MENÜ ☰
Ramazan Ayı
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » Kartal Kaymakamlığı’nın, bugünlerde halkı hergün bilgilendirmesi gerekmiyor mu?
Kenan GÜLERCİ

Kartal Kaymakamlığı’nın, bugünlerde halkı hergün bilgilendirmesi gerekmiyor mu?Kahramanmaraş merkezli on ilde 05 Şubat Pazartesi sabahı meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık iki büyük deprem başlangıcından bugün 5. Günü yani 10 Şubat Cuma gününe kadar duyarlı insanlarımız canla başla elinden gelen yardım çalışmalarını yaptıklarına şahit olduk.

Biz çok güzel bir milletiz, yüreğimizdeki iyilik yapma duygusunun her şeyin üstünde olduğunu bir kez daha görmüş hep beraber yaşamış olduk.

Bu işin en güzel tarafı,

Fakat tabiiki toplum olarak üzüntümüz çok büyük hepimizin aklı fikri deprem bölgesinde afete maruz kalmış enkaz altında olan insanlarımızın yaşadığı zorlukları düşünmekteyiz. Aynı zamanda soğuk havaya rağmen büyük bir özveriyle yapılan arama kurtarma faaliyetlerini yürüten canlar. Yüreğimiz dualarımız sizlerle.

Birde yaşadığımız kentte yaşayan insanların yardımlaşma gayreti yüzümüzde tebessüm oluşturuyor, hele gençlerin yardım malzemelerini taşımaya yönelik gayretleri, heyecanları, adeta asker gibi çalışmaları gurur verici tablolar.

İnsanlar ellerinde koliler torbalar buldukları ne varsa deprem bölgesine göndermek için adeta yarışıyorlar.

* Kartal kamuoyunu kimlerin hangi makamın bilgilendirmesi gerekiyor?

Depremzedelere yapılan yardımlar konusunda hergün şu yardım yapılması, gerekiyor şu malzemelere ihtiyaç var, şunlara ihtiyaç yok, şu kadar kan lazım veya bugün değil falanca gün kan lazım gibi Kartal halkının doğru bilgilendirme yapılması gerekmiyor mu?

Elbette gerekiyor…

Peki bu bilgilendirmeyi basın aracılığıyla veya herkesin takip edebileceği bir merkezden resmi web sitesinden hangi kurum yetkililerinin yapması gerekiyor?

Elbette Kartal ilçesinin mülki amiri olan Kartal Kaymakamlığı…

Peki bilgilendirme yapılıyor mu?

Bu sabah muhtarlarında katıldığı kurumlar arası koordinasyon toplantısında bilgilendirme yapıldığı söyleniyor.

Lakin toplumun genelinin haberi yok. İnsanlar hala heyecanla eşya malzeme taşıyor, bir umut kan vermek için kan merkezlerine gidiyor fakat kan veremeden ayrılıyor.  

* Kan vermek için yapılan duyurunun ardından kan bağışı yapılan merkezlerde izdiham yaşandı. Mecburen sonraki günlere yayıldı.

* Peki yardımların nasıl yapılması gerektiği, yeterli olup olmadığı, kan verme konusunda yapılan duyuruların ardından yeni alınan kararların halka duyurulması noktasında ne yapılıyor sorusuna cevap arıyorum bulamıyorum.

* Yani vatandaş kan vermek için her mahalleden kan merkezlerine gidiyor fakat kan alımının durdurulduğu cevabıyla karşılaşıyor.

* Kızılay Kartal Şubesi gibi bazı sivil toplum kurumları ihtiyaç malzemeleri veya duyurularını kendi sosyal medya sayfalarından veya yazışma gruplarından halkı bilgilendirmeye çalışıyor. Halkın geneline ulaşmakta yeterli olmuyor.    

* Hala ikinci el eşyalar muhtarlıklara akın akın geldiği için yığınlar olmuş durumda. Ne olacak bu fazla eşyalar, bunlara bir merkezden bilgi verilse de daha doğru olmaz mı?

* Birde buralardan toplanıp deprem bölgesine giden kamyonların tırların boşaltacak yer sıkıntısı sebebiyle o alanlarda beklediği ve birçok malzemelerin zayi olduğu gibi bilgiler geliyor. Özellikle yiyecek ve ikinci el malzemelerin gönderilmemesi gerektiği defalarca açıklandı.

O halde ne yapmak gerekiyor.

Özellikle afet bölgesinden afetzede aileler diğer illere ilçelere yerleştirilmektedir. Yani Kartal’a da gelen aileler var ve gün geçtikçe bu sayı artacak. Yani önümüzde yardım yapmamız gereken uzun bir süreç bizi bekliyor.  

Kaymakam Beyin bugünlerde hergün halkı bilgilendirmesi gerekiyor.

Selametle kalınız

📆 10 Şubat 2023 Cuma 18:33   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR