su akarı, kaldırım yüksekliği, kaldırım genişliği,  trafik akarı, araç parkı, ağaçlandırılması, ışıklandırılması gibi konular ne kadar ele alınıyor? Estetiğe dikkat ediliyor mu? Başkan ve meclis planlamacıyı ne kadar dinliyor? Eldeki para nedir? Bilmem. 

Yapılan her iş güzeldir. Yol; asfalt, kaldırım taşı, kaldırım yüksekliği, kaldırım genişliği, kaldırım kaplaması, ışıklandırma ve ağaçlandırma ile bir bütündür. Kuru bir asfalt dökerek şehri güzelleştirmezsiniz   

Benim elimde yetki olsaydı: Kartal Petrol İş Mahallesinde bulunan Rahvanlar Caddesi’ni Kartal Cevizli Çınar Caddesi gibi bir cadde yapardım. 

Rahvanlar Caddesi boy olarak uzun, en olarak geniş. Cadde düz bir zemin üzerinde. Caddeyi kesen çok sayıda ara sokak var.  

Yüz kadar dükkânın bulunduğu caddede: her birinden birkaç tane olmak üzere; market, fırın, pasta hane, kuaför, bakkal, manav, giyimci, mobilyacı ve beyaz eşyacı var. Başka yok mu? Var tabi.. 

Belediye bu caddeyi  

1-Caddeyi iple teraziye alıp, yeni bir asfalt dökse.  

2-Kaldırım yüksekliğini 10 santime sabitlese.  

3-Kaldırım genişliğini 5 metre yapsa.  

4-Esnafın dükkân önüne mal çıkarmasına izin verse. 

5-Pastane, lokanta, çay ocağı gibi işletmelerin kaldırım üzerine masa koymasını teşvik etse. 

6-Caddeyi ışıl ışıl yeniden aydınlatsa.  

7-Kaldırım boyunca çınar, erguvan, morsalkım, ıhlamur, atkestanesi, manolya gibi iklime ve çevreye uygun yapraklı ağaçlar dikse. 

8-Cadde boyunca oturma alanları oluştursa. 

Rahvanlar Caddesi güzelleşir, Kartal’ın yeni bir çarşısı olur. Cadde esnafı daha fazla para kazanır. Çevredeki evler değerlenir. Yeni bir gezi, eğlenme ve dinlenme alanı olur. 

Kendi caddesinden alış – veriş yapan sokak sakinleri: çarşıya gidip gelmek için harcadığı paradan, trafik sıkıntısından ve yolda geçen zamandan kurtulur. 

Ne dersiniz? Kartal Petrol İş Mahallesi’ne böyle güzel bir çarşı yakışmaz mı? Haydi başkan pas bizden topu fileler takmak sizden. 

İşiniz kolay olsun. 

Mustafa Telli 

Galeri
📆 03 Ocak 2023 Salı 12:02   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR