SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına

Yayınlanma:
ABONE OL

Konuyla alakalı yine, Kerkük doğumlu Irak Türkmen Cephesi’nin Kurucu Üyesi ve 2006-2010 ITC Dış İlişkiler koordinatörü 2010-2019 ITC Türkiye Temsilcisi görevini üstlenen Irak Siyasi Partiler Kanununa göre ITC’nin resmî kurucu üyelerinden Dr. Hicran Kazancı’nın kaleme aldığı dikkat çeken yazısına yer vereceğiz.

16 Ocak 1980, Türkmen milli davasının unutulmaz kahramanlarının Irak’ın Saddam rejimi tarafından idam edildikleri tarihtir. Bu kanlı tarihin 43. yıldönümünde şehit Türkmen liderlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Türkmen siyasi tarihinin dönüm noktasını teşkil eden 16 Ocak’ın 43. yıldönümünde Türkmen yöneticiler Ankara’da ne yapıyorlar? İstanbul’daki bir dernek, Ankara’daki temsilcilik ile birlikte 14 Ocak’ta bir tiyatro oyunu sergileyecek. 15 kişiden müteşekkil olan bir diğer dernek yapısı yine Ankara’da 15 Ocak’ta panel yapacakmış. İstanbul’daki başka bir dernek Ankara’daki ile 16 Ocak’ta sergi düzenleyeceklermiş. Türkmeneli Bölgesinde yapılacak törenlerde Ankara’dakinden farklı değil.

Türkmen toplumu içerisinden cımbızla seçilen bu “dahi” yöneticiler sayesinde, Türkmen milleti gruplar, mahallelere bölüştürtüldü. Gruplar ve mahalleler amaçları doğrultusunda birbirlerini kötülemek, belli gömmeler, belli saldırılar gerçekleştiriyorlar.

Peki Kürt ve Yezidi kardeşlerimiz ne yapıyor.

Türkmen ve Yezidiler, 2014 yılında DAİŞ tarafından katliama maruz kaldılar. Ancak, Türkmenlerin mazlumyeti ile ilgili Irak hükümeti bir adım atmazken, Almanya parlamentosunda Yezidi soy kırım tasarısı 19 Ocak’ta görüşülecektir.

Kürtler ise, sadece Irak ve Suriye’de denk unsuru değil, Türkiye’de haziran ayında yapılacak seçimin belirleyici unsuru olduğuna şahitlik yapıyoruz.

Türkmen davasının ihtiyaç duyduğu siyasetçiler.

 Siyaset üretirken ne teslimiyetçi olmak ne de sürekli dostluk hayalinden hareket etmek; milli çıkarlardan, ihtiyaçlardan ve beklentilerden hareket etmektir. Zaman zaman karşı karşıya gelinen, zaman zaman da işbirliği yapılan taraflar vardır. Bunlar zaman içinde yer değiştirebilirler. Önemli olan hasımlardan işbirliği yapılan yaşam ortakları yaratabilmektir. Bu da gerçekli siyaset (reel-politik) ve onu tasarlayıp uygulayacak yetkin siyasetçiler gerektirir.

author avatar
Hicran KAZANCI
1995 yılında kurulan Irak Türkmen Cephesi (ITC)’nın kuruluşunda yer alan Kazancı, Türkiye’de eğitim gören Türkmen öğrencilerini bir çatı altında toplamak amacıyla Ankara Merkezli ITC Türkmeneli Öğrenci Birliğinin kurulmasında aktif rol aldı ve 1997 yılında kurulan Türkmeneli Öğrenci Birliğinin genel sekreterliğini yaptı.1997-2004 yıllarında, Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde, eğitim sorumlu olarak görev alan kazancı, Türkiye’deki bazı resmi kurumların yeminli tercümanlığı yaptı. 2004’te Ankara’da kurulan Türkiye Ulusal Stratejik Araştırmaları Merkezi (TUSAM)’da Ortadoğu Masası Başkanlığı yaptı, Cumhuriyet Gazetesi ile TUSAM’ın ortak çalışmaları sonucu haftalık olarak yayımlanan Cumhuriyet Stratejisinde Ortadoğu ile ilgili 100’ün üzerinde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.2005-2008 yıllarında, Kerkük merkezli ITC’nin Enformasyon, dışilişkiler koordinatörü ve başkanlık danışmanlığı görevini üstlenen Kazancı, 2008 yılında Washington’da gerçekleşen 6 aylık eğitim programına katıldı. ITC Dışilişkiler koordinatörü olan kazancı, 2010 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilci görevine atandı. 2011 yılında, ITC Dış ilişkilerinden Sorumlu Yürütme Kurulu üyeliğine seçilen kazancı, ABD/Boston’da gerçekleşen 3 aylık yoğun eğitim programına katıldı.ITC Türkiye Temsilci ve ITC Yürütme Kurulu görevini 2019 yılına kadar aktif bir şekilde yürüten kazancı, Irak Siyasi Partiler Kanununa göre ITC’nin hale resmî kurucu üyesidir.Dr. Hicran Kazancı aktif görevi boyunca Irak Türkmen meselesini Washington, Boston, New York, Lahey, Oxford, Brüksel gibi batılı kentlerde anlatmak için bir çok başarılara imza attı.

İlgili Haberler

Genel
22 Mayıs 2024
Dünyanın En Türbülanslı Uçuş Rotaları Açıklandı

Londra’dan Singapur’a giden uçakta yaşanan türbülans kazasının ardından, dünya genelinde en fazla türbülans yaşanan uçuş rotaları gündeme geldi. İşte en türbülanslı uçuş rotaları ve detaylar… Londra’dan Singapur’a sefer yapan bir uçakta türbülans nedeniyle bir yolcunun hayatını kaybetmesi ve 30’dan fazla yolcunun yaralanması, uçuş güvenliği konusundaki endişeleri artırdı. Bu olay, dünya genelinde en fazla türbülans yaşanan […]

Eğitim
22 Mayıs 2024
Kitaplara Yansıyan Erzurum Sevdası

Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Halûk Harun Duman, son olarak Erzurum’u konu alan iki kitap yayımladı. Daha önceki yıllarda Erzurum Basın-Yayın Tarihi (2000), Erzurum Fıkraları ve Meşhur Nüktedanlar (2000) ve Gülen Dadaş (2000) isimli kitapları yayımlayan Halûk Harun Duman hocayla yeni kitapları üzerine renkli ve çok sıradışı bir söyleşi yaptık: Kenan Gülerci (KG): -Sayın […]

Genel
22 Mayıs 2024
A101 Kurbanlık Fiyatları 2024! A101 Büyükbaş ve Küçükbaş Kurbanlık Satışı Başladı

A101’de büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık satışı başladı. Peki A101 kurbanlık fiyatları 2024 ne kadar? A101 kurbanlık fiyatları 2024 yılı için merak ediliyordu. Bir çok zincir market gibi A101’de büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatlarını duyurdu. Üstelik A101’de kurbanlık satışı, peşin fiyatına 3 taksit imkanı ile yapılıyor. İşte A101 2024 kurbanlık fiyatları… Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte, hayvan […]

Genel
22 Mayıs 2024
2024 Mayıs Dolunayı Ne Zaman? Dolunay Hangi Burçta Olacak?

2024 Mayıs dolunayı, 22 Mayıs’ta Yay burcunda gerçekleşecek. Dolunayın etkileri ve hangi burçları nasıl etkileyeceği astroloji meraklıları tarafından araştırılıyor. Astroloji meraklıları için önemli bir dönem olan dolunay, her ay olduğu gibi Mayıs ayında da meydana geliyor. 2024 Mayıs dolunayı, 22 Mayıs’ta Yay burcunda gerçekleşecek. Peki, bu dolunay hangi burçları nasıl etkileyecek? İşte Mayıs dolunayının detayları […]