MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum, Yazarlar » Hepimizi (Irak Türkmenleri) Çok Yordunuz
Hicran KAZANCI

Hepimizi (Irak Türkmenleri) Çok YordunuzIrak Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) siyasi bürosunun yaklaşık iki yıl boyunca teknik ve siyasi çalışmaları ve üst akıl yönlendirmeleri, desteklenmeleri sonucu Süleymaniye’ye bağlı Halepçe ilçesi resmî olarak il statüsüne kavuşturuldu. Aynı şekilde, KYB ve İran destekli bazı Iraklı partilerin işbirliği neticesinde Diyala’ya bağlı Mendeli ilçesinin il olması konusunda anlaşmaya vardılar.

Halepçe ve Mendeli’nin il olması, kısa vadede derin stratejik, ekonomik ve idari kazanımlar sağlayacak orta vadede de Kerkük’ü kapsayacak coğrafi değişimi kolaylaştıracaktır.

Telafer ve Tuzhurmatu iki Türkmen ilçesi, Halepçe ve Mendeli’den nüfus bakımından yoğun, yüz ölçümü bakımından büyüktür. Telafer’de 400 bin Türkmen yaşamaktadır, ne var ki parlamento seçiminde Telafer’den sen değil başkaları bir Türkmen vekil çıkarmaktadır. Tuzhurmatu’da 80 bin Türkmen seçmenine karşın 40 bin Kürt seçmeni bulunur. Sen değil, Kürtler buradan da Bağdat’a bir milletvekili göndermektedir.

Başarısızlıkları denenmişler, Telafer ve Tuzhurmatu’nun il olmasını sosyal medya, Facebook siyaseti yoluyla talep ediyorlar. Bu davranışları, özlerindeki iş bilmezliğin itirafıdır.

Gelecek noktasında umudu tükenmiş Türkmen toplumu olarak, koltuklarımızda oturup umutlanmak değil, gelecek ile ilgili umudu birlikte inşa etmek gerekmektedir.

📆 20 Mart 2023 Pazartesi 00:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR