SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

HATALAR ZİNCİRİ

Yayınlanma:
ABONE OL

Memur Sen İstanbul İl Başkanı Talat YAVUZ, yaptığı açıklamada,

“Eğitimde kaybettiğimiz  yıllara üzülüyorum. Bir yıldır dilimizin döndüğü, kalemimizin ifade edebildiği kadar dile getirdim, gündemde tuttum. Eğitimde popülizim ve istatistikleri tutturabilme baskısı zarar veriyor, yapmayın diye uyardık. Şimdi şahit olduklarımız ne yazık ki bizi haklı çıkardı.

Meslek liselerinde salgın süreci ile başlayan üretimi öne çıkarma çabası, MESEM öğrenci kayıtları derken bir dizi zorlama, şişirme ve abartma ile bugünlere gelindi. Yapılan en temel yanlış, bu alandan bir kariyer planlama, kendini gösterme ve yükselmenin önünün açılmasıydı. Benzer şekilde buradaki sanal rakamların performans göstergesi olarak alınması da bir başka yanlıştı.

Eğitimdeki başarı, üretilen maske ve çadır sayısı ile döner sermaye hareketliliği ile veya kaydedilen çırak sayısı ile ölçülemez, ölçülmemelidir. Bir okul türü üzerinden başlatılan dönemsel kampanyalar, amacından sapmış, zorlanmış uygulamalar eğitime katkı sunmaktan çok gereksiz iş yükü oluşturuyor, alt kadroyu yoruyor ve süistimallere açık hale geliyor.

Eğitimde normale dönme vaktidir. Abartılı işlerden vazgeçilmelidir. Eğitim kadrosu kendi işini yapmalıdır. Öğrenciler ve okul merkeze alınmalıdır. Gereksiz projeler durdurulmalıdır. Sonuca odaklanmış suni gündemlerle eğitimde başarı aramanın sonu hayal kırıklığıdır.

Böylesine bir yönetim tarzı hızlı yükselen bürokratlar üretir. Hızlı yükselen bürokratlar, yanlış yapınca sahipsiz kalırlar. Bu yöntem bir zaman sonra eğitimci ve yönetici harcama çarkına dönüşür. Eğitimcilerimize, zamanımıza ve kaynağımıza yazık olur. Yaşadığımız budur.

Kaybedilen kaynak yeniden üretilir, harcanan eğitimciler yeniden kazanılabilir ancak bir ülkede yıllarını eğitime vermiş, okul yönetmiş, öğrenci yetiştirmiş, ekol olmuş eğitimcilerimizin saygınlığı, onuru ve kariyeri ile bu kadar kolay oynanmaz, oynanmamalıdır. Yapılan onca özensiz iş ve işlemden geriye toplum nezdinde kaybettiğimiz saygınlığımız kalıyor, çok yazık.    

İlgili Haberler

Genel
23 Haziran 2024
3 Gün Sonra DEV ZAM! Akaryakıt Tabelaları Değişiyor

Akaryakıt tabelaları değişiyor. Benzin ve motorine zam, geçtiğimiz günlerde açıklanmış ancak ertelenmişti. Akaryakıt zammı tarihi belli oldu. Tabelalar 3 gün sonra değişecek. Akaryakıt fiyatları son 2 yıl içinde rekor düzeye ulaştı. Hala daha akaryakıta zam haberleri bitmiyor. Brent petrol fiyatları ve döviz kurunun yükselmesi ile birlikte yeni zam haberi verildi. Geçtiğimiz günlerde benzin ve motorin […]

Genel
23 Haziran 2024
A101 BİM ŞOK Aktüel Hafta Sonu Fırsatları! Toz Şeker, Ayçiçek Yağı, Sıvı Deterjan İndirimleri Başladı

A101 BİM ŞOK marketlerde hafta sonu indirimleri başladı. 28 Haziran’a kadar sürecek kampanyada yine yok yok. A101, BİM ve Şok Marketler hafta sonu indirim kampanyaları ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Her hafta birbirinden cazip indirimli ürünleri tüketicilerle buluşturan market zincirlerinde bu hafta da yine kaçırılmayacak ürünler var. 23-28 Haziran 2024 tarihleri arasında geçerli aktüel […]

Genel
23 Haziran 2024
Suriyelilerin Balıkesir Sahillerinde Nargile Keyfi Gündem Oldu

Balıkesir Sahillerinde kaydedilen görüntüler sosyal medyada Gündem oldu. Suriye uyruklu iki kişinin plajda nargile içip keyif yapması tepki çekti. Türkiye’de sığınmacı sorunu her geçen gün büyümeye devam ediyor. Suriyeliler, Afganlar, İranlılar, ıraklılar ardı arkası kesilmeyen bir göçmen akını var. Suriyeli sığınmacı sayısı her geçen gün artarken Türkiye’de doğum oranlarının yavaşlaması da büyük bir sorun teşkil […]

Genel
22 Haziran 2024
E-Devlet’e Akraba Silme Geldi Mi? DMM’den Açıklama

E-devlet’e akraba silme özelliği geldiği iddiası sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Peki e-devlet’e akraba silme geldi mi? DMM açıklama yaptı. E-devlet’e akraba silme özelliği geldiği yönündeki iddialar sosyal medyada geniş Yankı uyandırmıştı. İletişim Başkanlığı dezenformasyonla mücadele merkezi bir son dakika açıklaması yaparak e-devlet’e akraba silme özelliği geldiği iddialarını yalanladı. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), son günlerde […]