MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum » İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına

İğneyi Kendine Çuvaldızı BaşkasınaKonuyla alakalı yine, Kerkük doğumlu Irak Türkmen Cephesi’nin Kurucu Üyesi ve 2006-2010 ITC Dış İlişkiler koordinatörü 2010-2019 ITC Türkiye Temsilcisi görevini üstlenen Irak Siyasi Partiler Kanununa göre ITC’nin resmî kurucu üyelerinden Dr. Hicran Kazancı’nın kaleme aldığı dikkat çeken yazısına yer vereceğiz.

16 Ocak 1980, Türkmen milli davasının unutulmaz kahramanlarının Irak’ın Saddam rejimi tarafından idam edildikleri tarihtir. Bu kanlı tarihin 43. yıldönümünde şehit Türkmen liderlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Türkmen siyasi tarihinin dönüm noktasını teşkil eden 16 Ocak’ın 43. yıldönümünde Türkmen yöneticiler Ankara’da ne yapıyorlar? İstanbul’daki bir dernek, Ankara’daki temsilcilik ile birlikte 14 Ocak’ta bir tiyatro oyunu sergileyecek. 15 kişiden müteşekkil olan bir diğer dernek yapısı yine Ankara’da 15 Ocak’ta panel yapacakmış. İstanbul’daki başka bir dernek Ankara’daki ile 16 Ocak’ta sergi düzenleyeceklermiş. Türkmeneli Bölgesinde yapılacak törenlerde Ankara’dakinden farklı değil.

Türkmen toplumu içerisinden cımbızla seçilen bu “dahi” yöneticiler sayesinde, Türkmen milleti gruplar, mahallelere bölüştürtüldü. Gruplar ve mahalleler amaçları doğrultusunda birbirlerini kötülemek, belli gömmeler, belli saldırılar gerçekleştiriyorlar.

Peki Kürt ve Yezidi kardeşlerimiz ne yapıyor.

Türkmen ve Yezidiler, 2014 yılında DAİŞ tarafından katliama maruz kaldılar. Ancak, Türkmenlerin mazlumyeti ile ilgili Irak hükümeti bir adım atmazken, Almanya parlamentosunda Yezidi soy kırım tasarısı 19 Ocak’ta görüşülecektir.

Kürtler ise, sadece Irak ve Suriye’de denk unsuru değil, Türkiye’de haziran ayında yapılacak seçimin belirleyici unsuru olduğuna şahitlik yapıyoruz.

Türkmen davasının ihtiyaç duyduğu siyasetçiler.

 Siyaset üretirken ne teslimiyetçi olmak ne de sürekli dostluk hayalinden hareket etmek; milli çıkarlardan, ihtiyaçlardan ve beklentilerden hareket etmektir. Zaman zaman karşı karşıya gelinen, zaman zaman da işbirliği yapılan taraflar vardır. Bunlar zaman içinde yer değiştirebilirler. Önemli olan hasımlardan işbirliği yapılan yaşam ortakları yaratabilmektir. Bu da gerçekli siyaset (reel-politik) ve onu tasarlayıp uygulayacak yetkin siyasetçiler gerektirir.

📆 16 Ocak 2023 Pazartesi 15:55   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR